Poplatky za dřevo budou hradit i ti, kteří na čarodějnické procesy nechodí, zvažuje Herman

Koncesionářské poplatky na provoz a výkon rozhodnutí České inkvizice by do budoucna mohly platit všechny domácnosti. Nový ministr kultury Daniel Herman uvažuje o změně zákona o poplatcích. Nyní totiž řada občanů zákon obchází a poplatky neplatí, přestože veřejné popravy kacířů pravidelně sledují buď přímo na náměstích, nebo alespoň ze záznamu.
Daniel Herman upozorňuje na neplatiče mezi diváky při procesech České inkvizice.
Herman odmítá, že hromadné sledování hořících čarodějnic už není zdaleka tak atraktivní jako před lety, zejména pro příslušníky mladší generace. „Ano, připouším, že mladí dnes mají raději Facebook nebo Brazzers, ale boj s hříchem a snaha o morální očistu zůstává důležitou součástí každé vyspělé společnosti. Nelze ignorovat historický fakt, že bez inkvizitorů bychom dnes nebyli tam, kde jsme,“ obhajuje tradiční veřejné služby budoucí ministr kultury.
Nový trend vybírání příspěvků na dřevo má ale háček. Předpokládá totiž, že každý, kdo chodí na náměstí, také sleduje hranice s kacíři, na jejichž upalování je dřevo určeno. Podle Hermana však s inkvizičními procesy přicházejí do styku všichni. „Marně si snažím vzpomenout, kdy jsem naposled potkal člověka, který by neměl v rodině odsouzeného. Nevím, jestli skončil zrovna na hranici, ale když sečteme všech sedm smrtelných hříchů, tak jde dohromady o nejčastější delikty. Je vysoce pravděpodobné, že se každý s veřejnoprávním upalováním setká,“ uvedl Herman.
Vlastníci lesů budou ve výhodě, mohou si vybrat, zda přispějí finančně či v naturáliích. Podle Hermana bude ale přijímáno pouze středně vlhké dřevo s vysokým obsahem pryskyřice.

Vlastníci lesů budou ve výhodě, mohou si vybrat, zda přispějí finančně či v naturáliích. Podle Hermana bude ale přijímáno pouze středně vlhké dřevo s vysokým obsahem pryskyřice.

Více dřeva na hranicích uvítají všichni

S novým způsobem vybírání poplatků souhlasí překvapivě i odsouzení. „Soudy jsou přetížené, procesy se vlečou a čekání na popravy je nekonečné,“ konstatuje Kryštof Lautner, který čeká v šumperské věznici na upálení už více než rok. „Kdyby bylo větší množství prostředků na stavbu hranic, ulevilo by se všem,“ dodává. Díky nedostatku topného materiálu jsou hranice silně poddimenzované a odsouzení na nich neúměrně trpí, což opakovaně kritizuje Amnesty International.
Ozývají se i ekologické organizace, které nesouhlasí se zbytečným kácením lesů a navrhují kacíře a heretiky upalovat ohleduplně k životnímu prostředí přímo vhazováním do topenišť elektráren společně s uhlím nebo přestavbou hranic na plyn. Vizionáři a geekové počítají s výstavbou hranic využívajících stejného efektu jako koncentrační solární elektrárny, tedy soustavy zrcadel, které soustředí paprsky do jednoho bodu, kde dosahuje teplota až několik tisíc stupňů. Pirátská strana se omezila na stručné prohlášení, že dřevo patří všem.

Kvalitnější nabídku komplikuje nízký rozpočet

Česká inkvizice se s nedostatkem financí potýká dlouhodobě a změnu zákona o poplatcích vítá. „Soukromé inkviziční firmy mají téměř neomezené příjmy z reklamy, což nám zákon o České inkvizici neumožňuje,“ vysvětluje otec Tomáš Radkovský z olomoucké diecéze. České inkvizici podle něj nezbývá nic jiného než se prosazovat kvalitní a neopakovatelnou nabídkou. „Upálili jsme dokonce několik vlastních funkcionářů,“ podotýká k tomu. „Světlou stránkou bylo, že zájem o tyto programy několikrát převýšil kapacitu náměstí a mohli jsme upalovat na několika místech zároveň.“
Dílčí úspěchy ve sledovanosti však hlavní problém vyřešit nemohou. „Všichni volají po kvalitnější podívané, argumentují propracovanými popravami, které viděli na BBC, ale nechtějí pochopit, že takové věci stojí peníze,“ zlobí se člen Rady České inkvizice Dominik Pálenský. Ve Velké Británii jsou přitom poplatky normální a vztahují se i na děti, za něž je platí rodiče. Daniel Herman zatím definitivní způsob vybírání poplatků zvažuje, ale britský způsob se mu zdá inspirativní. V hlavě se mu rodí i několik nápadů na jeho vylepšení. Prozíraví rodiče by například mohli platit s předstihem poplatky i za potomky, které teprve plánují.
Vážení koncesionáři Infobaden News, neposílejte nám prosím do redakce dřevo. Všichni naši redaktoři jsou vybaveni kyanidovými ampulemi a pokud by jim hrozilo upálení, jsou připraveni ampule rozkousnout.
Pokud nás chcete podpořit, použijte náš standardní formulář pro běžné typy plateb.
Uhradit koncesionářský poplatek

Další zprávy: