Blíží se přestupová bomba roku

Přestup sezóny, o kterém se mezi odborníky i sportovní veřejností již dlouho mluví, se pomalu stává realitou. Očekávaný transfer bývalého kapitána „oranžových“ a krátce i národního týmu zpět do mateřského klubu bude s nejvyšší pravděpodobností dotažen během několika hodin. Následovat by ho měli další hráči; s předpokládanými hlavními aktéry této mimořádné sportovní události přinášíme exkluzivní rozhovor.
Během All Star Game v únoru 2010 se o ničem jiném než o titulu vůbec neuvažovalo.

„Když se zvedají poháry, je s vámi kamarád kdekdo…“

Jirko, v minulé sezóně váš tým vyhrál základní část, i když s menším náskokem, než experti očekávali. Podepsala se vaše slabší forma v ligovém finiši na následném debaklu v play off?

Podívejte se, je to prostě sport. Někdy uděláte v přípravě maximum, ale v zápase vám to pak přesto odskakuje, neproměňujete vyložené šance, naopak začnete vyrábět kiksy v obraně, dostanete pár laciných branek… Padne na vás psychická deka a pak už je těžké to zlomit. Navíc chyběla i trocha toho pověstného štěstíčka, stačilo jen výrazně horší počasí v den rozhodujícího utkání a bylo by to doma.

Snaha u vás vidět byla, bojovnost jste ukázal ukázkovou, někdy možná až příliš – otevřeně si přiznejme, že tam byly i zbytečné ztráty voliče a fauly. Po sezóně jste následně přišel o pozici v týmu, z kapitána jste se náhle stal téměř nechtěným náhradníkem. Byl tohle hlavní důvod k přestupu?

Tak určitě, když je člověk takovou dobu lídrem kabiny, tak se to pak nezkousne lehce. Hodně se na tom podepsali tendenční a nepřející novináři, pracující v žoldu pravicových klubů a různých reakčních zájmových skupin, ale zastání jsem se dočkal jen u minima spoluhráčů, kustodů a dalších opravdových přátel. Zato když se zvedají poháry, je s vámi kamarád kdekdo! Navíc důsledky ucítili jen někteří členové kádru, mnozí další celou sezónu nijak nevynikali, ale přesto se teď dostali do první formace a mluví o útoku na příští titul. Jakoby se jich ta zpackaná sezóna vůbec netýkala.

Pravda, mizernými výkony se prezentoval téměř každý a vlastně ani soupiska podle jmen nevypadala kdovíjak. Přesto jste díky zvolené agitační taktice na hraně rizika a velkým investicím do agresivní kampaně dokázali hrát na špici. Nebojíte se, že odchodem do výrazně menšího klubu vám může hrozit, že se do play off nakonec třeba vůbec nedostanete?

Předsezónní papírové předpoklady vezmou kolikrát za své už po pár kolech. Volič je pro všechny stejný a začíná se od 0:0. Hrát se dá s každým, preference a tipy sázkových kanceláří sice o něčem vypovídají, ovšem s tím se dá leccos udělat, v našich silách to je. Nejsme favoritem, ale popereme se o to a věřím, že roli černého koně ligy budeme plnit i přes omezený rozpočet právě my.

„Půjdeme poctivě od mítinku k mítinku…“

Jirko, jak se říká, poslechl jste kapitána. Musel vás k přestupu dlouho přemlouvat?

Ani ne. Už dříve mi s nadšením vyprávěl o elektrizujících schůzkách ještě za bývalého ligového systému, když jako žáček začínal a v dorosteneckém věku postupně šplhal nahoru… Samozřejmě, individuální statistiky si nejvíc vylepšil až na vrcholu, po zisku titulu, ale již předtím tvrdě dřel a vyplácelo se mu to velmi dobře, i z malé role v týmu dokázal vždy vytěžit maximum. Teď ale pochopil, že je čas uzavřít jednu kapitolu kariéry a vrátit se do klubu svého srdce.

Vaše oddanost vůdčí osobnosti týmu je úctyhodná. Ovšem je veřejným tajemstvím, že speciálně pro vás byla v sestavě ušitá spíš role takového řekněme s dovolením maskota, ostatně přezdívka „Guma“ hovoří za vše. Velké mediální výkony od vás nikdo neočekával, v debatách jste se neobjevoval a na mítincích s voliči jste spíš jen rozdával úsměvy a autogramy. Nemáte pocit, že jste byl vlastně tak trošku zneužíván?

To se naučíš už v dorostu, makat naplno pro tým a snažit se plnit předzápasové pokyny z kabiny. Zneužíván jsem nebyl ani v nejmenším, vždycky jsem se pozdravil s voliči, občas přečetl nějaký papírek, od kustodů jsem měl perfektní servis, na mítinky mě vozil klubový řidič, Jirka byl s mými výkony spokojený a já s ním jako s kapitánem taky. O nějakém zneužívání nemůže být řeč, nikdy jsem si nehrál na primadonu a produktivní hráči v lajně se na mě mohli v každé situaci spolehnout. Ani jednou za sezónu se nestalo, abych v pozápasovém rozboru dostal od trenérů naloženo.

Dobrá. Ještě ale připomenu, že máte stále platnou smlouvu v původním klubu. V zámoří by za vás současný zaměstnavatel získal alespoň nějaké ty výběry v draftu, tady ale dostane jen minimální tabulkové odstupné. Není váš plánovaný krok poněkud neloajální?

Všechno bylo předjednané, můj agent mě ujistil, že je to standardní postup a zcela v souladu s řády. Moje role ve stávajícím týmu není zdaleka taková, jaká mi byla přislíbena funkcionáři při podpisu smlouvy. Finančně si přestupem nepohorším a po sportovní stránce se jistě dočkám lepšího zacházení, z mého pohledu není nad čím váhat, v novém klubu začínám s čistým štítem. Půjdeme všichni poctivě od mítinku k mítinku a budeme se snažit získat víc hlasů než soupeř.

Paroubek
Uhradit koncesionářský poplatek

Další zprávy: