Kluby, kavárny, bary. Mladí riskují a hledají nové způsoby seznámení

Mladé lidi stále více přitahuje osobní seznamování. Namísto prověřených řešení, jak najít pravého muže či ženu přes internet, rozmáhá se poslední dobou trend osobních kontaktů mezi neznámými příslušníky obou pohlaví v nevirtuálním prostředí. „Nastupující generace hledá nové a neotřelé cesty, jak poznat partnera,“ říká populární manželský poradce Petr Žmolík, který ale považuje experimenty v reálném světě jen za doplňkovou šanci k seznámení.
Seznámení pouze na základě prvotních sympatií psychologové nedoporučují.
Příkladem může být třeba znuděná středoškolačka žijící kdesi ve velkoměstě, kterou ve své odborné studii popisuje psycholog Karel Jaroš. Zatímco její vrstevníci se potkávají na Facebooku, tweetují, vyměňují si fotografie po Instagramu či Pinterestu a sdílejí místa pobytu na 4square, ona upřednostňuje návštěvy kaváren, restauračních zařízení, barů, klubů a diskoték, kde se dává do řeči se zcela neznámými lidmi a seznamuje se jen na základě prvotních sympatií.

Dobrodružný krok do neznáma

Ve virtuálním prostředí máme dostatek času si každou větu, otázku či odpověď promyslet a připravit nebo v krajní nouzi počítač prostě vypnout, zatímco v reálné situaci musíme reagovat okamžitě. Proto by se podle odborníků mělo osobní setkání, když už k němu dojde, omezit v první chvíli jenom na nezbytné předání kontaktů na sociálních sítích.
„Vážnou známost dnes častěji hledají lidé na prahu dospělosti či dokonce pár let za ním. Zároveň touží po adrenalinu, který jim často na sociálních sítích chybí a tak hledají postup, který je dobrodružný a nebezpečný,“ přibližuje situaci Jaroš a s nadsázkou dodává, že mu to tak trochu připomíná středověk. „Zatímco při seznámení skrze sociální sítě od počátku znají člověka, se kterým se seznamují a vědí, kam chodí, co ho zajímá a jaké má zájmy, při seznámení mimo internet dochází často k tomu, že o sobě lidé při svém seznámení nic nevědí a musí se zdlouhavě poznávat,“ upozorňuje psycholog na úskalí nového a módního společenského trendu.

Osobní setkání často končí rozčarováním

Podle odborníků hrozí až rozčarování, když mladí lidé zjistí, že navázali osobní kontakt bez ohledu na rozdílné zájmy a životní postoje, které by normálně bylo možné zjistit již před samotným setkáním. Manželský poradce Petr Žmolík považuje za důležité také načasování správných kroků, aby seznamování nebylo degradováno na pouhé dílo náhody.
„Reálný vztah mívá výrazně vyšší akceleraci než virtuální. Zcela chybí běžná fáze sledování kroků potencionálního partnera přes internet, oblibování jeho statusů, sledování koncertů, které navštěvuje, restaurací, kam chodí, oblíbených filmů, hudebníků či automobilů. Při osobním kontaktu vstupujeme do velkého neznáma,“ uvádí Žmolík. „O to může být naše volba ukvapenější. S hrůzou pak zjistíme, že se vedle nás vylíhl někdo, koho vlastně vůbec neznáme,“ dodává s tím, že na osobní setkání by mělo bezodkladně navazovat seznámení po virtuálních sítích.
Následky způsobené osobním setkáním mohou náš předchozí život doslova obrátit naruby.

Následky způsobené osobním setkáním mohou náš předchozí život doslova obrátit naruby.

Nezávazná hra? Pozor na rizika

Dobrodruhům doporučuje Žmolík reálné prostředí jako doplňkovou příležitost: „Ve vlastním zájmu by ji ale měli brát spíše jako nezávaznou hru. Možná vyhrají, možná si jen dobře zahrají, zároveň je však může hřát vědomí, že se alespoň pokusili.“ Zároveň jim však radí, aby se častěji vypravili do prostředí sociálních sítí, kde mají větší šanci potkat kompatibilního partnera. „Pravděpodobnost, že by někdo takový jen tak náhodně procházel v kavárně, kde se zrovna nacházejí, se totiž limitně blíží nule,“ konstatuje Žmolík.
Karla Nováčková z Centra pro nevirtuální život navíc varuje před mnohými riziky: „Již jsme se v naší kanceláři setkali se ženami, které podlehly svodům osobního seznámení a pak musely čelit následkům ve formě oparů, nejrůznějších kožních chorob, AIDS, rakoviny děložního čípku a dokonce se už objevily i případy, kdy tyto ženy otěhotněly.“ Stejně tak se do poradny ozývají také podobně postižení muži, kteří dostávají do svých datových schránek výzvy k platbě tzv. alimentů. „To už je situace, kterou nelze řešit pouhým odhlášením nebo odebráním dotyčné osoby z přátel,“ dodává Nováčková.
Uhradit koncesionářský poplatek

Další zprávy: