Klaus podruhé vstoupil do stejné řeky a opět vyhlásil amnestii. Ústava to umožňuje

Během svého novoročního projevu v televizi Prima vyhlásil Václav Klaus dílčí amnestii, ve které prominul některé nepodmíněné i podmíněné trestné činy a zastavil některá trestní stíhání. Vězeňská služba okamžitě začala chystat propouštění, na veškerou práci má jen několik hodin. Amnestie vstoupí v platnost druhého ledna a již byla odeslána ke kontrasignaci na Úřad vlády k rukám premiéra Jiřího Rusnoka.
Václav Klaus se vyvaroval loňských chyb a udělil amnestii pouze těm nejpotřebnějším.
Václav Klaus vyhlásil amnestii k jednadvacátému výročí vzniku samostatné České republiky. „Dovolte mi, abych před zakončením svého projevu oznámil, že jsem se rozhodl při příležitosti výročí vzniku státu vyhlásit dílčí amnestii s platností od druhého ledna. Její přesné znění je v této chvíli dáváno na webové stránky mého institutu,“ oznámil Klaus. Po těchto slovech stránky Institutu Václava Klause na několik desítek minut zkolabovaly.

RECENZE: Vánoční televizní program přinesl rozpaky a zklamání. Vanessa ani prezident nepřesvědčili

Adventní koncert souboru Vanessa i Zemanovo Vánoční poselství zůstaly za očekáváním.
Celý článek…
V novoročním projevu popřál Klaus českému národu do nového roku štěstí, zdraví, elán a optimismus. Současně odmítl očekávanou kritiku ze strany nikým nevolených pseudoliberálních jednotlivců i organizací. Odvolal se na výklad prezidenta Zemana, který v úřadu vychází z přesného znění ústavy a nepouští se na tenký led virtuálních ústavních zvyklostí. „V Ústavě ČR není ani slovo o tom, že bych nemohl amnestovat já, pokud se k tomu Miloš Zeman nemá,“ konstatoval Klaus, který amnestii oznámenou během Zemanova vánočního poselství považuje spíše za udělení prezidentské milosti, neboť se týká pouze konkrétní skupiny osob z okruhu Rusnokovy vlády.

Prozíravost zkušeného státníka

Institut Václava Klause ocenil prozíravost zkušeného státníka, který se vyvaroval loňských chyb a vypustil z amnestie drobné delikventy. Česko tentokrát zůstane ušetřeno masivního propouštění recidivistů, protože amnestie se týká především nespravedlivě stíhaných politiků, významných zaměstnavatelů a dalších odborníků, na které se před rokem nedostalo.
Podle uznávaného profesora Dana Přibáně z univerzity v Cardiffu vlastně jen došlo k upřesnění a doplnění amnestie z předchozího roku. „Václav Klaus opět naplno využil možností, které mu ústava dává,“ uvedl Přibáň, který Klausovo odůvodnění amnestie zařadil až na samotnou hranici možného právního uvažování.

Další osobnosti jdou ještě dál a připouštějí existenci dvojvládí po vzoru starověkého římského práva. „Julius Caesar původně dokonce vládl v triumvirátu, než strhl veškerou moc na sebe. Dnes máme dva policejní prezidenty, tak proč bychom nemohli mít dva osvícené panovníky, kteří mají solidní potenciál se doplňovat,“ zamýšlí se ve svém novoročním poselství bývalý a pravděpodobně i současný zástupce vedoucího prezidentské kanceláře Petr Hájek.

Nelze odmítnout zodpovědnost, vysvětlil Klaus

Jak uvedl Václav Klaus během projevu, inspirací k amnestii mu byli především lidé na ulici, kteří ho stále oslovují titulem prezident. „Nelze odmítnout zodpovědnost, pokud jsem to právě já, koho si televize pozvala k přednesení tradičního novoročního projevu. Jistě nejsem jediný, kdo pozoruje jasný soulad mých kroků s míněním veřejnosti a seriózních médií,“ naznačil Klaus obsah jedné z kapitol své nové knihy, která vyjde v březnu pod názvem Rok jedenáctý.
Další Klausův televizní projev je domluven na příští neděli. Hlavním tématem bude současná alarmující situace kolem české měny. „Rád bych přispěl ke stabilizaci finančního klimatu. Pravděpodobně budu muset vyměnit několik členů rady České národní banky,“ prozradil Klaus.

Uhradit koncesionářský poplatek

Další zprávy: