3D animace oživí Ivo Pešáka v novém filmu Jožin z bažin

Mezinárodní popularitu, kterou si díky internetu vydobyla letitá písnička Jožin z bažin, nezastavilo ani úmrtí jednoho z jejích interpretů Ivo Pešáka. Po úspěšném koncertním turné a novém profilovém CD se nyní Jožin z bažin fanouškům představí i na stříbrném plátně. Režie se ujal Václav Vorlíček.
Vlevo výtvarný návrh Jožinovy podoby. Vpravo trikové natáčení s technologií motion capture.
Iniciátorem a hlavním organizátorem celého projektu je písničkář Ivan Mládek, který nejen napsal scénář, ale zároveň ztvárnil jednu z hlavních rolí. „Písnička Jožin z bažin vyvolala na východě ohromný ohlas, hlavně v Polsku a Rusku se strhla doslova Jožinománie,“ vzpomíná s úsměvem Mládek. „Udělat z Jožina film bylo vždycky moje tajné přání, myslím si, že ten silný epický příběh má pro filmové zpracování velký potenciál,“ dodává.
Plakát filmu Jožin z bažin.
(pro zvětšení klikněte)
V 70. letech, kdy písnička vznikla, byly však možnosti jejího vizuálního zpracování omezené. „Naše videoklipy jsme dělali v tehdejší Československé televizi, která jednak neměla finance, jednak se vedení bálo experimentů. Proto se nejprve natočil velmi levný videoklip, kde vlastně jenom stojíme a zpíváme. Později jsem si vymohl videoklip nový, ale pořád to nebylo ono.“

S financováním pomůžou Rusové

Mládek využil své kontakty s Ruskem, kde je Jožin z bažin stále populární, a podařilo se mu získat podporu silné produkční společnosti Mosfilm. Přesná čísla sice produkce tají, ale přesto lze odhadnout, že film bude mít na české poměry velmi vysoký rozpočet. Značná část nákladů půjde na digitální triky, pomocí kterých ve filmu znovu ožije nedávno zesnulý Ivo Pešák. Ten se u milionů fanoušků stal pro Jožina z bažin synonymem.

„Od začátku jsme počítali s tím, že Ivo bude hrát Jožina, ale jeho odchod nám udělal čáru přes rozpočet. Museli jsme přípravy na natáčení zastavit a vymyslet co s tím,“ vysvětluje komplikace Mládek. „Naštěstí je dnes počítačová technika na takové úrovni, že nám umožní natočit film s Ivošem, i když už není mezi námi. A vystřihne si dokonce hned dvojroli!“

Scenárista a představitel jedné z hlavních rolí Ivan Mládek (vpravo) dohlíží na průběh natáčení.

Komedii nečekejte

I když jsou Mládek a skupina komiků kolem něj známí především ze zábavných televizních pořadů, film Jožin z bažin je představí v novém, nezvyklém světle. „Ta písnička vlastně není moc veselá, ve své podstatě je to horor,“ objasňuje žánr filmu Mládek. „My jsme ji jen museli natočit jako veselou, protože jsme oficiálně byli vedeni pod dětskou redakcí ČST.“ Podle Mládka by měl film Jožin z bažin balancovat na pomezí hororu a kriminálního thrilleru. „Děj se odehrává na začátku 80. let. Veřejná bezpečnost řeší záhadné bestiální vraždy v okolí Vizovic, když se ke všemu připlete náhodně projíždějící turista se škodou 100. A dál už to vlastně znáte, scénář filmu v podstatě kopíruje děj písničky, jenom ho rozvádí a obohacuje o nové věci, které jsme si tehdy nemohli dovolit vyslovit.“ Na své by si ale měli přijít i milovníci originálních písniček Banjo Bandu. „Bude to horor, thriller a muzikál zároveň,“ dodává Mládek tajemně.
Říkám dej mi předsedo letadlo a prášek… Kameraman
F. A. Brabec při natáčení jedné z klíčových scén.

Vorlíček se výzvy nebojí

Mládek si k natáčení přizval ostřílené filmové tvůrce. Za kameru se postavil trojnásobný držitel Českého lva F. A. Brabec, režie se ujal Václav Vorlíček. Přes svůj věk se nebojí výzvy, kterou pro něj Jožin z Bažin znamená.
„Vždycky jsem měl rád výzvy, v mém posledním filmu Saxána a lexikon kouzel skoro třetina ze všech záběrů obsahovala nějaký počítačový trik. V Jožinovi jich bude méně, ale o to realističtěji musí působit, protože divák by neměl animovanou postavu rozeznat od skutečné. Nejnáročnější z trikového hlediska ale nepochybně budou scény, v nichž se počítačem animovaný Ivo Pešák v roli předsedy JZD za úplňku přeměňuje na monstrum Jožina,“ prozrazuje detaily scénáře Vorlíček.
Všechny hrané scény jsou podle tvůrců už dotočeny a přes zimu by měla probíhat postprodukce speciálních efektů. Premiéra je naplánována na podzim 2012.
Uhradit koncesionářský poplatek

Další zprávy: