Kolik stojí stavba

Ke vzniku stavby jsou třeba značné náklady - od honorářů architektům a koupí pozemku počínaje přes náklady na kolaudaci a náklady na provoz konče.

Než se začne s realizací stavby, je třeba uhradit honoráře architekta a projektanta. Klasický projekt včetně návrhu architekta vzniká několik měsíců, ale doba může být i mnohem delší. Např. projekt turisty oceňované stavby Pražského hradu vznikal desítky let, na druhé straně projekt k dodnes funkční spalovně v pražských Malešicích byl hotov za 40 minut.

Délka výstavby náklady zvyšuje

Na vzniku stavby se podílí řada osob a každá z nich očekává za svou práci odměnu. Nikdo nechce pracovat zadarmo. Např. na vytvoření Městské spořitelny v Třebíči se podílel nejen celý tým architekta Bohuslava Fuchse, ale také mnoho dělníků nejrůznějších stavebních profesí. Tuto kategorii nákladů také ovlivňuje běžící čas. Čím déle se stavba realizuje, tím více stojí.

Sečteno a podtrženo, náklady na vznik stavby jsou v každém případě značné, i když samozřejmě náklady na vybudování světových mrakodrapů se diametrálně liší. Je jasné, že stavby jako je nejvyšší budova světa Burdž Chalífa, jejichž cena se řádově pohybuje okolo jeden a půl miliardy dolarů (tedy skoro 26 miliard korun českých!), by v České republice nikdy nemohly vzniknout. Ale i náklady na vznik větších českých staveb ze současnosti se průměrně pohybují okolo 30 miliónů korun, což rozhodně není málo peněz! Historické repliky staveb vyjdou samozřejmě mnohem dráž, náklady na vybudování sovětského skanzenu v Karlových Varech se vyšplhaly až na 250 miliónů korun. A další miliony jsou potřeba pro marketingovou podporu a propagaci turismu, aby stavbu vidělo co nejvíce platících osob.

Související články
Nová legislativní norma ochrání autory staveb
Kolik stojí film

Uhradit koncesionářský poplatek

Další zprávy: