Veřejné popravy v Teheránu skončily nerozhodně. Budou se muset opakovat

Víkendová poprava nepřátel státu v Teheránu nabídla skvělé individuální výkony, nevídané drama, ale také pořádnou ostudu. I nejvěrnější sunnité na stadionu Azadi už se smiřovali s tím, že si nenávidění Šíitští Milicionáři pohlídají pohodlný náskok, když Muhamad Chalilí dvěma slepenými zásahy na konci třetí směny vyrovnal a vynutil si prodloužení. K němu však nakonec vzhledem k výtržnostem diváků nedošlo a ajatolláh Chameneí nařídil opakování popravy příští týden.
Klid před bouří. Sportovní atmosféra na stadionu Azadi se vytratila až v nervózním závěru.
Ihned po doznění včerejšího ranního salátu se ulice Teheránu zaplnily příznivci Revolucionářů a Milicionářů s vlajkami, dresy a fezy v tmavozelených i světlezelených barvách obou týmů. Přes přísná bezpečnostní opatření se tradičně militantnějším šíitům podařilo poničit zařízení několika čajoven v centru města a způsobit tím dosud nevyčíslenou škodu zejména na ručně malovaném porcelánu. K drobným potyčkám došlo i těsně před začátkem popravy v bezprostředním okolí stadionu, ovšem největší incident se odehrál až v průběhu zápasu.
Do utkání vstoupili lépe šíité, kterým se v první směně povedlo popravit oba sunnity odsouzené za stranění Izraeli, a svůj výkon korunovali zásahem do cizoložnice. Na to dokázal odpovědět střední poručík sunnitů Kamšad Amirí střelou zblízka do šíitského zloděje. Ve střední části Milicionáři svůj náskok ještě navýšili, když nejdříve oplatili soupeřům trest smrti za krádež a pak v obraně dovolili hvězdnému Chalilímu jen dvě střely do kolene.
Hlavní patolog utkání uznal popravu postřelením na konci třetí směny jako regulérní.

Hlavní patolog utkání Amir Farhádí posoudil popravu na konci třetí směny jako regulérní.

Překvapivý zvrat v závěru utkání

V závěrečné třetině se ukolébaní šíité vůbec nepouštěli do střelby a šetřili síly na ubránění náskoku. To se jim stalo osudným, když Chalilí nejdříve střelou z hranice trestného území krásně trefil hrudní koš homosexuála a v samotném závěru ještě vážně postřelil poslance opoziční Demokratické aliance Násira Modirího. Ten utrpěl zranění neslučitelná se životem, kterým později podlehl.
Právě tento kontroverzní moment stál na počátku nepokojů v hledišti. Dle pravidel totiž musí regulérní poprava končit smrtí v průběhu zápasu. Hlavní patolog utkání Amir Farhádí ale uznal popravu postřelením za regulérní, přestože jeho kolega na čáre konstatoval Modirího smrt až těsně po závěrečné siréně.
„Fáríz (čárový koroner Yonan – pozn. red.) opravdu signalizoval Modirího exitus až po uplynutí řádného času, ale já jsem věděl, že je dávno po něm,“ obhajoval Farhádí po utkání svůj verdikt. Yonan o regulérnosti vyrovnávacího zásahu rovněž nepochybuje: „Teď budu vypadat jako cynik, ale Násira jsem znal jako velkého simulanta. Chtěl jsem si být jistý, že to nenafilmoval a počkal jsem si, aniž bych sledoval časomíru. Ale jednoznačně platný bod, což potvrdil i videorozhodčí,“ upřesnil zkušený pomezní arbitr, který asistuje na čáře už patnáctou sezónu.
Kamerový systém odhalil v hledišti hlavní viníky incidentu, kteří se na stadion už nepodívají, a pokud ano, rozhodně ne v roli diváků.

Kamerový systém odhalil v hledišti hlavní viníky incidentu, kteří se na stadion už nepodívají, a pokud ano, rozhodně ne v roli diváků.

Rozhodne se příští víkend. Bez diváků

Kontroverzní závěr střetnutí probudil vášně u části publika na tribunách. Fanoušci poškozeného týmu zaútočili na sunnitskou menšinu nejdříve slovně, poté dokonce i pěstmi. Pořadatelské službě se situace na teheránském stadionu zcela vymkla z rukou a výtržnosti vyvrcholily tím, že jeden z šíitů vhodil na hrací plochu dýmovnici. Ta jen těsně minula jednoho z obránců Revolucionářů.
Na protest proti nesmyslným násilnostem diváků celý sunnitský tým odložil pistole a odmítl nastoupit do prodloužení.
Duchovní vůdce Alí Chameneí pak vyzval všechny zúčastněné k míru a prohlásil, že poprava se bude opakovat příští týden na stejném stadionu, tentokrát ale už bez účasti diváků. „Násilí na stadiony nepatří. Vrhá to špatné světlo na celou soutěž, na všechny poctivé hráče, funkcionáře i sponzory, a to nevidíme rádi,“ uvedl Chameneí. Po březnové pamplonské koridě a Deathly Kickbox Finals v Durbanu je to letos již třetí sportovní akce, kterou poznamenaly neomluvitelné excesy návštěvníků.

Uhradit koncesionářský poplatek

Další zprávy: