Smetanova Vltava na Pražském jaru končí. Festival zahájí Dunaj–Odra–Labe

Zahájení letošního ročníku Pražského jara čeká zásadní změna. Na přání prezidenta Miloše Zemana se místo Vltavy ve Smetanově cyklu Má vlast bude hrát nová symfonická báseň Kanál Dunaj–Odra–Labe. Jejím sestavením chce prezident pověřit tým odborníků.
Inspiraci pro své nápady čerpá prezident při toulkách po regionech baťovského typu.
Svůj záměr oznámil Miloš Zeman na setkání s představiteli Zlínského kraje během návštěvy historické budovy Baťových závodů. Nová podoba cyklu musí podle něj odpovídat současnému stavu České republiky. „Naše země je dnes úplně jiná než za dob národního obrození, to ví každý, kdo není úplný idiot,“ konstatoval prezident po slavnostním obědě.
Doplnění další, sedmé části ale odmítla Česká televize s odvoláním na stanovený čas přímého přenosu ze zahajovacího koncertu Pražského jara. Kancelář hradu přišla s kompromisním návrhem nahradit jednu ze stávajících částí seriálu symfonických básní. Jak potvrdil ředitel Pražské paroplavební společnosti Štěpán Rusňák, od Smetanových dob se nejvíce změnila Vltava. „Zmizely především Svatojánské proudy,“ uvedl v odborné doprovodné studii. „Ubylo rusalek, měsíčního svitu a díky zákonu o registrovaném partnerství i svateb.“
Zlínský patriot Tomáš Baťa šil boty pro dolních deset milionů.

Zlínský patriot Tomáš Baťa šil boty pro dolních deset milionů.

Modernizaci díla předpověděl už Smetana

Podle scénáristy a historika Zdeňka Mahlera se již v době vzniku Mé vlasti všeobecně vědělo, že Smetana vůbec nepovažuje současnou podobu cyklu za definitivní. České země tehdy procházely obdobím hospodářského růstu a bylo jen otázkou času, kdy s ním dosavadní hudba přestane držet krok. „Bylo úplně jasné, že její budoucí podobu nelze svěřit do rukou hudebníkům. Obliba umělců v průzkumech veřejného mínění citelně klesla, naopak prudce stoupaly preference podnikatelů a mezi nimi měl být také nalezen autor dalšího dílu symfonického seriálu,“ upřesnil Mahler.
Na Tomáše Baťu padla volba náhodou. Budoucí zakladatel světového koncernu už jako dítě pomáhal otci v jeho firmě na výrobu polstrování a Bedřicha Smetanu sám oslovil během realizace zakázky v psychiatrické nemocnici v Kateřinkách, kde byl skladatel hospitalizován. „Smetana byl mimořádně citlivý člověk a vyznal se v lidech. Chlapcovu klíčící genialitu pravděpodobně rozeznal bez váhání a práci mu svěřil,“ usmívá se Mahler.

Realizaci Baťova plánu doba nepřála

Historik Zdeněk Pokluda z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně předpokládá, že Baťa chtěl pracovat na renovaci Mé vlasti v nucených zastávkách jeho pověstné pojízdné pracovny. Ta v duchu filozofie zlínské firmy dávala přednost nákladním výtahům se zbožím určeným k expedici. „Tomáš Baťa bohužel zemřel šest let před dokončením správní budovy a svůj plán tak nemohl uskutečnit,“ vysvětluje Pokluda, „další zdržení způsobil ještě návrh jeho bratra na přestěhování Čechů do Patagonie. Zavládla totiž všeobecná nejistota, jak bude nová vlast vypadat.“
69. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro se letos bude konat na jaře v Praze.

69. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro se letos bude konat na jaře v Praze.

Snahy o aktualizaci cyklu definitivně zhatil únorový puč, po němž se komunisté pokusili vymýtit všechny vzpomínky na jméno Baťa. Zlín se změnil na Gottwaldov a Baťovy plány byly zničeny, nebo nuceně zapomenuty. Ke vzkříšení myšlenky na obnovu Mé vlasti došlo až během návštěvy prezidenta Miloše Zemana ve Zlíně.

Zeman osloví odborníky, ve hře je Balvín

Zatím není jasné, kdo bude pověřen sestavením nové hudby. Konkrétně se k tomu vyjádřil pouze Jiří Balvín, ministr kultury Rusnokovy vlády. Pokud by získal prezidentovu důvěru, kompozici by pokládal za výzvu. Vzhledem ke zkušenostem ze svého resortu rovněž odmítá veškerá obvinění z nedostatku kompetence. Z bývalého vládního kabinetu by vedle sebe rád měl alespoň ministra financí Jana Fischera. „Spojení hudby a byznysu je ve světě už úplně normální,“ dodal k tomu Balvín, „nevím, proč by to nemohlo fungovat také u nás.“
Otázkou také zůstává, zda bude Kanál Dunaj–Odra–Labe zařazen do Mé vlasti pouze pro letošní ročník Pražského jara, nebo natrvalo. Pro trvalé zařazení se rozhodně vyslovila Asociace krajů ČR. Podle jejího předsedy Michala Haška Vltava preferuje Středočeský kraj a je otevřeně pragocentrická. „Kanál Dunaj–Odra–Labe reprezentuje celou republiku i zájmy krajů mnohem vyváženěji,“ doplnil Hašek.

Anketa k mezinárodnímu hudebnímu festivalu Pražské jaro 2014

Lukáš Hurník, ředitel stanice Vltava: Jsem zásadně proti tomu, aby se zasahovalo do Smetanova díla. Odporovalo by to i tehdejšímu autorskému zákonu, který neumožňoval pozměňovat díla mrtvých autorů. Baťovo setkání s nemocným mistrem rovněž není věrohodně doloženo, navíc Smetana prý ani pořádně neslyšel, co mu malý Baťa říká.

Roman Strejček, předseda představenstva OSA: Pokud je Smetana sedmdesát let po smrti, nevidím v tom problém. Co se týká poplatků za televizní nebo rozhlasový přenos Mé vlasti pouštěný veřejně v restauracích a sport barech, jsme ochotní přistoupit na individuální domluvu.

Miloš Zeman, prezident republiky: Po skončení Pražského jara budu v kulturní obrodě pokračovat. Chci navázat na tradici založenou Václavem Klausem a slavnostně zahájím další koncert z cyklu Jazz na Hradě. Moje oblíbená ABBA prý nakonec nedorazí, takže hlavním hostem večera ve Španělském sále bude švédská skupina Europe. Asi přijede i Barroso, on jazz miluje.

Zdeněk Žák, odborník: Myslím, že se o to dřív moc nebojovalo a teď už se bojuje. Je to s Mou vlastí pět minut po dvanácté, ale věříme, že se to dá zachránit. Byli bychom blázni, kdybychom tento sen Karla IV. a Tomáše Bati nerealizovali.

Uhradit koncesionářský poplatek

Další zprávy: