Zkolaboval katastr nemovitostí, lidé musejí přespávat v parcích

Fatální kolaps nového systému katastru nemovitostí, kvůli němuž se ze dne na den ocitly bez přístřeší miliony lidí v Česku, už dostal název. "Katastrální tsunami," říkají oslovení odborníci. Náprava je v nedohlednu a podzim klepe na dveře.
Nově zaváděný informační systém vyhnal občany do ulic. Kdo se ukrývá doma, porušuje zákon.
Česká vláda vzhledem k mimořádným okolnostem požádala policii, aby jednotlivé případy byly posuzovány citlivě a přiměřeně. Přes tuto výzvu však musí policie jako suverénní výkonná moc postupovat podle litery zákona. Pokud někdo bude přistižen doma, může být zadržen pro neoprávněné vniknuti, případně i obviněn z loupeže, pokud by chtěl z domova něco odnášet.

Počasí je naštěstí příznivé, mohlo být hůře

Kolaps nově zaváděného katastru nemovitostí naštěstí přišel ve chvíli, kdy panuje teplé počasí a nejsou hlášeny žádné demonstrace, takže v parcích a na veřejných prostranstvích je dostatek místa pro všechny. „Plná obnova digitalizovaných map je otázkou dnů, týdnů, maximálně měsíců,“ uvedl mluvčí Českého katastrálního úřadu Rudolf Ruml. „Odstranění závad operativně řešíme, ale bohužel není možné, aby občané obývali nemovitosti, které aktuálně nejsou v katastru vedené.“

Policie obchází park ve Stromovce a informuje občany, že mohou jít domů.

Přestože aplikace s novým systémem neustále padá, v některých lokalitách se dnes ráno podařilo dosáhnout alespoň dílčích úspěchů. Například v Praze jsou podle posledních zpráv obnovena katastrální data ve čtvrtích Holešovice a Bubeneč. „Spolupracujeme s městskou policií. Jednotlivé hlídky nyní koordinovaně obcházejí Letenskou pláň, stadion Sparty a park ve Stromovce, kde se většina lidí z Holešovic a Bubenče utábořila. Hlídky občany informují, že se mohou bezpečně vrátit domů,“ sdělil Ruml.

Hlavně zachovat klid, vědí na katastru

Vzhledem ke značnému objemu informací stále hrozí další přetěžování databáze a katastrální úřad je nucen postupovat se zvýšenou opatrností. Nejpozději před nástupem zimy by však nový digitalizovaný systém měl být uveden do plného souladu se současným stavem nemovitostí. „Musíme si pospíšit, lidé u nás nejsou na rozdíl od sibiřských, skandinávských a kanadských národů na drsnější venkovní podmínky náležitě vybaveni,“ upřesnil mluvčí úřadu Ruml.
„Je to skandál“, prohlásil před novináři Karel Veselý (68) z Krna, který již třetím týdnem obývá stan v parku Lužánky. „Třicet let jsem si spořil na bydlení a pak z informačního systému zjistím, že mi dům nepatří a vlastně ani nemůže, když podle nového katastru momentálně vůbec neexistuje.“
Přes četné problémy při přechodu na nový systém je vedení katastrálního úřadu přesvědčeno, že situace se bude postupně stabilizovat. S komplikacemi tak musejí počítat pouze občané, kteří během zavádění digitálního katastru své nemovitosti prodali, koupili nebo dokončili. V takových případech bude nutné tyto stavby zbořit a znovu postavit, aby se změna v systému projevila.
Uhradit koncesionářský poplatek

Další zprávy: