Adam B. Bartoš rozšířil svůj seznam pravdoláskařů o jméno Adolfa Hitlera

Dnes oznámené rozšíření legendárního seznamu stoupenců Václava Havla považuje odborná veřejnost za překvapení. Publicista a politik Adam B. Bartoš se totiž rozhodl svou dlouhodobě vedenou evidenci tzv. pravdoláskařů rozšířit o kontroverzní jméno nacistického vůdce. Bartoš se rovněž v doprovodném prohlášení omluvil svým příznivcům za to, že se mu děsívá ideologická paralela mezi Havlem a Hitlerem nepodařila odhalit už dříve.
Adam B. Bartoš osobně doručil aktualizovaný seznam na zastupitelství Ruské federace.

v exkluzivním rozhovoru s Adamem B. Bartošem zkoumala motivy jeho nejnovějšího rozhodnutí redaktorka Denisa Potůčková

Jak jste vlastně odhalil ideové propojení mezi Havlem a Hitlerem?

Dlouhé roky jsme byli slepí, dokonce i já. Ta základní indicie celou dobu ležela přímo před námi, jen ji zvednout. Věděli to všichni: vždyť Havel i Hitler byli původně disidenti! A jako psal Havel ve vězení Dopisy Olze, Hitler sepisoval v žaláři Mein Kampf. Jak prosté: žádná konspirace, jen holá fakta.

Promiňte, ale není to poměrně běžné, že si odsouzení krátí čas psaním?

To je velmi rozšířený mýtus, ale lidé se v nápravných zařízeních většinou chovají slušně a žádné pamflety tam nesepisují. Já jsem si například prověřil osoby, které v lednu 2013 amnestoval Václav Klaus a nikdo z nich se o žádnou závadnou literaturu nepokoušel. Pokud něco psali, byly to čistě úřední texty, jako jsou odvolání nebo zprávy o jejich špatném zdravotním stavu.

Jakým dalším směrem se ubíralo vaše pátrání?

Pak už to bylo jednoduché – celá ta zrůdná symbióza se mi zjevila v plné nahotě. Okamžitě jsem si uvědomil, že oba trpěli uměleckými sklony a rádi se obklopovali umělci a jinými homosexuály. Havel kupříkladu nekriticky obdivoval pana Kaplického a jeho bloby, Hitler byl zase okouzlen Albertem Speerem a jeho podobně megalomanskými stavbami.

Zaměřil jste se tedy především na osobní preference?

Ze začátku ano, globální aspekty jsem zkoumal až později. Uvedu další paralelu, která mě znepokojila: oba si vydržovali psy. Havel měl v oblibě spíše miniaturní plemena, tak typická pro úchyly a buzeranty. Hitler byl sice fixován na plemena ušlechtilejší, ale zase si jich držel hned několik současně.

Nezlobte se, ale stále zůstáváte v osobní rovině, naše čtenáře by jistě zajímaly i další argumenty, například z politického života.

Samozřejmě. Všichni dobře víme, že ve vedení Občanského fóra i NSDAP byli tolerování homosexuálové, kteří postupně pronikli až na Pražský hrad a do Reichstagu. Hitler později částečně napravil svou chybu, několik jich odhalil a vypořádal se s nimi sám, Havel se o to ani nepokusil a z Hradu je musel vyhnat až jeho nástupce Václav Klaus.

To už je třetí zmínka o homosexuálech, pane Bartoši, a jistě lze pochopit, že vás to téma fascinuje, ale zkuste už prosím přejít k nějakým geopolitickým paralelám.

Sice neznám žádné závažnější geopolitické téma, než je právě homosexualismus, ale pokusím se. Jistě sama víte, paní redaktorko, že Hitler i Havel nesmyslně podporovali myšlenku sjednocené Evropy.

Není takové srovnání i na vás už příliš odvážné?

Vůbec ne. Hitler při sjednocování Evropy rozdělil Československo a Havel Jugoslávii, ke cti Hitlera však nutno dodat, že ten se alespoň při rozdělování Československa obešel bez humanitárního bombardování.

Závěrem se ještě vraťme k vašemu klíčovému tématu, kterým je Rusko. Našel jste i tady nějaké společné rysy?

Tak ty jsem našel snadno a jsou zcela zjevné. Hitler i Havel přece Rusko nenáviděli a neváhali na jeho území zákeřně vyslat armádu. Hitler však do Ruska alespoň vyslal svou vlastní armádu, kdežto Havel tam společně s Kocábem na začátku devadesátých let poslali významnou část spřátelených vojsk Varšavské smlouvy.

Děkuji za rozhovor.

Uhradit koncesionářský poplatek

Další zprávy: