Zaostřeno na Curiosity: Američané zřejmě blafují, česká sonda hlásí úspěch

Po počátečním nadšení postupně sílí pochybnosti o skutečném poslání sondy Curiosity. Série záhadných incidentů z minulého týdne vyvolává spekulace o tom, kde se vlastně americký technický zázrak nachází. Nové svědectví přinesli čeští vojáci v Afghánistánu, kteří byli napadeni stejným zařízením, s jakým NASA údajně operuje na Marsu. Díky aktuálním informacím se mediálně oslavovaná vesmírná mise začíná nápadně podobat projektu českých vědců, kteří již na jaře vyslali automatickou sondu na Slovensko.
Nezávislá geologická analýza odhalila, že propagační materiály k projektu Curiosity byly nafoceny v nevadské poušti.
Vesmírnou misi Curiosity provázejí nejasnosti od počátku, média přesto pokrytecky zveřejňují další senzační zprávy z Marsu a politici z ostatních vyspělých států ze strachu před mocnými Američany raději mlčí, aby nepoškodili export. Astronomové sice připouštějí, že sonda může teoreticky fungovat kdekoli, ale současně dodávají, že většinu okolních planet lze spolehlivě vyloučit. Statisticky se téměř všechny pozemské produkty nacházejí právě na Zemi.
Po incidentu posílili čeští vojáci v Afghánistánu strážní službu a drží pohotovost i v noci.

Po incidentu posílili čeští vojáci v Afghánistánu strážní službu a drží pohotovost i v noci.

Další střípek do mozaiky pochyb přidal i nejnovější mezinárodní incident, spojovaný s projektem NASA. V noci na středu ve 23:12 místního času narazilo vozítko s identickými parametry jako sonda Curiosity do velitelského stanu České motostřelecké jednotky v Afghánistánu.
„V první chvíli jsem útok stejně jako každé úterý považoval za pravidelnou noční akci Talibanu,“ uvedl major Jaroslav Přibil, kterého probudil hluk způsobený nárazem do jeho stanu. Vozítko při nárazu utrpělo poškození chapadel, přesto se okamžitě zorientovalo a během několika vteřin zmizelo v poušti. „Narušitel opustil tábor tak rychle, že nemohlo být realizováno provedení fotodokumentace,“ upřesnil Přibil a současně vyloučil možnost lokálního útoku, neboť jím pozorované mobilní zařízení ve všech směrech převyšovalo technologické možnosti afghánských povstalců.

Prohlášení NASA připouští úpravy původního plánu

NASA zaujala ke stále silnějším kritickým ohlasům neutrální stanovisko, trvá na mírovém využití výsledků výzkumu a incident s českými vojáky v Afghánistánu ponechala bez komentáře. Hlavní koordinátor projektu Neil Young sice připustil, že ve vesmírných plánech došlo k drobným technickým změnám, odmítl je však blíže specifikovat. “Curiosity dál a bez problémů putuje krajinou, střílí do kamení a pátrá po známkách života, jedinou dosud zaznamenanou komplikací bylo napadení citlivých přístrojů kůrovcem ihned po přistání,” dodal Young.
Oslovení odborníci se ovšem domnívají, že současné klimatické podmínky na Marsu neumožňují vegetaci i mnohem houževnatějším formám života, než je kůrovec. Naopak v Afghánistánu je tento dřevokazný hmyz aktuálně zcela běžným jevem. Redakce INFOBADEN NEWS přinesla o kůrovcové kalamitě podrobné zpravodajství jako první již loni na podzim.

V Afghánistánu byla vyhlášena kůrovcová kalamita

Přemnožení kůrovce v Afghánistánu: nejnovější informace přímo z oblastí postižených kalamitou.

Ve zcela odlišné pozici než tým NASA jsou pracovníci Akademie věd České republiky, kteří letos 21. března úspěšně vypustili na Slovensko první českou plně automatizovanou výzkumnou sondu Přemysl 1. Na rozdíl od americké Curiosity se tato mise obejde bez okázalé mediální propagace a ozbrojených konfliktů, přesto jsou její první výsledky nezpochybnitelné.
Česká automatická sonda na Slovensku již půl roku úspěšně pátrá po živých organismech v oblasti Zemianskej Olče.

Česká sonda na Slovensku již půl roku úspěšně zkoumá živé organismy v oblasti Zemianskej Olče.

Česká sonda je levná, úspěšná a zcela nekonfliktní

„Přemysl 1 samostatně provádí komplexní program rozborů půdy a živých organismů v oblasti Zemianskej Olče. Nyní jsme ve fázi analýzy obrovského množství dosud získaných dat, již nyní je ale jasné, že náš pohled na tuto oblast dozná dramatických změn,“ komentoval průběh mise Ing. Bohumil Kotyza, vedoucí řídícího střediska a spoluautor projektu.
Není žádným překvapením, že výsledků bylo v porovnání s Curiosity dosaženo za zlomek nákladů. Čeští vědci totiž využili zkušenosti získané během předchozího finančně nenáročného programu s horkovzdušnými sondami Kašpar 1, 2 a 3, které detailně z výšky zmapovaly oblast Ostravska a odhalily zvýšenou radioaktivitu v obci Petřvald.

Zprávy z Číny odsunuly Curiosity na okraj zájmu

Spory o přesné lokalizaci sondy Curiosity byly zastíněny nejnovějšími zprávami z Pekingu, které dnes ráno zveřejnily všechny přední mediální agentury. Čína opět prokázala, že se stává novým světovým leadrem i v oblasti vědy. Desetkrát větší čínská průzkumná sonda na desetkrát větším Jupiteru poslala nejnovější data, podle kterých lze na této obří planetě pěstovat rýži, vyrábět mobilní telefony a udělovat azyl uprchlíkům z KLDR. Čínské sondě se rovněž podařilo objasnit, že na Jupiteru prakticky nedochází k běžným pozemským procesům jako je hoření či samovznícení, čímž se tamní klima stává zcela ideálním prostředím pro tibetské duchovní a další radikály.
Premiér Petr Nečas označil incident v Afghánistánu za politováníhodnou událost, ocenil náročnou práci vojáků na zahraničních misích, deklaroval podporu českým vědcům, omluvil se americkým vědcům za poškození jejich průzkumné sondy a zaslal blahopřejný telegram do Číny.
Uhradit koncesionářský poplatek

Další zprávy: