Nejezděte 10. prosince do Osla pro Nobelovu cenu, vyzval kancléř Hájek občany

Letošní udělení Nobelovy ceny za mír opět vyvolalo vášně a znepokojilo část odborné i laické veřejnosti. Experti na logistiku se obávají chaosu a davových tragédií, až se 500 milionů občanů EU vydá 10. prosince do Osla, aby si cenu převzali. Ke kritikům se připojil i prezidentův kancléř Hájek, který vnímá možné geopolitické pokračování tragického scénáře. Kdo nebude ušlapán a vrátí se s cenou domů, najde svou zemi obsazenu armádami třetího světa, předpovídá Hájkova apokalyptická vize.
Pád říše římské. Kdo se nepoučí z historie, bude ji muset prožít znovu. | Ilustrační foto
Nobelovu cenu míru pro letošní rok získala Evropská unie, když porota ocenila její roli při sjednocování kontinentu. Vedle příznivých reakcí už však zaznívají i kritické hlasy. „Přijetí ceny bude dalším nesmyslným a sebevražedným krokem evropských multikulturalistů,“ obává se prezidentův kancléř Petr Hájek. „Asiati a Afričané samozřejmě využijí toho, že všichni budou v Norsku, a obsadí zbytek Evropy.“ Podle Hájka je nyní už jisté, že pokud se Evropská unie nepoučí z historie, bude ji muset prožít znovu. „Je to danajský dar a když ho občané EU neodmítnou, udělají stejnou chybu, jaké se kdysi dopustili hrdí občané Tróje,“ domnívá se Hájek.
Radnice v Oslu zahájila přípravy na příjezd občanů Evropské unie a najala profesionály ze Saúdské Arábie, kteří organizují tradiční pouť do Mekky.

Radnice v Oslu zahájila přípravy na příjezd občanů Evropské unie a najala profesionály ze Saúdské Arábie, kteří organizují tradiční pouť do Mekky.

Hradní kancelář zveřejnila tiskovou zprávu, ve které žádá občany, aby v žádném případě necestovali druhý prosincový týden do Osla a okamžitě začali budovat opevnění svých příbytků. „Lidé bez domova ať přijedou na Hradčany, dostanou najíst, budou vyzbrojeni a rozmístěni na strategické body v okolí Hradu,“ upřesnil tajemník prezidenta republiky Ladislav Jakl.

Většina Čechů riziko podceňuje

Z bleskového průzkumu společnosti STEM/MARK však vyplývá, že většina obyvatel bere varování z Hradu na lehkou váhu a chce si Nobelovu cenu osobně převzít. Oslovení sociologové se nedomnívají, že hlavním důvodem je finanční odměna 8 miliónů švédských korun, která po rozdělení činí pouhých pět haléřů na každého občana EU. Nevšední zájem Čechů o prosincové zájezdy do Norska je spíše motivován zprávami, které se v pátek již hodinu po oznámení Nobelova výboru začaly šířit na sociálních sítích. Podle těchto informací je každý držitel Nobelovy ceny oprávněn převzít si nejen diplom a poměrnou část finanční odměny, ale má rovněž nárok na pamětní stogramovou medaili z ryzího zlata.
Uhradit koncesionářský poplatek

Další zprávy: