Česko pod mikroskopem: neviditelná smyčka kolem Peroutkova článku se stahuje, hradní tým posílí legendární hledači Štěchovického pokladu

Pátrání po nacisticky laděném článku Fedinanda Peroutky, ze kterého citoval Miloš Zeman, je zřejmě u konce. Prezidentská kancelář dnes oznámila, že článek bude nalezen v nejbližších hodinách, protože již byly prověřeny téměř všechny zdroje a zbývá prozkoumat několik posledních míst. Do pátrací skupiny byl podle posledních zpráv zařazen i tým profesionálů vedený legendárním hledačem Štěchovického pokladu Josefem Mužíkem.
Už před devátou hodinou dorazil na Hradčanské náměstí první autobus s občany, kteří se rozhodli svou přítomností demonstrovat podporu pátracímu týmu prezidenta Zemana.
Během několika hodin zřejmě vyvrcholí největší pátrací akce v historii České republiky. Podle slov hradního mluvčího Ovčáčka je úspěch při pátrání po nacistickém Peroutkově článku již téměř jistý. Nejnovější informace budeme po celý den přinášet v podrobné on-line reportáži.
V redakci přivítáme odborníky z řad literárních historiků, kteří událost okomentují a my jejich názory a postřehy zveřejníme. Zároveň dáváme čtenářům možnost, aby se prostřednictvím sociálních sítí ptali na vše, co je v souvislosti s pátrací akcí bude zajímat a pokud se budou chtít sami aktivně zapojit do hledání, uvedeme seznam kontaktních míst v celé zemi. Po skončení akce nabídneme veškeré ohlasy, k dispozici budou i sestřihy nejzajímavějších momentů, které připravujeme ve spolupráci s Českou televizí.
ON-LINE PŘENOS   situaci v ČR sledují Karel Valeš, Denisa Potůčková a krajské štáby
9:36 Dobré dopoledne, vítejte u on-line reportáže, mapující mimořádnou pátrací akci s nejvyšší prioritou, která má vyvrcholit nalezením článku s nacistickým podtextem. Hledaný článek, napsaný pro prestižní předválečný časopis Přítomnost, má být klíčovým důkazem při prokazování lidského selhání jeho údajného autora, novináře Ferdinanda Peroutky. Zatím nelze zprostředkovat žádné nové konkrétní informace, ale poslední prognózy z Hradu se nesou ve výrazně optimistickém duchu.

9:48 Improvizovaná literární badatelna a dočasné sídlo štábu pátracího týmu se nachází v prostorách Vladislavského sálu. Jedná se o největší slavnostní prostor středověké části Pražského hradu, součást Starého královského paláce. Byl postaven architektem Benediktem Rejtem za panování Vladislava Jagellonského, po němž je pojmenován, a představuje jednu z předních ukázek české pozdní gotiky.

9:56 Vladislavský sál je rovněž mimořádně cenným archeologickým prostorem. V roce 2008 zde provedl Archeologický ústav AV ČR Praha při rekonstrukcích podlah odkryvy, které odhalily množství archeologických nálezů. Mezi zvláště cenné patří vzorky vysušených exotických rostlin z přelomu 16. a 17. století.

10:07 Na Hradčanském náměstí je v tuto chvíli přibližně sto lidí. Nelze vyloučit, že jsou mezi nimi i zahraniční turisté, protože někteří z přítomných nemají šály s portrétem prezidenta. Atmosféra je zatím klidná, diskutují se nejen politická témata. Několik demonstrantů už odešlo za nákupy s tím, že se k Hradu vrátí později.
Ve skiareálu Klínovec se do pátrání zapojili členové Horské služby z Božího Daru, pomoc přislíbila i německá strana.
10:15 Národní knihovnu v Klementinu i její archiv v Hostivaři obsadily speciální oddíly Hradní stráže. Maskovaní vojáci odmítají komunikovat, pouze jejich velitel stručně sdělil, že zde čerpají řádnou dovolenou.

10:20 Prezidentův mluvčí Ovčáček na mimořádné tiskové konferenci vyvrátil, že Miloš Zeman vydal pokyn k nasazení Hradní stráže: „Pokud je panu prezidentovi známo, tak současná meteorologická situace nasazení Hradní stráže nevyžaduje a chtějí-li se vojáci ve svém volném čase literárně obohatit, je to jenom názorným příkladem, jak dobře na ně pobyt v blízkosti pana prezidenta působí.“

10:31 Server ParlamentníListy.cz požádal v rámci unikátního experimentu čtenáře pamětníky, aby se pokusili zrekonstruovat inkriminovaný Peroutkův článek, pokud jej stejně jako prezident Zeman četli a vzpomínají si na jeho text. Z 938 komentářů zatím vyplývá, že Peroutka nejenom že nepokrytě obdivoval Hitlera, ale přispěl také k šíření oficiální verze útoku na Světové obchodní centrum v New Yorku, zatajoval nebezpečí spojené s plošným očkováním populace a nacistickému Německu již v roce 1938 doporučoval zavedení tzv. chemtrails.

10:47 S pomocí hradnímu týmu přispěchal klinický psycholog Jeroným Klimeš a na svém facebookovém profilu zveřejnil postup, jak Peroutkův článek najít. „Hledáte něco celý den a nemůžete to najít? Přestaňte s tím – vím, že je to těžké, ovládnout v takové situaci svou psychiku, ale přestaňte s tím! Když to přestanete hledat, jednoho dne to vypluje na povrch, náhodně, nečekaně a na místě, kde byste to sami nikdy nehledali,“ píše Klimeš.

10:55 Mluvčí Ústřední knihovnické rady ČR právě oznámil, že úřad obeslal dopisem všechny své členské organizace. Obsah dopisu je zřejmý, knihovníci by rádi byli těmi, kdo slavný článek najde. Vratislav Mynář se totiž v městské knihovně na Mariánském náměstí během zapůjčování knihy Padesát odstínů šedi nechal slyšet, že šťastný nálezce článku obdrží 5 % akcií společnosti Petrcíle.
11:11 „Připomíná mi to krásnou budovatelskou atmosféru, když v padesátých letech všichni slušní lidé hledali mandelinku bramborovou. Zrádci ze Svobodné Evropy se pak hned samozřejmě chytli toho, že v zápalu boje zahynulo i několik slunéček sedmitečných,“ komentuje aktuální události poslankyně KSČM Marta Semelová.

11:25 Přicházejí výsledky z Hranic na Moravě. V knihovně zdejší vojenské akademie nenalezla komise žádná vydání časopisu Přítomnost, byl ale objeven jeden výtisk Technického magazínu ze srpna 1989, který obsahuje satirický článek hrubě znevažující současnou hlavu státu.

11:38 Hejtman Michal Hašek důrazně protestuje proti tomu, aby se cokoliv hledalo v budově Krajského úřadu Jihomoravského kraje. S pomocí skupiny dobrovolníků zatarasili úředníci všechny přístupové cesty na úřad a trvají na tom, že v budově žádné noviny, časopisy ani jiné tiskové dokumenty nejsou.

11:55 Tiskový mluvčí Památníku národního písemnictví uvedl, že tento způsob hledání zdá se mu poněkud nešťastným. Ředitel prozatím zakázal zaměstnancům hovořit s médii a zásuvku kartotéky Pd–Pe nechal zapečetit. Pokud by došlo k odhalení Peroutkova selhání, musely by být jeho spisy vyřazeny z archivu, což by vyžadovalo přepsání celé databáze. Dostatečné množství písařů ani počítačovou techniku si podfinancovaná instituce v nejbližší době nemůže dovolit.
Neznámí vandalové pomalovali hrob bývalého bubeníka Olympicu Milana Peroutky nacistickými symboly.
12:08 Podle dobře informovaného zdroje z hradních kuloárů právě kontaktoval prezidentskou kancelář také Helmut Gaensel. Podobně jako Mužík upozornil, že by Peroutkův článek mohl být součástí tzv. Štěchovického pokladu a předložil nabídku ceny, za kterou je schopen provést exkavační práce. Hrad Gaenselův návrh zřejmě odmítne a bude spolupracovat jen s týmem Josefa Mužíka, který je ochoten hledat i jinde než v okolí Štěchovic. „Nemáme důvod domnívat se, že by Štěchovický poklad existoval a ta cena je navíc přemrštěná,“ vyjádřil se k nabídce kancléř Mynář.

12:15 Server společnosti Honeypot, který provozuje oblíbenou stránku Slavné citáty slavných, na několik desítek minut zkolaboval. Příčinu zkoumají přivolaní technici.

12:24 V městské části Brno-střed se rozpadla koalice hnutí Žít Brno, ANO, lidovců a Strany zelených. Zastupitele rozdělil spor o to, zda smí radnice nařídit okamžité strhání a kontrolu zadních stran tapet v obecních bytech.

12:37 Poblíž osady Brunšov u Štěchovic byl policejní hlídkou přivolanou kvůli podezření na vykrádání zazimovaných chat zadržen Zemanův kancléř Vratislav Mynář s krumpáčem.

12:56 Na Hradčanské náměstí přivážejí technici aparaturu a velkoplošné obrazovky. Michal David vystoupí až později odpoledne, ale už nyní přicházejí davy lidí. „Když včera mluvčí Ovčáček ve zprávách řekl, že jackpot prý padne nejpozději dnes večer, narychlo jsme uspořádali autobusový zájezd. Chceme si vychutnat tu atmosféru, doma u televize to není ono,“ uvedla členka stranické buňky SPO z Osvětiman Pavlína Černá.
Hradčanské náměstí se postupně zaplňuje, odpolední program zahájí senátor Jan Veleba.
13:10 Od zahraničního zpravodaje: Kauza kolem hledání Peroutkova článku dostala do varu také New York, kde oslavovaný i zatracovaný novinář zemřel. Díky časovému posunu se ale místní hledači citátů dostali k informacím o šest hodin dříve a mají náskok. Do noty jim hraje i nižší počet Peroutkových spisů v místních knihovnách. Národní knihovna České republiky zvažuje žalobu proti nekalé soutěži u mezinárodního soudu, Andrew Lloyd Weber ohlásil nový muzikál „Hitlerova křídla“.

13:52 Na Hradčanském náměstí vystoupil s projevem senátor a předseda SPO Jan Veleba, nyní hovoří se zástupci tisku a zpochybňuje jejich odhady o počtu demonstrantů. „Je nás tu mnohem víc, než uvádíte, a to tady samozřejmě chybí spousta dalších, kteří hledají ten Peroutkův článek… hledají na venkově, hledají v malých i středních městech… nehledají pouze pravdoláskaři, ignoranti a spáči po vzoru knížete,“ sdělil Veleba novinářům za potlesku přihlížejících.

14:18 Předseda rozpočtového výboru Sněmovny Václav Votava obdržel naléhavou žádost Kanceláře prezidenta republiky o navýšení rozpočtu z důvodu chystané dražby šifrovacího stroje Enigma v britské aukční síni Christie’s. Hrad hodlá zakoupený přístroj použít na dešifrování Peroutkova článku Dynamický život, který spisovatel vydal k 50. narozeninám Adolfa Hitlera.

14:31 Kancléř Vratislav Mynář byl po zadržení převezen k podání vysvětlení na policejní obvodní oddělení Hradištko. Nyní už je na cestě zpět na Pražský hrad.

14:53 U pražské Mlýnské kavárny došlo ke srocení kolemjdoucích poté, co zde byl kadeřnicí Lucií D. spatřen neznámý muž, který hodil do Čertovky několik papírů. Na místě už je antikofliktní tým, dobrovolníci s podběráky prosévají bahno ve směru po proudu.
Antikofliktní tým musel zasahovat také přímo před Pražským hradem. Na Hradčanské náměstí se pokusila proniknout skupina recesistů, ale naštěstí se podařilo udržet oba tábory od sebe.
15:17 Podle historika umění a symbolologa MgA. Viktorína Kvapila z hradního Odboru památkové péče se prověřuje i možnost, že je obsah Peroutkova článku zašifrován v obrazu čtyř psů hrajících poker, který zdobí prezidentovu kancelář.

15:28 V Radvanicích u Trutnova, Velké Bíteši a Podbořanech byly zprovozněny první anonymní schránky, kam mohou občané odevzdat Peroutkův text, pokud by ho doma náhodou našli.

15:43 Zelená Hora u Nepomuku a Dvůr Králové téměř současně hlásí nález!


16:03 Podle bleskové expertizy Ústavu pro jazyk český jde bohužel v obou případech, stejně jako před dvěma sty lety, o padělky.

16:21 V přímém vstupu České televize právě hovoří hradní kancléř Vratislav Mynář. „Objevil jsem nový svět, plný krásných slov a myšlenek. Čtu na Hradě celý den, čtu doma dlouho do noci. Končím z byznysem, končím s politikou, už netoužím po bezpečnostní prověrce a ten kontroverzní dům ve Strašnicích nechám přebudovat na knihovnu a poskytnu jej zdarma veřejnosti,“ konstatuje Mynář a dodává, že od prvního dne příštího měsíce opustí funkci na Hradě a nechá se zaměstnat v Literárním archivu Památníku národního písemnictví.

16:45 Český svaz bojovníků za svobodu upozorňuje, že Peroutka nikdy nebyl jeho členem ani členem předcházejícího Svazu protifašistických bojovníků a nelze ho tedy považovat za osobu protifašisticky naladěnou.
Alespoň na dálku oslovila shromáždění na Hradčanském náměstí Jelena Vičanová. Její projev už trvá asi deset minut a je plný optimismu, lidé ji občas přeruší potleskem.
16:58 Populární prezidentova fanynka Jelena Vičanová se prostřednictvím telemostu objevila na velkoplošných obrazovkách před Hradem a oznámila, že právě našla Peroutkův článek na Googlu, ale než si ho stihla okopírovat, tak záhadně zmizel. Dav lidí na Hradčanském náměstí nejprve propukl v jásot, který se po chvíli proměnil v rozpaky a zklamání. Tvoří se hloučky, diskuse se nesou v duchu konspiračních teorií.

17:41 Na improvizované pódium před Hradem přichází Michal David se skupinou. Má mnoho kolegů i známých mezi exponenty pražské kavárny a tak hovoří spíše obecně a v náznacích. „Ahoj lidi, všichni víme, proč jsme se tu dnes sešli… A teď všichni…“ Po celém Hradčanském náměstí zní předehra k písni Pár přátel stačí mít.

17:59 Liberec hlásí, že bylo za pomoci psovodů z 31. brigády radiační, chemické a biologické ochrany prohledáno 78,3 % knihoven, knihkupectví a antikvariátů. Armáda také poskytla 53 čteček čárových kódů, které ale bohužel na starší periodika nelze použít.

18:14 To je zlatý hřeb večera! Lidé na náměstí jsou plni očekávání a po sérii rychlých hitů se opět na chvíli vrací slavnostní atmosféra! Michal David zpívá svou snad nejslavnější pomalou píseň se symbolickým názvem Největší z nálezů a ztrát.
Za přihlížení dobrovolných hasičů, zástupců obecního úřadu a několika starousedlíků uhasíná požár knihovny a kulturního domu v obci Proboštov na Teplicku. Jestli byl Peroutkův článek právě zde, je navždy ztracen.
18:32 A je tady další ploužák! Michal David hraje Nenapovídej. Lidé opět vyndavají zapalovače a houpou se do rytmu.

18:43 Na Hradčanské náměstí právě dorazila Jelena Vičanová s přáteli a rozdává účastníkům demonstrace lampiony.

19:04 Pražský hrad je v plamenech! Lidé zmateně pobíhají po Hradčanském náměstí. Jsou v pasti, všechny brány jsou uzamčeny od chvíle, kdy se na náměstí pokoušeli proniknout vtipálci z iniciativy „Island v ČR nechceme“. Všude panuje neuvěřitelný chaos, jen skupina Michala Davida hraje dál, ve smlouvě se zavázali, že budou hrát do 19:30.

19:15 Prakticky všechna přední média včetně Blesku právě zveřejnila zatím neověřenou informaci, že prezident Miloš Zeman odmítl opustit improvizovanou literární badatelnu v prostorách Vladislavského sálu a uhořel. Z pietních důvodů přerušujeme náš on-line přenos.


20:23 Kancléř Vratislav Mynář vyvázl jen s drobnými popáleninami a nyní je hospitalizován ve Vojenské ústřední nemocnici. „Ten článek jsme našli. Pak hned začalo hořet… Náhoda? Asi těžko,“ sdělil Mynář rozrušeným hlasem novinářům při příjezdu do areálu nemocnice.

Uhradit koncesionářský poplatek

Další zprávy: