Česko ohrožují extrémní vedra, pomáhá i Hradní stráž

Po měsíci relativního klidu zasáhla Českou republiku další vlna krutých veder. Odborníci na počasí varují, že teploty budou i nadále stoupat. Vláda Jiřího Rusnoka přerušila vyjednávání o podpoře a na zítřek svolala krizový štáb. Na stav ohrožení již reagoval i prezident Zeman, který do nejvíce postižených oblastí vyslal příslušníky Hradní stráže.
Česko se změnilo v tropy, občané rezignovaně polehávají a postupně propadají apatii.
Na farmářské trhy v Dobříši dorazila na přímý rozkaz Miloše Zemana jednotka Hradní stráže. „Moji lidé tady střídají vždy na hodinu všechny farmáře, u kterých začínají být patrné příznaky vyčerpání a úžehu,“ sdělil novinářům prezident, který osobně navštívil postiženou lokalitu.
Také Praha se utápí v rekordních vedrech a magistrát narychlo vypsal konkurs na dodavatele mobilních protislunečních stěn. „Na to je teď už pozdě, o víkendu zasáhnou Prahu teploty kolem čtyřiceti stupňů. Naprosto nechápu, jak to mohli nechat dojít tak daleko,“ kritizuje současné zastupitele bývalý primátor Pavel Bém.
Jihomoravský hejtman Hašek a brněnský primátor Onderka průběžně kontrolují stoupající teploty v kraji.

Jihomoravský hejtman Hašek a brněnský primátor Onderka kontrolují stoupající teploty v kraji.

Předchozí vláda zanedbala prevenci

Nově jmenovaní ministři nacházejí své resorty v naprosto dezolátním stavu a postupně zjišťují, že bývalá vláda vůbec nepřipravila koncepci účinného boje a prevence před extrémními vedry. „Nemáme tady vůbec nic, chybí základní studie, posudky expertů a analýzy. Spousta bývalých ministrů měla současně i mandát ve sněmovně, kde si nechali z našich daní instalovat luxusní klimatizaci, což si obyčejní pracující nemohou dovolit. Takže oni dobře věděli, že vedra mohou kdykoli udeřit, ale vůbec se tím nezabývali,“ konstatoval ministr vnitra Martin Pecina.
Nejvážnější problémy předpovídají meteorologové ve východní části země. Michal Hašek již včera navšívil Brněnskou přehradu, kde odpoledne zkolabovalo několik lidí, situace je tam kritická a prognózy nevěští nic dobrého. „Právě jsem rozhodl o uvolnění deseti velkoplošných slunečníků ze skladu civilní obrany jihomoravského hasičského záchranného sboru,“ přislíbil hejtman během inspekce okamžitou pomoc.

Solidaritou politiků se inspiruje i veřejnost

Na mnoha místech republiky organizují občané sbírky a hlásí se dobrovolníci, kteří pak v týmech pročesávají ulice a hledají osoby postižené dehydratací. V Plzni na náměstí T. G. Masaryka se budou o víkendu zdarma rozdávat knihy Václava Klause, vyvracející mýty o oteplování, jejichž četba pomáhá některým lidem snížit pocení a subjektivní pocity spojené s přehříváním organismu.
Vedle organizovaných týmů nabízejí svou pomoc i jednotlivci. Václav Fajt (54) ze Svitav žije s bratrem v chladném suterénním bytě, okna mají na sever. Během zimy musí investovat do vytápění mnohem více než nájemníci z okolních domů, přesto poskytli jeden ze svých pokojů dětem rodin ze sousedství, které jsou vlnou extrémních veder nejvíce postiženy. „Máme tady nějaké sladkosti, hračky a starší časopisy, ale potřebovali bychom toho mnohem víc, aby nám tu děti vydržely. Zamykat je nechci, abych neměl problémy s úřady,“ uvedl Fajt.

Uhradit koncesionářský poplatek

Další zprávy: