Blanku si Češi zasypou sami, stejně jako si kdysi postavili Národní divadlo, věří primátor

Od pátečního odpoledne, kdy pražský magistrát vyhlásil veřejnou sbírku na zasypání tunelu Blanka, přicházejí ke stavbě tisíce Pražanů i dalších občanů ze všech koutů země. Lidé přinášejí v květináčích narychlo vykopanou hlínu ze svých zahrádek, ti zámožnější přivážejí v automobilech pytle zeminy nakoupené v hobby centrech. Historici připomínají, že podobné nadšení pro dobrou věc rezonovalo českou společností naposledy během sbírky na obnovu Národního divadla po požáru v roce 1881.
Během víkendu byl častým cílem dárců ražený úsek vedoucí směrem pod Královskou oboru.
Přes sychravé podzimní počasí byl v okolí tunelových úseků Brusnice, Dejvice i Královská obora během celého víkendu až nezvykle čilý provoz. Lidé odložili předvánoční nákupy a hromadně se zapojili do veřejné sbírky. „Za celý den jsem přivítal desítky delegací s významnými osobnostmi veřejného života a když už padla tma a televizní štáby odjely, náhle přichází ke stavbě drobná stařenka a v třesoucích rukách přináší trochu hlíny v malém květináči – jen tolik, kolik sama unese,“ popsal mluvčí Metrostavu František Polák dojemnou scénu, která se odehrála v sobotu večer poblíž křižovatky Malovanka.
VEŘEJNÁ SBÍRKA V ŘEČI FAKTŮ A ČÍSEL
Během stavby tunelu Blanka vyhloubili dělníci 2 214 000 m3 zeminy. Při faktoru zhutnění 1,4 to znamená, že je třeba vrátit zpět přibližně 3 miliony kubíků. Jako zajímavost uvádíme, že na pokrytí státu Texas (USA) je potřeba 230 srovnatelných tunelových komplexů, aby byl pokryt vytěženou zeminou do výšky alespoň jednoho milimetru.
Pro lepší představu laické veřejnosti vypracovali odborníci z Českého báňského úřadu příklad, kde byl jako modelová jednotka zvolen běžný plastový truhlík Siesta Standard (objem 16 litrů), oblíbený mezi chalupáři a drobnými pěstiteli. Ke kompletnímu zasypání tunelu Blanka postačí, pokud se každý občan České republiky dostaví jednou za rok na místo stavby a vysype zde do prostoru určeného odborným dozorem obsah jednoho truhlíku Siesta Standard, zaplněného kvalitní zeminou.
Při zachování uvedeného harmonogramu bude možné uzavřít veřejnou sbírku a úspěšně dokončit zasypávání tunelu už v roce 2033. Počítá se tedy s časovým úsekem, který bude o 17 let kratší, než trvalo vybudování Národního divadla od roku 1844 (první návrhy českých vlastenců) do 11. června 1881, kdy se konala premiéra Smetanovy Libuše na počest návštěvy korunního prince Rudolfa.
O aktuální situaci kolem sbírky na zasypání tunelu Blanka mluvil v neděli na Radiožurnálu primátor Prahy Tomáš Hudeček: „Jsme hrdý a sebevědomý národ a když jsme si sami dokázali postavit Národní divadlo, určitě se nám podaří zasypat i ten tunel.“ Primátor v rozhovoru popsal i nervózní atmosféru na magistrátu, když se spolu s ostatními radními rozhodl pro vyhlášení sbírky, navzdory obavám, jak lidé celou věc přijmou. „Hodně nám pomohlo, když sbírku hned v pátek večer několik hodin po zveřejnění podpořil Karel Gott – to už jsme věděli, že máme téměř vyhráno,“ prozradil Hudeček.

Pomoc přislíbila policie i dopravní podnik

Další osud jedné z nejvýznamnějších staveb v Praze není lhostejný ani Policii ČR, včetně celostátních útvarů. „Až dokončíme realizaci a dokumentaci kontrabandu, můžeme uvolnit část zabaveného zahradního substrátu z growshopů na sbírku pro zasypání Blanky,“ sdělil šéf Národní protidrogové centrály plk. Mgr. Jakub Frydrych.
Občané zapojení do sbírky se dočkají výrazné úlevy při používání hromadné dopravy v metropoli. „Rozhodli jsme, že každý, kdo pojede MHD směrem k tunelu a bude mít u sebe alespoň 5 kg hlíny, nemusí platit jízdné. Doufáme, že toho lidé nebudou zneužívat,“ uvádí se v tiskové zprávě pražského dopravního podniku, podepsané generálním ředitelem Jaroslavem Ďurišem.

Nad kontroverzním darem se vznáší stín pochybností

Se symbolickou hrstí hlíny dorazil na staveniště i mluvčí Sudetoněmeckého landsmanšaftu Bernd Posselt. „Tuto rodnou hroudu si v roce 1946 odnášela ze své domoviny má babička, aby měla při sobě alespoň nějakou vzpomínku na vlast. Doufám, že tento dar, který má pro naši rodinu nevyčíslitelnou hodnotu, přispěje ke smíření mezi našimi národy,“ oznámil bavorský politik v krátkém prohlášení před novináři.
Mr. Gorbachev, tear down this wall! Z nedávné historie dobře víme, že je mnohem obtížnější správně bořit, než špatně stavět.

MR. GORBACHEV, TEAR DOWN THIS WALL! Z nedávné historie dobře víme, že je mnohem obtížnější správně bořit, než špatně stavět.

Metrostav zatím neuvedl, zda Posseltův dar přijme. Nesouhlas s jeho začleněním do sbírky už vyjádřil předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička. Vedení ČSBS požaduje geologickou analýzu daru, aby se vyloučila možnost, že jde ve skutečnosti o pokus umístit část území Spolkové republiky Německo uprostřed našeho státu. „Podobný precedent jsme tu už měli za 2. světové války v případě Gdaňsku a zejména výcvikového prostoru SS na Neveklovsku, který byl fašistickým klínem vraženým do českých zemí. Stejný trik použili revanšisté i po válce v Berlíně, takže je skutečně čeho se obávat,“ varuje Vodička.

Pochybné alternativy magistrát odmítá

Vedle spontánního přijetí ze strany veřejnosti má sbírka na zasypání tunelového komplexu i řadu oponentů, kteří argumentují možností alternativního využití vyhloubených prostor.
Hovoří se o transformaci stavby na velkopěstírnu hub nebo o prostém rozdělení objektu mezi občany Prahy, kteří nemají sklep. Zájem médií a politickou podporu má šanci získat i projekt sportovní legendy Kateřiny Neumannové, která navrhuje v podzemních prostorách vybudovat permanentní běžeckou stopu s využitím instalované vzduchotechniky k simulaci vysokohorských podmínek.
Primátor Hudeček ale podobné úvahy odmítá jako potenciálně nebezpečné: „Žádný z navrhovatelů nepředložil realizovatelnou studii, ze které by vycházely jasné ekonomické údaje, včetně možných dopadů na budoucnost města.“ Magistrát podle slov primátora nemůže dopustit, aby v případě krachu zůstal pod Prahou volný a nevyužitý podzemní prostor. „Již z dějin starého Říma víme, že se takové prostory často stávají útočištěm náboženských pomatenců a vznik nějaké nové a silné církve si za současné křehké situace ve věci církevních restitucí nemůžeme dovolit,“ upřesnil Hudeček.
článek obsahuje product placement
Uhradit koncesionářský poplatek

Další zprávy: