Česká televize si v lednu zopakuje Souboj seriálů

Diváci České televize se mohou v krátké době těšit na další Souboj seriálů. Tentokrát se utká hned 18 projektů, jejichž pilotní díly vzniknou na motivy všech dosud známých divadelních her Václava Havla. Tvůrci si budou náměty losovat.
V Americe zfilmoval Havlovu Zahradní slavnost Miloš Forman. Diváci rozhodnou, zda se dočkáme i české seriálové verze.
Jedním z oslovených režisérů je Jan Svěrák: „Jdeme s tátou do toho, jen máme strach, že si vylosujeme Audienci a pak s touto nejpopulárnější Havlovou hrou celý Souboj seriálů vyhrajeme. Až pak budeme natáčet epizodu o tom, jak jde pivovarský sládek na WC a na dálku si s Vaňkem povídá, bude to skutečná prověrka tatínkových scenáristických schopností.“
Jan Svěrák však pevně věří, že v roli režiséra obstojí a otci pomůže, pokud bude třeba. „Přinejhorším to doplním nějakými flashforwardy z Dopisů Olze, aby se těch 12 epizod nějak kvalitně pokrylo,“ dodává s úsměvem zkušený filmový matador.

Audience (1975)

Oblíbené Dopisy Olze mezi Havlovy divadelní hry nepatří, proto lze předpokládat, že z knihy budou doplňkově čerpat i jiní tvůrci, zejména ti, kteří si za předlohy seriálů vylosují jednoaktovky. Vedení ČT má o koncepci jasnou představu. „U živě vysílaných duelů tentokrát vsadíme na komornější prostředí a vyhneme se uměle budovanému napětí či laciným peoplemetrovým honům za senzacemi, neboť autor vítězného námětu bude znám dopředu,“ vysvětlil ředitel programových okruhů ČT Milan Fridrich.
Dramatik a bývalý prezident Václav Havel zemřel v neděli 18. prosince ve věku 75 let. „Já i můj tým vnitřně cítíme, že pan prezident by naši koncepci ocenil. Našli jsme tematickou rezervu i pietní nenásilnou cestu, jak pomocí přehledné seriálové formy veřejnoprávně zprostředkovat Havlovo často komplikované dílo co nejširší cílové skupině diváků,“ upřesnil Fridrich.
Uhradit koncesionářský poplatek

Další zprávy: