Spadla klec! Kardinál Duka zatčen, bude stíhán za nelegální obchodování s odpustky

Policie dnes ráno zadržela pražského arcibiskupa a primase českého Dominika Duku. Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová informaci nepotvrdila ani nevyvrátila, ale připustila, že byly zatčeny čtyři osoby včetně duchovního s hodností kardinála. Všichni jsou obviněni z nelegálního obchodu s odpustky a korupčního jednání, při kterém docházelo k odpouštění hříchů prominentům. Minimálně jeden ze zadržených se podle Bradáčové nacházel na samotném vrcholu blíže nespecifikované organizované skupiny.
Pokud kardinál Duka přesvědčí soud, že zpovědi věřících nezneužíval, ale získával informace přímo od Boha, mohl by vyváznout s podmínkou.
Zadrženým církevním hodnostářům hrozí až osm let vězení za nelegální obchodování s odpustky a zneužívání důvěrných informací, které získávali od věřících při zpovědi. Své oběti si mohli snadno vytipovat, věděli o jejich svědomí všechno a bez problémů mohli cílit nabídku odpustků konkrétním lidem. „Když někdo ve svatém hněvu vyvraždí půlku vesnice, logicky hledá jiný druh odpuštění než vyznavač předmanželského sexu,“ vysvětluje prezident Akademie církevního práva Karel Orlita.
Ředitel ÚOOZ plukovník Robert Šlachta označil církevní odpustky nabízené na černém trhu za předražené jízdenky do fiktivního ráje.

Ředitel ÚOOZ plukovník Robert Šlachta označil církevní odpustky nabízené na černém trhu za předražené jízdenky do fiktivního ráje.

Vedle důvěřivosti a naivity svých farníků zneužívali duchovní rovněž tajné informace od nadřízených. Duka a jeho komplicové byli nepřímo zapojeni do spekulativního vykupování levných pozemků v málo atraktivních lokalitách, kde potom náhle a překvapivě došlo ke svatořečení některého z místních rodáků. Ze dne na den se bezcenné pozemky proměnily na poutní místa a prodejní cena za metr čtvereční se vyšplhala na mnohonásobek původní hodnoty.

K odhalení pachatelů pomohly odposlechy

Jak zjistil tým ÚOOZ pomocí operativních pátracích prostředků umístěných v tzv. zpovědnicích, katolická církev byla dlouhodobě zneužívána k legalizaci výnosů z trestné činnosti. Ve zpovědnicích se běžně udělovalo rozhřešení i špičkám organizovaného zločinu, za což si duchovní účtovali tzv. desátek, obvykle ve výši jedné desetiny výnosu z trestné činnosti zpovídaných osob. Vrcholným politikům byly naopak odpustky nabízeny zdarma, čímž došlo k naplnění skutkové podstaty trestného činu poskytnutí úplatku.
Prostřednictvím podvodného platebního systému mizely vybrané finanční prostředky na účty společnosti s akciemi na doručitele se sídlem na Bahamách.
Podle zdroje blízkého státnímu zastupitelství se zadržený kardinál rozhodl s vyšetřovateli spolupracovat a během prvního výslechu již přiznal umístění zpovědnic ve všech kostelích a jejich aktivní užívání ze strany představitelů církve. Odpustky jsou podle něj jen běžnou daní za hřích podobně jako např. provize z tisku jízdenek.
„Stejně jako se chce každý dostat z Kačerova někam do centra, tak i hříšník se snaží dostat z pekla někam blíže k ráji, ale zatímco si někteří berou z jízdenky 17 haléřů a tváří se, jako by se nic nedělo a následně si tuto částku netransparentně dělí, účty církve jsou otevřené a sazba je pevně dána,“ uvedl Dominik Duka do protokolu, jehož kopie unikla na veřejnost pět minut po ukončení výslechu a převozu kardinála zpět do cely předběžného zadržení.
Incident v rožnovském betlémě, kde během loňských Vánoc mladík opakovaně zneužil ovci, se podařilo katolické církvi ještě ututlat odstraněním celého stáda. Ilegální byznys s odpustky však již orgánům činným v trestním řízení neunikl.

Incident v rožnovském betlémě, kde během loňských Vánoc mladík opakovaně zneužil ovci, se podařilo katolické církvi ještě ututlat odstraněním celého stáda. Ilegální byznys s odpustky však již orgánům činným v trestním řízení neunikl.

Svatá zpověď je legální, namítá obhajoba

Právní zástupkyně obviněného JUDr. Klára Samková chce obhajobu kardinála postavit na legalitě institutu svaté zpovědi, což je činnost, kterou církev s tichým souhlasem světské moci provádí po staletí. „Na tuto činnost nemůže být vyhlášena veřejná soutěž, jelikož na zprostředkování styku mezi Bohem a hříšníky má již dvě tisíciletí přirozený monopol katolická církev,“ konstatuje Samková. „Můj klient nemůže rozlišit kajícníka opravdového od kajícníka účelového, Bůh mu pouze naznačuje, avšak často také jen mlčí. Každý duchovní se pak musí spoléhat na vlastní křesťanský úsudek, který mu říká, že kajícníkům se má odpouštět.“
Člen Církve československé husitské Jiří Paroubek je přesvědčen, že zadržení katoličtí hodnostáři se nabourali také do vatikánské centrální databáze zpovědí, čímž porušili zpovědní tajemství na mezinárodní úrovni. „Celé mi to připomíná příběh Stanislava Grosse, ten také zázračně zbohatnul díky informacím, ke kterým běžní smrtelníci nemají přístup,“ uvedl bývalý premiér na svém blogu.
KOMENTÁŘ TOMÁŠE HALÍKA
Mezi námi duchovními jsou negativní duchovní vibrace často přirovnávány ke smogu. Zvláště v zimních měsících se tento jev ještě zhoršuje, církevní ekologové hovoří o jakési duchovní inverzi. Zlo se pak nemůže rovnoměrně rozptýlit a drží se nad nejvíce obydlenými aglomeracemi. Černý trh s odpustky na tuto situaci samozřejmě reaguje a parazituje na složité situaci trhu oficiálního, kde jsou odpustky nedostatkovým zbožím. Nemůžeme se stále vymlouvat na pochybení jednotlivců: buď přesvědčíme naše farníky, aby hřešili méně, nebo bude muset Vatikán prolomit zpovědní limity a uvolnit vydávání emisních povolenek.
Dokud budou lidé hřešit, situace se nezlepší, poptávka po odpuštění tu bude stále, dodávají odborníci. Nedojde-li k liberalizaci trhu s odpustky, bude církev svého monopolu nadále zneužívat.

Je to jen o penězích, tvrdí aktivisté

Byznys spojený s církevními odpustky dlouhodobě znepokojuje řadu nevládních organizací a spolků. Předseda občanského sdružení Brnění Matěj Hollan považuje odpustky za skrytou formu hazardu a hovoří o plošné devastaci sociálně ohrožených občanů především v nábožensky zaměřených moravských krajích.
„Znám případy lidí zcela závislých na svaté zpovědi, kteří dokáží utratit za odpustky v kostele veškeré sociální dávky, aby pak mohli po zbytek měsíce žít s pocitem, že dosáhli smíření alespoň s Bohem,“ upozorňuje aktivista na kontroverzní finanční operace, maskované důstojným prostředím církevních objektů. Na Úřad vlády a do parlamentu již Hollan zaslal návrh legislativní úpravy, podle které mají být zpovědnice umístěny minimálně 500 metrů od nejbližšího kostela.

Uhradit koncesionářský poplatek

Další zprávy: