Ilegální spalování zabíjí pohřební průmysl

Počet mrtvých lidí neustále narůstá, pohřební průmysl přesto v posledních letech zažívá prudký propad. Na vině je podle představitelů České kremační komory především rozvoj internetové lékařské diagnostiky a klesající ceny domácích pecí, které přispívají k rozšiřování tzv. kremačního pirátství. Představitelé ČKK chystají kampaň, která by měla tento trend odvrátit.
Kremační pirát spaluje v domácí peci svoji babičku. Ilustrační foto.
Je váš vnuk kremační pirát? Možná skončíte v podobné ilegální domácí peci | Ilustrační foto
Pomyslným hřebíčkem do rakve pohřebního průmyslu je podle předsedkyně České kremační komory Markéty Prchalové pokles cen a tím zvýšená poptávka po domácích kremačních pecích, tzv. spalovačkách, které usnadňují uživatelům osobních počítačů provádět v menším měřítku obdobné procesy, které bylo donedávna možné provozovat pouze v kamenných krematoriích.
„Je nutné si uvědomit, že tzv. domácí spalovačky jsou oficiálně určeny pouze ke spalování biologického odpadu, tedy například zbytků jídla, rostlin a podobně. Jakékoliv jiné využití je nezákonné,“ vysvětluje Prchalová.
Na současném trhu najdeme celou řadu domácích spalovaček. Na snímku nejvyšší model výrobce Hewlett-Packard.

Na vině jsou technologie

Trh s domácími spalovačkami prodělává v poslední době velký boom, k dispozici jsou jak miniaturní přenosné modely, připojitelné pomocí univerzálního rozhraní USB, tak velké kancelářské multifunkční stroje, které v sobě integrují i drtičky kostí a popel skladují v úhledných urnách.

Úmrtní list online

Dalším nešvarem, který podle Prchalové způsobuje úpadek zájmu o řádné pohřební služby, je tzv. internetová diagnostika.
„Stačí si za pár korun pořídit několik senzorů srdeční a mozkové činnosti, odeslat fotografie zemřelého spolu se zjištěnými daty do některého z internetových diagnostických center, a do několika minut obdržíte vystavený úmrtní list,“ objasňuje princip této služby Prchalová.
Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Vlastimila Višně je sice podobná praxe v ČR nelegální, ale přesto není možné jí zabránit. „Internetová diagnostická centra jsou situována v zahraničí, často i v zemích, s nimiž naše republika neudržuje diplomatické styky, proto zatím nemůžeme těmto praktikám zabránit,“ vysvětluje Višeň. „Je-li úmrtní list vystaven atestovaným kvalifikovaným lékařem, musí však být přijímán jako platný. A tyto podmínky splňují bohužel i úmrtní listy z internetových diagnostických center,“ dodává.
Malá integrovaná spalovačka umožní bez problémů zpopelnit třeba zbytky od večeře nebo pozůstatky uhynulého křečka či jiného domácího mazlíčka.
Představitelé České kremační komory se rozhodli čelit úbytku klasických pohřbů a kremací intenzivním lobbováním za změnu legislativy, která by umožnila přísnější postihy ilegálního spalování. Dalším trumfem ČKK se má stát i osvětová mediální kampaň, která by podle Prchalové měla apelovat především na lidskou důstojnost.

Kremace: ANO. V této podobě: NE

„Chceme veřejnosti komunikovat, že domácí spalování je především aktem urážky a pohrdání směrem k zesnulému,“ přibližuje Prchalová morální krédo mediální kampaně. „Pokoutní zpopelnění a pohození urny kamsi na dno skříně je projevem nejvyšší neúcty k předkům či bližním. Jediným adekvátně důstojným rozloučením zůstává klasický pohřeb s profesionálně provedenou kremací. Proto jsme za logo naší kampaně zvolili plačící lidskou lebku, která symbolizuje, že nedůstojné ilegální zpopelnění by se zesnulým jistě nelíbilo.“
ČKK plánuje spustit kampaň jak na internetu, tak prostřednictvím billboardů a tištěných médií. Jako tváře mediální kampaně byly zvoleny významné osobnosti ze světa i z České republiky, které prosluly mimořádně výpravnými pohřby. Vedle bývalého papeže Jana Pavla II. to bude například princezna Diana, slavné postavy české minulosti reprezentuje Emil Zátopek.
Slide 1

Slide 2

Slide 3

Uhradit koncesionářský poplatek

Další zprávy: