Česká obchodní inspekce odhalila skladiště falešných drog

Scénu jako z akčního filmu mohli včera odpoledne sledovat obyvatelé středočeské obce Kropáčova Vrutice. Dvacítka maskovaných mužů vtrhla do hangáru bývalého aeroklubu a za chvíli již vyváděla skupinu občanů vietnamské národnosti s rukama nad hlavou. Zásahová jednotka České obchodní inspekce právě odhalila jedno z největších překladišť falešných drog v zemi. Případem se nyní bude zabývat republiková policie.
Bílý cukr, přezdívaný též „bílý zabiják“, nezpůsobuje pouze nadváhu, ale řadu dalších závažných chorob. Konzumenti cukru dříve či později bez výjimky umírají.
Inspektoři našli na místě přes půl tuny moučkového cukru, který podvodníci balí do neoznačených průhledných sáčků a prodávají na tržnicích jako značkový jihoamerický kokain v ceně až 700 Kč za gram. Užívání cukru přitom může způsobit vážné zdravotní problémy, např. obezitu, poruchy imunity, kardiovaskulární obtíže nebo fyzickou závislost.
Zátah na drogové padělatele připravovala ČOI půl roku.

Zátah na drogové padělatele připravovala ČOI půl roku.

Po vyhodnocení zadržených omamných substancí lze očekávat, že si gang padělatelů vyslechne obvinění z klamání spotřebitele, nelicencovaného provozování živnosti a ohrožení veřejného zdraví s hrozbou až šestiměsíčního podmíněného trestu.

Pozor na tržnice

Mluvčí ČOI Miloslava Tréglová varuje před nákupem narkotik v laciných městských tržnicích. „Já osobně bych si kokain od trhovce nikdy nekoupila. Pokud se vám však během dne nepodaří sehnat peníze na značkovou drogu od autorizovaných prodejců, vždy si zboží z tržnice řádně zkontrolujte. Nejlepší je tzv. jazyková zkouška, při které malé množství prášku nanesete na jazyk. Cukr poznáte podle toho, že je sladký. Kokain naproti tomu sladký není.“
Koka, tradice i budoucnost.

Koka. Tradice, kvalita i budoucnost.

V klidu ovšem nemohou zůstat ani konzumenti ostatních drog. Podle Tréglové jsou stejně časté případy ředění marihuany tabákem nebo rumu kofolou. „Pokusy o drogokazectví se nevyhnou žádné komoditě. Jednou jsme dokonce řešili případ, kdy byly zákazníkovi místo halucinogenních lysohlávek prodány špičky obecné, které jsou jedlé,“ dodává mluvčí s úsměvem.

Dostupnost cukru je alarmující

Snadnou dostupnost cukru, zneužívanou padělateli drog, označují zdravotníci i odborná veřejnost za alarmující již dlouho. Problémem se ještě tento rok bude zabývat Sněmovna, která projedná vládní návrh zákona na omezení volného prodeje cukru a zavedení dozoru nad plantážemi s cukrovou řepou. Díky dotační politice Evropské unie naštěstí došlo v ČR k výraznému zmenšení osevní plochy cukrovky a tak by počet dohlížejících komisařů neměl přesáhnout pět tisíc osob. Tato kapacita se pokryje přeškolením komisařů dohlížejících na kůrovce ihned poté, co se kůrovce podaří zdolat.
Vládní návrh na omezení volného prodeje cukru razantně odmítá viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura. „Represe nic nevyřeší, cukr by se dovážel ilegálně z Polska nebo Ukrajiny. Jediným řešením je, aby zákazník trval na kvalitě a byl ochoten si za hezký večer s omamnou látkou připlatit. U spousty pražských prodejců je již dostupný biokokain s přívlastkem Výběr z lístků. To se s těmi sladkými napodobeninami, co tady prodávají Čechoasijci, vůbec nedá srovnávat.“
Uhradit koncesionářský poplatek

Další zprávy: