Na TV Barrandov přichází David Lynch. Bude režírovat novou řadu seriálu Týden s prezidentem

Rozšíření autorského týmu TV Barrandov o významnou osobnost světové kinematografie a duchovního otce kultovního Městečka Twin Peaks patří v oblasti původní české televizní tvorby mezi největší události nového tisíciletí. Dlouhodobou spolupráci s Davidem Lynchem oznámil na úvod hlavní zpravodajské relace TV Barrandov její generální ředitel Jaroslav Soukup.
Původní dekorace oblíbeného seriálu, jak ji z obrazovky znají diváci TV Barrandov.
Starý vládce v komnatách historické budovy pravidelně každý týden přijímá empatického muže středního věku, aby spolu v surrealistickém duchu rozmlouvali o tom, co prožili oni sami a vlastně i celý jejich společný zvláštní mikrosvět za těch uplynulých několik dní – to je klíčový prvek v synopsi původního barrandovského seriálu, na kterém se podle slov režiséra Lynche nic zásadního nezmění, včetně obsazení obou hlavních postav.
„Chtěl bych však pokračování seriálu oživit dalšími postavami, které se uvnitř tajemného zámku vyskytují. Rád budu divákům postupně odhalovat jejich velmi pestré, odlišné a často neobvyklé motivace, mnohdy hraničící až s morbidní obsesí, proč vlastně v blízkosti starého muže setrvávají,“ vysvětluje David Lynch. A jedním dechem dodává, že se rozhodně nespokojí jen s prvoplánovým příběhem o jejich touze sdílet s panovníkem především pocit moci, kterou údajně disponuje a často se ji i pokouší uplatňovat v rámci krajiny, v jejímž centru se starobylá budova nachází.
Na seznam míst s nezaměnitelnou lynchovskou atmosférou už produkce TV Barrandov zařadila například chatu Jiřího Zimoly na Lipně nebo areál statku Čapí hnízdo ve Středočeském kraji.

Na seznam míst s nezaměnitelnou lynchovskou atmosférou už produkce TV Barrandov zařadila například chatu Jiřího Zimoly na Lipně nebo areál statku Čapí hnízdo ve Středočeském kraji.

Častější natáčení v exteriérech

V souladu s Lynchovými požadavky na rozšíření seriálu Týden s prezidentem o častější exteriérové scény pokračuje barrandovská produkce také s vyhledáváním vhodných míst na území celé země. Aktuálně se například domlouvá pronájem vodní plochy a okolí Veselského rybníku na Vysočině pro plánovanou jarní řadu v příštím roce, pokud si seriál udrží sledovanost.
Legendární filmař je proslulý svou zálibou využívat při natáčení zcela odlehlé a tajemné lokality, surrealistická sdělení a snové obrazy s výskytem mnoha absurdních a bizarních postav, které často v příběhu zastávají výrazně dominantní pozici. Filmoví experti se shodují, že příjezd Davida Lynche do České republiky je z tohoto pohledu logickým krokem a možná i vyvrcholením jeho dlouholeté úspěšné kariéry.

Šestnáct nových dílů seriálu už na podzim

Světoznámý režisér jednal přímo s generálním ředitelem TV Barrandov a současně jedním z hlavních protagonistů seriálu Jaroslavem Soukupem a uzavřel s ním prozatím kontrakt na podzimní řadu Týdnu s prezidentem v počtu šestnácti epizod. „Jsem nadšený, že mohu dnes konečně naši spolupráci s Davidem oznámit veřejně. Hned po Davidově příjezdu budeme konzultovat jeho i naše představy o rozšíření originálního setupu seriálu o další postavy či alternace, mezi nimiž jsou například Kancléř, Kancléřova žena, Mluvčí, Bývalý ředitel protokolu, Tajemný poradce či Kateřina Brožová, takže se naši diváci opravdu mají na co těšit,“ uvedl Soukup už v předvečer Lynchova příletu ve hlavní zpravodajské relaci TV Barrandov.
Lynchův plán obsadit do role jedné z postav z vládcova okolí amerického herce Michaela J. Andersona naráží na jazykovou bariéru, nutnost používat titulky a také na skutečnost, že česká strana spíše počítá s obsazením osobností, které jsou na domácí scéně mnohem známější.

Lynchův plán obsadit do role jedné z postav z vládcova okolí amerického herce Michaela J. Andersona naráží na jazykovou bariéru, nutnost používat titulky a také na skutečnost, že česká strana spíše počítá s obsazením osobností, které domácí publikum v těchto rolích již důvěrně zná.

„Kdybych znal Jaroslava Soukupa dříve, určitě bych si ho vybral do hlavní role agenta Coopera v mém seriálu Twin Peaks mnohem raději, než Kyla MacLachlana“, prozradil slavný režisér novinářům během tiskové konference na pražském letišti. Lynch nyní vážně uvažuje o tom, že alespoň přetočí dvě závěrečné scény aktuálně vysílaného pokračování Twin Peaks tak, aby mohl Soukupův neobyčejný talent pro vytváření bizarních rolí využít v plánované příští řadě.
Mediální odborníci však tuto možnost považují pouze za Lynchův nouzový plán pro případ nepříznivého výsledku českých prezidentských voleb v lednu 2018. Filmový publicista Kamil Fila dokonce zveřejnil nepotvrzené zákulisní informace, že bez ohledu na volby prodlouží režisér smlouvu s Barrandovem a jarní díly Týdnu s prezidentem i Twin Peaks už se budou točit pod Lynchovým režijním vedením ve společných lokacích převážně na Vysočině s autorským záměrem postupného splynutí obou seriálů v jeden projekt.
Po dohodě s prezidentskou kanceláří instaloval štáb TV Barrandov v Jízdárně Pražského hradu nové dekorace, ve kterých se budou natáčet hlavní interiérové scény podzimní řady seriálu.
David Lynch hovořil na letišti s novináři také o prezidentu Trumpovi, který už před příchodem do Bílého domu účinkoval v mnoha filmových či televizních rolích, a zmínil rovněž svého režijního kolegu Olivera Stona, který natáčí s ruským prezidentem Putinem. „Ale to mě nikdy nelákalo, točit s těmito lidmi v těchto velkých zemích o jejich poslání a takových věcech. Mě vždy spíše zajímaly ty končiny malé, zapomenuté a odlehlé, s jejich často kuriózními vládci, náčelníky či šamany, kteří si tam díky té odlehlosti a vzdálenosti od globálního světa mohou budovat svět vlastní, s vlastními mechanismy a zákonitostmi, pro běžného člověka neuchopitelnými a záhadnými. Vždy jsem cítil, že někde musí existovat opravdové Twin Peaks a myslím si, že jsem ho konečně našel,“ uzavřel režisér Lynch své mediální prohlášení po příletu do České republiky.
komentář hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka k ohlášené spolupráci TV Barrandov s režisérem Lynchem a k probíhajícím úpravám prostor Jízdárny Pražského hradu si můžete přehrát zde

Mohlo by vás zajímat:

Události ČT se protáhly na několik hodin, prezident četl jména všech, které nemá rád

Miloš Zeman zmínil ve večerním živém vstupu do vysílání rozvážným hlasem stovky jmen.

Když Klause nahradil Zeman, uvěřil jsem, že dokážu nahradit Babicu, říká v rozhovoru Láďa Hruška

Jeho kniha trhá rekordy prodejnosti, on už však chystá další, prozradil populární moderátor v exkluzivním rozhovoru pro IBN.
Uhradit koncesionářský poplatek

Další zprávy: