Krize vyhání sovy z Athén, budou se dovážet

Sova, jeden ze symbolů Athén, se díky ekonomické krizi stává jedním z nejohroženějších druhů na území řecké metropole. Chudnoucí městská populace stále častěji nahrazuje v jídelníčku drůbež sovím masem. To bylo dosud v Athénách běžně dostupné, zejména během dne, kdy tito noční dravci spí a nemohou se odchytu bránit. Sov ale v posledních letech dramaticky ubývá a řecká vláda uvažuje o jejich dovozu. Brusel již přislíbil uvolnit část finančních rezerv na nákup sov v rámci potravinové pomoci Řecku.
Starověký symbol athénské mytologie se z řecké metropole vytrácí. Jak dlouho ještě vydrží alespoň na euromincích, netuší ani finanční analytici.
V Řecku jsou sovy ohroženy nejen špatnou ekonomickou situací, ale i tradiční vírou v léčebné účinky různých částí jejich těla. Většina ze 4 milionů obyvatel Athén a okolních aglomerací věří, že konzumací sov se zvýší jejich moudrost, se kterou budou schopni lépe čelit dalším pohromám, souvisejícím s finanční krizí. Vedle běžných sov tak Athéňané podnikají hony i na vzácnější druhy, které byly ještě na konci minulého století v řecké společnosti považovány za nedotknutelné.

Řecká infrastruktura je zcela zdevastovaná.

Například populární sova delfská, vyhlášená nejen svými prognostickými schopnostmi, ale i velmi chutným masem, se dnes v řecké přírodě již prakticky nevyskytuje. Volně se tyto sovy pohybují pouze v areálu delfské věštírny, kde je jejich odchyt zakázán. V Athénách lze spatřit delfské sovy už jen v zoologické zahradě.

Ornitologové bijí na poplach

Mezi ohrožené živočichy však patří i dalších 37 druhů sov, což jsou vlastně všechny, co se dříve na území bývalého starověkého impéria běžně pohybovaly. Řečtí ornitologové bijí na poplach a žádají občany, aby se během krize zaměřili na migrující druhy ptactva s méně výraznými vazbami k řecké historii, tedy například na vlaštovky.

Agentura Moody’s snížila v pondělí rating Řecka o další stupeň. Finanční analytici nyní zkoumají, zda za snížením ratingu stojí nejnovější athénská „soví“ krize, nebo novoroční projev českého prezidenta Klause, ve kterém nebylo Řecko vůbec zmíněno.

Uhradit koncesionářský poplatek

Další zprávy: