Kdyby Hitler vyhrál válku, o pomoc při obnově Říše by nepožádal líné Turky, ale pracovité Slovany, prohlásil Zeman

Další z kontroverzních výroků Miloše Zemana otřásá od včerejšího odpoledne českou i německou mediální scénou a přiměl Turecko k zaslání varovné nóty na adresu Velvyslanectví ČR v Ankaře. Během návštěvy Severomoravského kraje reagoval prezident při setkání s občany na dotaz k tématu vysoké nezaměstnanosti v regionu. Prostřednictvím hradního mluvčího dnes Zeman odmítl, že chtěl urazit Turky či vyjádřit nespokojenost s výsledkem 2. světové války a zdůraznil, že jeho odpověď byla určena především tazateli a měla mu dodat útěchu a sebevědomí při hledání práce.
Prezidenta Miloše Zemana v Moravskoslezském kraji přivítal hejtman Miroslav Novák.
Prezidentův kontroverzní výrok zazněl během besedy s občany na závěr jeho třídenní návštěvy Severomoravského kraje. „Mohl jste dnes pracovat v Německu a mít plat v markách,“ okomentoval Zeman dotaz nezaměstnaného muže z publika v Kulturním domě železničářů ve Vítkovicích. „Ale Němci prohráli válku a rozbitou zemi jim pak místo pracovitých Čechů opravovali líní Turci. Dnes tam Němci mají mešity a teroristy. Kdyby tam pracovali Češi, žádné mešity by se tam nestavěly,“ odpověděl podle vyjádření mluvčího Ovčáčka prezident dalším ze svých typických bonmotů, na což sál reagoval bouřlivým potleskem.
Turci jsou etnická skupina, která žije převážně v Turecku a na bývalých územích Osmanské říše. Velké turecké komunity, v důsledku migrace, existují také v Evropě - zejména v Německu - kam v 50. letech 20. století mohutně emigrovali a pomáhali s obnovou válkou zničené země. (zdroj: Wikipedie)

Turci jsou etnická skupina, která žije převážně v Turecku a na bývalých územích Osmanské říše. Velké turecké komunity, v důsledku migrace, existují také v Evropě - zejména v Německu - kam v 50. letech 20. století mohutně emigrovali a pomáhali s obnovou válkou zničené země. (zdroj: Wikipedie)

Na pravidelném brífinku při komentáři k včerejšímu Zemanovu výroku pak dnes hradní mluvčí obrazně a detailně popisoval například jednu z demonstrací na berlínském Alexanderplatzu, kde statisíce českých gastarbeitrů vyjadřují podporu prezidentu Zemanovi po neúspěšném pokusu Pražské kavárny o státní převrat. Fikce? Podle Jiřího Ovčáčka běžná realita všedního dne v metropoli našich západních sousedů, pokud by Němci zvítězili ve 2. světové válce.
V případě porážky Spojenců historici částečně připouštějí pravdivost Zemanova tvrzení o výrazně rozdílném národnostním rozložení gastarbaiterů na současném západoevropském pracovním trhu. Ale k dalším úvahám ze strany hradní kanceláře a mluvčího Ovčáčka na toto téma se odborná veřejnost staví spíše skepticky. „Především je sporné, zda by nacisté se svým smyslem pro pořádek vůbec připustili, aby v čele Protektorátu stála chaotická osobnost s pochybnou životosprávou, která není schopna ani za dva roky dohledat konkrétní pochvalný článek o jejich vůdci,“ konstatuje člen AVČR a historik Jan Smutný.
Demonstrace německých Turků na podporu tureckého vůdce Erdogana v Kolíně nad Rýnem.

Demonstrace německých Turků na podporu tureckého vůdce Erdogana v Kolíně nad Rýnem.

Němci by požádali o pomoc kulturně bližší Slovany

Také geolog a publicista Václav Cílek souhlasí v odborném komentáři s prezidentovým názorem, že v případě německého válečného vítězství by se dnes občané Turecka a dalších států Blízkého východu vyskytovali na území Evropy pouze v omezeném množství, takže teroristická rizika spojená s těmito národy by byla minimální. „Asiaté by zřejmě zůstali v gesci Japonců, a Němci by navíc při rekultivaci válkou poškozených území rozhodně raději požádali o pomoc kulturně bližší Slovany, s vysokým zastoupením Čechů, to je myslím jisté. Ale stejně tak je jisté, že by nacisté Čechům neumožnili demonstrovat v masovém měřítku někde na Alexanderplatzu v samotném srdci Říše. A nepochybujme o tom, že by čeští gastarbaiteři v Německu ani neměli důvod takovou demonstraci na podporu svého prezidenta pořádat, protože gestapo by se na území Protektorátu s odbojovými skupinami typu Pražské kavárny vypořádalo hned v zárodku, dávno předtím, než by vůbec byly schopny se o nějaký převrat pokusit,“ dodává Cílek.

V návaznosti na prohlášení prezidenta Zemana připravují jihomoravský hejtman Michal Hašek a předseda Strany práv občanů Jan Veleba žalobu na Spolkovou republiku Německo k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku za zmaření statisíců pracovních příležitostí na německém pracovním trhu. Bez ohledu na rozhodnutí Evropského soudu chystají oba politici proti našim západním sousedům i další právní kroky, vedoucí k odškodnění všech občanů české národnosti, kteří prokáží, že buď oni sami, nebo jejich předci byli schopni v poválečném období vycestovat pracovně do Německa.

Mohlo by vás zajímat:

Nevěřit v Boha je luxus. Sněmovna rozhodla o vyšším zdanění ateistů

Daňová úprava byla schválena ve zrychleném režimu a vstoupí v platnost již o dnešní půlnoci.

Chodecká revoluce: Student Agency vstupuje do pěší dopravy

První chodník se žlutým povrchem byl slavnostně otevřen v parku u hlavního nádraží v Praze.
Uhradit koncesionářský poplatek

Další zprávy: