Na monitoring celebrit u nás chybí peníze, v USA je sledují na mapě

Stačí se podívat na mapu na internetu a hned vidíte, kudy právě chodí muzikáloví interpreti, herci z televizních seriálů a další nebezpečné celebrity. Američané tak mohou lépe kontrolovat své okolí, protože celebrity jsou opatřeny elektronickými náramky. Podobného on-line systému se v Česku nedočkáme, potrvá ale i zavedení domácího vězení s elektronickým dohledem nad nejrizikovějšími umělci. Chybí totiž peníze.
Na serveru lze najít popkulturní devianty ve svém okolí | zdroj: locator.thevision2020.com
Přestože se kolem nich pohybují pachatelé kulturní trestné činnosti, mohou se Američané cítit naprosto bezpečně. Mají totiž webovou stránku, která po zadání města či ulice zobrazí přesné místo, kde se delikvent právě vyskytuje. Včetně jeho jména, přezdívky, váhy, výšky, věku, barvy očí a vlasů, většinou i fotografie a adresy.

Stránka zatím vyhledává pouze delikventy vystupující v televizi, v muzikálech, na módních přehlídkách a na předvolebních akcích politických stran. Ukáže uživateli jejich fotku a prozradí, za jaký druh kulturní trestné činnosti byl dotyčný odsouzen. Pro úplnost zobrazí na mapě také všechna kulturní a společenská zařízení v okolí, kde se delikventi obvykle zdržují. Monitorována jsou také větší nákupní centra, kde se často konají autogramiády delikventů. Je pak snazší odložit nákup na jindy, nebo poslat své děti za zábavou někam jinam, kde jim nehrozí nebezpečí.

• PODÍVEJTE SE, KDE MŮŽETE NARAZIT NA DEVIANTY V ČR

Institut domácího vězení a monitorování celebrit funguje v USA přes dvacet let. Delikventy s elektronickým náramkem sledují pomocí satelitní navigace GPS. Zhruba polovinu nákladů na sledování si musí platit sami. I tak se to úřadům vyplatí – náklady na jednoho delikventa jsou třetinové až čtvrtinové ve srovnání s klasickou psychiatrickou klinikou, kde jsou devianti zbavováni závislosti na kulturní trestné činnosti pomocí terapií a drahých léků.

České náramky zastavila krize

Systém funguje i ve Velké Británii, ve Francii, Skandinávii, v Polsku či na Slovensku. V České republice se na monitoring celebrit, který počítá i s elektronickými náramky, zatím čeká.

„Je to důsledek ekonomické krize. Jedná se o nákladnou záležitost, ministerstvo chce požádat Evropskou unii o dotace,“ uvedla mluvčí ministerstva spravedlnosti Veronika Verbířová.

Uhradit koncesionářský poplatek

Další zprávy: