V Praze byl slavnostně zahájen provoz prvního pedoboxu

Za účasti předních představitelů církve i neziskových a zájmových organizací bylo dnes slavnostně uvedeno do provozu unikátní nízkoprahové zařízení pro prevenci nejtěžších forem kriminality. Tzv. Pedobox začal fungovat v zadním traktu soukromé kliniky alternativní medicíny SAMARA v Hloubětíně.
Arcibiskup a primas Dominik Duka na slavnostním zprovoznění prvního pedoboxu
Arcibiskup a primas český Dominik Duka vypálil čestnou salvu na oslavu zprovoznění prvního českého pedoboxu. V pozadí první dobrovolníci z řad katolické mládeže.

Jak funguje pedobox

Pedobox je samoobslužné zařízení, které umožňuje anonymně a za kontrolovaných podmínek provozovat různé formy sexuálního styku s nezletilými osobami. Provozovatelé pedoboxů si od jejich zavedení slibují výrazné snížení sexuálně motivované kriminality, páchané na dětech.

„Každoročně se desítky dětí stanou obětí pohlavního zneužívání, které je často spojeno s dalšími násilnými trestnými činy, jako jsou únosy, fyzické týrání nebo i vražda. Pedoboxy odstraňují nutnost užití jakéhokoliv násilí k plnohodnotnému uspokojení,“ vysvětlil výhody zařízení ing. Josef Šablatůra, prezident nadace Naše děti, která se na zřízení prvního pedoboxu spolupodílela. „Klient může ve stanoveném čase zcela svobodně a anonymně vstoupit do prostoru pedoboxu, kde nalezne nezletilou osobu. Ta je po celou provozní dobu připoutána flexibilním lanem, které zabraňuje jejímu úniku, ale zároveň umožňuje dostatečnou svobodu pohybu a umístění do libovolné pozice,“ dodal Šablatůra.

INFOGRAFIKA: Jak funguje pedobox

Lepší než stezka odvahy

Nezletilí se budou v pedoboxu střídat po osmi hodinách. „Pro začátek počítáme s provozní dobou od 8 do 22 hodin, ale pokud nám to umožní personální stavy, rádi bychom najeli na nepřetržitý třísměnný provoz,“ vysvětlil Šablatůra. Jeho slova potvrzuje i předseda Českého svazu skautů a skautek Jaroslav Faglar. Podle něj je mezi skautskou mládeží o dobrovolnou službu v pedoboxu velký zájem: „Rozhodli jsme se uznávat dobu strávenou v pedoboxu jako součást procesu získávání bobříka odvahy, děti se už na službu teší, má v sobě punc čehosi nového, nepoznaného. Je to pro ně o moc atraktivnější, než staré a nudné stezky odvahy.“

Zájem z řad mládeže potvrzuje i primas Dominik Duka: „Už před zahájením provozu se nám hlásili chlapci i děvčata z církevních sborů, kteří správně pochopili, že služba v pedoboxu je především služba svým bližním.“

Velký potenciál pedoboxů vidí provozovatel také v jejich využití jako výchovného prostředku. „Služba v pedoboxu může být alternativně uložena jako trest pro nezletilé delikventy, nebo nezvladatelné děti ve výchovných ústavech,“ objasnil další možnosti využití tiskový mluvčí ministerstva školství Patrik Klobas.

provozní doba prvního českého pedoboxu

Uhradit koncesionářský poplatek

Další zprávy: