Okamura: Vlastní kosmologickou teorii předkládat nechci, nemám ještě dost zkušeností

Viceprezident Asociace cestovních kanceláří Tomio Okamura dnes rozhodně odmítl spekulace o tom, zda na červnové astrofyzické konferenci v Praze představí vlastní unifikovanou kosmologickou teorii. Podle svých slov se k takovému kroku doposud necítí zralý. Letošní nejvýznamnější setkání světových astrofyziků, které Okamura organizuje společně s Akademií věd ČR, začíná v pražském Paláci kultury 11. června.
Hawking by se měl zaměřit na antihmotu, míní Okamura na svém blogu věnovaném astrofyzice.
„Nemám ještě dostatek zkušeností,“ uvedl Okamura na tiskové konferenci. „Ve světě je běžné, že podobné teorie předkládají lidé, kteří už mají něco odžito, já jsem zatím příliš mladý,“ dodal. Možnost, že by svou práci publikoval na dalším sympoziu v roce 2016, odmítl komentovat. „To je daleká budoucnost, zůstávám pevně na zemi a nyní nemám čas se tím zabývat. Do zahájení akce nám zbývají poslední dva týdny a jak jsem slíbil pořadatelům z Akademie věd, musím ještě zkontrolovat desítky prací ostatních vědců, aby nám na konferenci nepronikl nějaký nekvalitní materiál od autora, který se chce jen zviditelnit,“ vysvětlil Okamura.
Cestování časem | Ilustrační foto

Cestování časem | Ilustrační foto

Astrofyzika je mi blízká, přiznává Okamura

Informace, že by mohl předložit vlastní tzv. Teorii všeho, se začaly šířit mezi Okamurovými fanoušky na sociálních sítích. Podle názoru jeho mnohých příznivců je ke zformulování takové teorie vhodným kandidátem. On sám připouští, že vzhledem ke svým aktivitám v oblasti cestovního ruchu má k astrofyzice blízko. „O takové věci se prostě musím zajímat, kosmická turistika a cestování časem jsou budoucností mojí profese,“ nechal se slyšet v nedávném rozhovoru pro Českou televizi.
Takzvaná Teorie všeho by měla poskytnout syntézu kvantové mechaniky a obecné relativity. O její nalezení již desítky let usiluje významný fyzik Stephen Hawking, pokoušel se ji formulovat i Albert Einstein. Podle Okamury nyní výzkum podstatně ovlivní pokusy s obřím urychlovačem částic LHC. „Hawkingovu poslední práci jsem přečetl se zájmem a několik myšlenek mě inspirovalo,“ přiznává Okamura. Současně přidává i kritický pohled na slavného vědce: „Stephen Hawking je možná génius, ale tím, jak celý den sedí u počítače, nedává nastupující generaci moc dobrý příklad.“
Okamura na autogramiádě knihy Umění vědy

Okamura na autogramiádě knihy Umění vědy

Nová teorie se rodí na blogu

Vedle spolupráce s Akademií věd se Tomio Okamura věnuje astronomické a astrofyzické problematice převážně na svém blogu. Zde již publikoval řadu populárně-naučných článků, těšících se mimořádné čtenářské oblibě.
Podle statistik návštěvnosti vede jeho úvaha „Když poletíme rychleji než světlo, vrátíme se do minulosti a zabráníme finanční krizi“ s téměř půlmilionem přístupů. Těsně ji pak následují články „Červí díry vedou do jiného vesmíru, to je budoucnost cestování, dostupná pro každého“ a „Komunikace nadsvětelnou rychlostí je cesta k efektivnímu řízení státu“. Výbor nejzajímavějších materiálů z Okamurova blogu nedávno knižně vydalo nakladatelství Fragment pod názvem Umění vědy. Předmluvu k tomuto vydání napsal Antonín Baudyš mladší.
Uhradit koncesionářský poplatek

Další zprávy: