Zdálo se vám o Bradu Pittovi? Zaplaťte, žádá Hollywood

Po loňském incidentu s americkým občanem, kterému se zdálo o Sherlockovi Holmesovi a potom na něj nešel do kina, se vydavatelé filmů začali zajímat o to, jak velké jsou jejich finanční ztráty způsobené díky říši snů. Poskytovatelé obsahu v navazující studii zjistili, že mnoha lidem se zdá o filmových hercích, herečkách a postavách, aniž by si koupili příslušný film. Společnosti si najaly právní experty, kteří mají tento stav vyřešit.
Problematika autorských práv ve filmu vyžaduje hlubší pohled. | Ilustrační foto
Hollywood investuje miliony dolarů, aby z neznámého divadelního eléva vznikla světová hvězda. Trvá desítky let, než z řadového agenta vznikne legendární filmová postava formátu Jamese Bonda. Stačí však jediný sen pochybné úrovně a veškeré úsilí a investice filmových profesionálů vyjdou nazmar. Obvykle jde o sen potenciálního návštěvníka kina, který nemá žádné znalosti o základech scenáristické práce a výstavbě příběhu, neví nic o práci režiséra ani o způsobu, jakým herec vkládá charisma do předváděné postavy. Výsledek? Návštěva kina se odkládá. Často navždy. Vzniklé škody filmového průmyslu jsou nevyčíslitelné.

Jak prokázat sen? Bude to složité, tuší odborníci

Universal, Paramount a další studia nyní ztrácejí trpělivost a chystají se sny obsahující slavné herce či licencované filmové postavy zpoplatnit, případně i penalizovat, pokud zákazník poruší autorská práva a bude své sny sdílet s ostatními. Mnozí odborníci nesouhlasí a domnívají se, že vymahatelnost práva bude složitá. „Lidé se budou snažit své sny zatajit či zkreslit, aby se platbám vyhnuli,“ předpokládá filmový kritik František Fuka. „Vývoj dream scannerů je na počátku a bude trvat mnoho let, než je konzervativní svět justice přijme za nezvratný důkaz. Stačí si vzpomenout, jak dlouho trvalo, než byla uznána např. daktyloskopie jako nezpochybnitelná forenzní technika,“ vysvětluje filmový historik Karel Čáslavský. Hrozí i pokusy o ilegální snění, ať už doma v alobalové krychli, nebo v odlehlých lokalitách, kam signál scannerů nedosáhne, shodují se odborníci.
Pokud ve vašem snu spadne Kolja pod kola pražského metra a zemře, jde o svévolný a nepovolený zásah do autorského díla.

Pokud ve vašem snu spadne Kolja pod kola pražského metra a zemře, jde o svévolný a nepovolený zásah do autorského díla.

Řešením může být dohoda

Jinou strategii zvolili u Warner Brothers, kde se chtějí s klienty dohodnout. „Můžete si snít o čem chcete, zcela zdarma, pokud nám umožníte, abychom váš sen ve vhodné chvíli přerušili,“ uvedl v rozhovoru pro časopis Cinema Jerry Meyer, bratr šéfa Warner Brothers Harryho Mayera.
Vedení slavného filmového studia je přesvědčeno, že zákazník se po probuzení bude potýkat s nutkavou potřebou nakonec kino navštívit, aby se dozvěděl, jak jeho oblíbený herec či filmová postava dopadne, jak bude příběh pokračovat. „Malý implantát ve vaší hlavě a jednoduchý chirurgický zákrok plně hrazený Warner Brothers, a vaše sny budou nadosmrti od autorských poplatků osvobozeny. Zavazujeme se, že upoutávky na nové filmy vám budeme posílat do mozku maximálně jednou za den,“ upřesňuje Jerry Mayer.
Porušování autorských práv během snu není jediným problémem, kterým se nyní filmová studia zabývají. Během dvou let má postupně dojít rovněž k úplnému zákazu vstupu do kinosálů všem lidem s fotografickou pamětí. Těm totiž stačí vidět film pouze jednou, a pak jsou schopni si libovolnou scénu přehrát znovu, aniž by dílo zakoupili na legálním nosiči nebo si počkali na obnovenou premiéru.
Uhradit koncesionářský poplatek

Další zprávy: