Zeman v roli válečníka. Falešné video útočí na nerozhodnuté voliče

Bezprecedentnímu útoku čelí v posledních hodinách před prezidentskou volbou samotná podstata naší demokracie. Falešné video vydávající se za klip Miloše Zemana ukazuje další dno probíhající volební kampaně. Dobře organizovaná skupina propagandistů dokázala v neuvěřitelně krátké době vyrobit plagiát, který se nyní šíří na sociálních sítích a slouží těm nejtemnějším silám ve společnosti. Internet tak opět ukázal svou odvrácenou tvář.
Depresivní vyznění mystifikace zvýraznili neznámí propagandisté záběry tanků a vrtulníků.
Militantní video s kontroverzním obsahem, šířené na internetu jako oficiální dílo režiséra Renče, dnes zveřejnila všechna přední zpravodajská média. Prioritou je nyní informovat a včas varovat voliče, aby mohli podvrh bezpečně identifikovat. Neznámí mystifikátoři hrubě zneužili předvolební klipy Miloše Zemana a jednotlivé záběry poskládali se záměrem překroutit původní poselství spotů. Poté video doplnili o záběry těžké vojenské techniky.
Útoky na kandidáty jsou stále brutálnější. Na Facebooku se objevily pornosnímky z ČKD Vlkov, nalezené ve skříňce tchána Miloše Zemana. Úmyslně bylo zamlčeno, že otec Zemanovy manželky ve firmě už přes 40 let nepracuje.
Člen Státní volební komise JUDr. Václav Henych vyzval občany, aby videu nevěnovali žádnou pozornost. „Pokud na tento spot někde narazíte, rozhodně se nepodílejte na jeho šíření. Jedná se o vysoce závadovou fikci, jejíž jediným účelem je pošlapání demokratických principů a ztráta důvěry v prezidentský úřad,“ uvedl Henych.

Šokovaný režisér

Režisér originálních Zemanových spotů Filip Renč je šokován způsobem, jakým byla jeho práce znehodnocena. „Oslovili jsme padesát komparsistů, všechno jsou to slušní lidé, mají rodiny, koníčky, přátele. Bohužel někdo si dal záležet a vytrhl postavy z původního kontextu, aby vypadaly jako šedivé stroje z nějaké orwellovské vize,“ znechuceně dodal Renč.
Podle pražského radního Milana Richtera (ODS) stojí za projektem zkušený tým konzervativních pravičáků, co se nezastaví před ničím. „Lidé, kteří to udělali, jsou profesionálové. Je to větší organizovaná skupina, schopná zaplatit nemalé peníze, pracovali na tom psychologové, grafici a IT experti,“ upřesnil Richter, který podobným útokům čelil v minulosti.

Lidé mohou podlehnout, shodují se odborníci

Odborníci z filmové a reklamní branže se shodují, že falešný klip je velmi kvalitně zpracován a na běžné voliče by mohl působit autenticky. Mnozí jsou překvapeni rychlostí, s jakou bylo video vyrobeno a rozšířeno, proto logicky hledají možné autory a pachatele nevkusné propagandy v táboře odpůrců prezidentského kandidáta z Vysočiny.
S tím nesouhlasí dlouholetý šéf reklamní agentury Vilém Bureš, který video považuje za prezidentskou upoutávku na oslavy státního svátku, pravděpodobně ke dni 28. října 2013. „Podobné spoty jsme vždy vyráběli několik týdnů a v předstihu, muselo to uniknout přímo ze Zemanova štábu,“ domnívá se Bureš.
Vůdce ČSSD Bohuslav Sobotka během mimořádně svolaného brífinku nejprve krátce odsoudil pokračující vulgarizaci předvolební kampaně a poté vyzval vládu, aby předstoupila před sněmovnu s žádostí o vyslovení důvěry. Podle šéfa nejsilnější opoziční strany totiž natáčení falešného videa muselo proběhnout se souhlasem premiéra, který je současně ministrem obrany. „V klipu účinkují všechny vrtulníky Mi-24 a tanky T-72M4-CZ, které má naše armáda k dispozici. Jejich použití během natáčení ohrozilo obranyschopnost země a my jako sociální demokraté žádáme, aby byl případ vyšetřován jako vlastizrada,“ oznámil Sobotka.
Podle důvěrných informací ze zdrojů blízkých Zemanovu předvolebnímu štábu vše nasvědčuje tomu, že na financování falešného spotu se kromě Karla Schwarzenberga a Zdeňka Bakaly podílel také bývalý eurokomisař Vladimír Špidla. Ten celou věc odmítl komentovat s tím, že o ničem neví a spot vůbec neviděl, neboť je na pracovní cestě v Mexiku. „Pokud se Špidla ukrývá v Mexiku, podobně jako kdysi zrádce Trockij, stejně mu to nepomůže, my si ho tam najdeme,“ konstatuje se v tiskové zprávě občanského sdružení Přátelé Miloše Zemana.

Diagnóza Borise Šťastného

Jeden z hlavních kritiků přímé volby, poslanec a lékař Boris Šťastný, demonstruje na příkladu s falešným videem, jak prezidentská kampaň přináší v českém podání jen těžko zahladitelné trhliny v celé společnosti. „Tak jako po bujarém večírku nastává sucho v ústech a třeštění hlavy, tak i po tomto iracionálním vzmachu emocí může přijít kocovina. Přímá volba prezidenta nás infikuje takovým chápáním politického střetu, které zdravou demokratickou společnost vlastně ohrožuje.“ zveřejnil Šťastný nekompromisní diagnózu dnešní reality na svém blogu.
Uhradit koncesionářský poplatek

Další zprávy: