Lékař z Berouna nabízel bílé krvinky přes Slevomat

Nabídka lékaře z berounské polikliniky překvapila v pondělí řadu věrných zákazníků našeho největšího slevového serveru. Během dvou hodin se našel dostatečný počet zájemců a bílé krvinky nyní putují v mrazících vozech České pošty k novým majitelům. Přes etické výhrady neziskových organizací i dobrovolných dárců se bude sortiment slevových serverů dále rozšiřovat, domnívají se experti na internetové obchodnictví.
Slevy se aktivují poté, co nabídku přijme stanovený počet zájemců. Analytici označují slevové servery za nejrychleji rostoucí začínající firmy internetového sektoru. | Ilustrační foto
Rychlost, s jakou se krvinky podařilo prodat, překvapila i některé zákazníky. Alena M. (62) shání už půl roku pro nemocného manžela šedesát bílých krvinek. O akci na Slevomatu se bohužel doslechla pozdě: „Koupila jsem posledních 15 bílých krvinek a hned kontaktovala prodejce s další poptávkou.“ Ten klientce vyšel vstříc a nabídl zbytek za stejnou cenu, ovšem v červené barvě. „Nakonec jsem to vzala, lepší něco nežli nic, manžel není vybíravý,“ konstatovala paní Alena.

Mirek Milota (42) z Třebíče je největším a nejznámějším dobrovolným dárcem orgánů ve střední Evropě. Za patnáct let věnoval desítky různých orgánů a zachránil mnoho životů. Zpočátku čerpal zdroje pro své aktivity v kruhu rodiny a příbuzných, ale postupně přesvědčil i své přátele a kolegy. Mnoho času mu zabere samotná koordinace a administrativa, ale sám jde příkladem, je aktivním dárcem a pravidelně věnuje k transplantaci vlasy, nehty a sperma.

Negativní ohlasy od dárců

Vedle spokojených zákazníků a příznivé reakce ministra zdravotnictví se objevily i názory, které postup lékaře z Berouna odsuzují. „Je to hyenismus, obchod s lidskou bolestí a utrpením,“ domnívá se nejznámější český dárce orgánů Mirek Milota. Sám se přitom opakovaně pokoušel nabízet kostní dřeň i ledviny přes slevové servery, ale dosud nikdy neuspěl.
Slevomat Milotu údajně odmítl už desetkrát, a tak si musí shánět příjemce tradiční cestou, kdy hrozí, že u darovaných orgánů vyprší datum minimální spotřeby. „V naší zemi se neměří všem stejným metrem. Přestože jsem dárcem, komerční konkurence mě tímto způsobem brzy vytlačí z trhu,“ dodává Milota.
„Posílá nám firemní nabídky s lidskými orgány pravidelně, bohužel však trvá na dárcovství, morální zásady brání panu Milotovi cokoli za své zboží požadovat a jediná přijatelná odměna je pro něj pozitivní publicita,“ upřesňuje projektová manažerka Slevomatu Klára Klepalová.
Zajistit příznivé reference v médiích je zatím mimo možnosti Slevomatu. Navíc v případě pana Miloty vše komplikuje nedávná událost, kdy přesvědčil dospívající dceru, aby darovala cévy a kostní dřeň z dolních končetin, a následně i tyto končetiny, když přestávaly plnit svou funkci. Dcera nakonec podlehla celkovému vyčerpání organismu. Milota se pak měsíc skrýval před novináři a když se opět objevil na veřejnosti, komunikoval zmateně a tvrdil, že žádnou dceru nemá.
Uhradit koncesionářský poplatek

Další zprávy: