Výbavu potřebnou k rozpoutání holocaustu koupíte v supermarketu, ukázal netradiční test

V souvislosti s prorůstáním extremismu do nejvyšších pater české politické scény podnikli novináři Infobaden News recesistickou akci. Pomocí figurantů a skryté kamery nakupovali zboží pro vybudování malé domácí plynové komory v řetězcích hlavních hobby marketů. A uspěli.
Podobné nákupní zóny najdeme v každém větším českém městě. Náhoda? Asi těžko.
Figuranti postupně navštívili hobby markety v Praze, Plzni, Ostravě a Brně. Jak vyplývá z dokumentace, která při akci vznikla, měli novináři štěstí všude. Nejen že jim prodavači ochotně poradili se stavebním materiálem, ale dokonce i pomohli vyřešit problém s designem vnitřního prostoru, aby budoucí oběti nic netušily a citily se v komoře komfortně.

Cynický byznys. Zisky míří i do státní kasy

Zbytek nutných prostředků, tedy především dodávku plynu, sehnali figuranti na jedné z poboček firmy, která je přímo ve vlastnictví státu. V Národní knihovně České republiky zase obdrželi veškerou potřebnou historickou literaturu, kde je podrobně popsán postup, použitý např. při rozpoutání holocaustu uprostřed minulého století v Evropě. Postupně tak získali v běžných obchodech veškerý materiál, nápadně podobný vybavení, které bylo odhaleno na konci druhé světové války v koncentračních táborech nacistů.
U ředitele Bezpečnostní informační služby Jiřího Langa se však akce recesistů nesetkala s pochopením a chystá protiúder. „Budeme žádat dokumentaci k prozkoumání. Musíme zjistit, zda byla naplněna skutková podstata trestného činu s extremistickým podtextem,“ řekl Lang. Za podporu a propagaci hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka hrozí novinářům až tři roky vězení.

Ukázka testu, jak probíhal v Praze za přímé účasti našich redaktorů.

Josef Sadař: Náš redakční test začíná v Praze na Pankráci. Nedaleko leží obávaná věznice, kde za okupace a při komunistických procesech umírali nevinní lidé. Ale dnes už je všechno jinak. Opravdu? V 11:30 vstupujeme do hobby marketu Bauhaus. Za hodinu máme nakoupeno. Kompletní technologie a stavební materiál k vybudování domácí plynové komory s denní kapacitou 50 osob, vše pěkně pohromadě na jednom místě.

Karel Valeš: Je 13:00, vstupujeme do prodejny OBI v Modřanech. Opět žádná kontrola, nepotřebujeme žádné povolení, nikdo se na nic neptá, personál v obchodě je vstřícný a ochotný. Nakoupit může každý, stačí mít peníze. Po nákupu v šoku postáváme u našeho redakčního Berlinga před prodejnou a pozorujeme ostatní zákazníky, bezstarostně korzující po parkovišti. Píše se 21. století, je sychravý začátek dubna 2014.

Denisa Potůčková: Ve 14:20 zakládáme na Facebooku skupinu s názvem: „V privátní vile otevíráme nové luxusní lázně. Přijďte si zdarma vyzkoušet perličkovou koupel. Prvním padesáti nabízíme po koupeli thajské masáže.“ Už za hodinu máme 150 zájemců a seznam s další stovkou nám pro začátek zasílá také Adam B. Bartoš. Není to žádné závratné tempo, s jakým klientelu verbují kmotři sdružení pod hlavičkou Žít Brno, ale pro kapacitu naší domácí komory je to dostačující počet na týden dopředu.

Josef Sadař: Z internetu se vracíme zpět do terénu. V 15:45 navštěvujeme centrální budovu České pošty v Praze 4. Milá úřednice na přepážce nám ochotně nabízí zprostředkování dodávky plynu, ale námi požadované technologie bohužel skladem nemá kompletní. „Zeptejte se příští týden. Nechcete zatím nějaké sušenky nebo letáky s kandidáty České pošty do Europarlamentu?“ Nakonec jsme se domluvili alespoň na pronájmu reklamních ploch.

Kompletní průběh redakčních testů v Praze, Plzni, Ostravě a Brně sledujte v reportáži na INFOBADEN TV.

Uhradit koncesionářský poplatek

Další zprávy: