Vyhledávač Google končí. Vše podstatné už bylo nalezeno

Internetový gigant Google se rozhodl ukončit podporu populárního vyhledávače, který původně tvořil základ jeho úspěchu. Podle mediálních analytiků je zřejmé, že Google už nechce být vnímán jako pouhý pomocník při hledání starých a všeobecně známých informací, ale chystá se aktivně podílet na vytváření nového exkluzivního obsahu.
Google a Barack Obama společně podpoří osvětovou humanitární kampaň Stop The Search.
„Vždy jsme byli společností, která hledí do budoucna,“ uvedl spoluzakladatel Googlu Sergey Brin. „Internetové vyhledávače patří minulosti. Podle našich statistik dnes lidé hledají z devadesáti procent informace, které už před nimi našel někdo jiný. To je zoufale neefektivní.“
Po ukončení vyhledávače v roce 2015 bude uživatelům doporučen přechod na sociální síť Google+, kde služba zůstane k dispozici, ovšem pouze pro hledání výsledků, které dosud nebyly nalezeny.

Uživatelům bude po ukončení vyhledávače v roce 2015 doporučen přechod na sociální síť Google+, kde služba zůstane k dispozici, ovšem pouze pro hledání výsledků, které dosud nebyly nalezeny.

V této souvislosti upozornil Brin zejména na pravidelně zveřejňované žebříčky nejpopulárnějších vyhledávaných výrazů: „Například v roce 2010 lidé hledali nejvíce termíny jako ipad a Justin Bieber. Domníváme se však, že většinu dotazů zadali fanoušci těchto výrobků, kteří je beztak už dobře znají a pouze plýtvají kapacitou našich serverů.“

Google testuje novou službu

Místo dávno vyhledaných duplicitních výsledků se Google nyní zaměří na predikci informací, které zatím nikdo nezjišťoval, neboť jsou spojeny s událostmi, ke kterým dosud nedošlo.
Nová služba Google Next nabídne například výsledky plánovaných sportovních utkání, nejčastější místa výskytu Higgsova bosonu nebo ukázky ohlášených uměleckých projektů. Během testování se Googlu podařilo letos v lednu odhadnout 80 procent obsahu nového alba, jehož vydání ohlásil americký raper 50 Cent na březen. V květnu pak vyšlo několik recenzí, které dokonce odhad Googlu ohodnotily lépe, než originální nahrávky pořízené v únoru a vydané v dubnu.
Legendární našeptávač Seznamu zůstane zachován, Google naopak tuto funkci zcela zruší. Praktickou pomůcku plně nahradí univerzální nabídka s textem: Víme co hledáte a hned toho nechte. Až to najdete, štěstí vám to nepřinese a začnete hledat něco jiného.

Vyhledávač nezmizí ze dne na den, je připraven harmonogram

Ukončení podpory vyhledávače však neznamená jeho definitivní konec. „Služba jen nebude dále rozvíjena. Pro začátek odstavíme pouze některé lokální verze, například německou, do které byla mnohdy zadávána příliš dlouhá slova. V provozu ale zatím zůstane verze čínská, neboť vrací méně výsledků a není tedy tolik náročná na výpočetní kapacitu. Výhledově také plánujeme přesunout vyhledávání jen na noční hodiny,“ vysvětluje Sergey Brin.
Výsledky budou postupně blokovány chronologicky proti proudu času, takže zpráva o ukončení vyhledávače zmizí logicky jako první, hned jak ji někdo na Googlu vyhledá. Zprávy o úmrtí Steva Jobse se přestanou zobrazovat nejpozději na podzim, ale například spekulace o údajném přistání člověka na Měsíci zůstanou zachovány a zmizí až z ostré nepodporované verze příští rok na jaře.

Stop The Search

Google je jedním z iniciátorů humanitární a vzdělávací kampaně Stop The Search. „Podporou kampaně chceme veřejnosti ukázat, jak najít více času na rodinu, přátele a naše další produkty,“ uvedl šéf sekce Googlu pro vyhledávací služby Amit Singhal.
V rámci své vlastní podzimní kampaně se k akci připojí i Barack Obama: „Lidé začínají být na internetu chorobně závislí. Chci jim předat poselství, že mají plné právo nehledat neustále další informace a nikdo nemá právo je k tomu nutit.“ Kampaň podpoří v krátkém videu i frontman U2 Bono: „Každých pět vteřin, když něco hledáte na internetu, zemře v Africe jedno dítě.“
Zástupci českých vyhledávačů jsou nečekaným krokem Googlu znepokojeni: „Poškodí to i náš obchodní model,“ obává se hlavní vizionář firmy Seznam.cz Ivo Lukačovič, „výraz Google je dlouhodobě prvním nejhledanějším termínem na Seznamu.“
Uhradit koncesionářský poplatek

Další zprávy: