Michal Viewegh u soudu s žalobou neuspěl

Pražský vrchní soud dnes zamítl žalobu Michala Viewegha proti společnosti Google. Spisovatel se cítil poškozen tím, že společnost chce nabízet jeho romány volně ke stažení na internetu. Právníci Googlu postavili obhajobu na skutečnosti, že společnost je již několik let zcela vytížena scanováním rozsáhlého díla Aloise Jiráska. Následovat mají spisy Josefa Jungmanna, Františka Palackého a dalších národních buditelů.
viewegh
Spolek ovocnářů ve Wiesbadenu. Zde žil a pracoval skutečný spisovatel Viewegh (osmý zleva), než narukoval do Wehrmachtu.
Právníci Googlu u soudu vyjádřili obavu, že společnost v současné době nemá žádné další volné kapacity, aby bylo možné se Vieweghově tvorbě věnovat a případně i rozhodnout o zveřejnění na internetu. Právníci dále uvedli, že pokud se Google ke zveřejnění díla Michala Viewegha dostane, bude to nejdříve v roce 2025, načež soud označil spisovatelovu žalobu jako neopodstatněnou.
Spisovatel Viewegh byl dnes u soudu osobně přítomen, ale jeho názor na rozsudek se nepodařilo zjistit, protože ihned po skončení procesu byl odveden justiční stráží přímo ze svědecké lavice do vazební věznice na Pankráci. Během přelíčení totiž vyšly najevo nové a závažné indicie, podle kterých spisovatel Viewegh není ve skutečnosti tím Michalem Vieweghem, tak jak ho všichni známe, ale někým úplně jiným.

Skutečný spisovatel Viewegh byl německým vojákem Wehrmachtu

Ardenský bouvier (zdroj: Google)

Dosud není jasné, jaká je pravá identita muže, který se dlouhé roky za Michala Viewegha vydával. Policie uvrhla na případ informační embargo a na Googlu se nikomu z redaktorů IBN nepodařilo nic najít. Máme však již informace o skutečném spisovateli Vieweghovi, který byl německým vojákem Wehrmachtu a zahynul v prosinci 1944 během protiofenzívy Třetí říše v Ardenách.
Soud k této okolnosti během zdůvodnění rozsudku přihlédl. Pokud by Google v roce 2025 Vieweghovo dílo na internetu nakonec zveřejnil, což právníci společnosti připustili, nebylo by možné Google žalovat. Jednalo by se totiž o volné autorské dílo, kde již doba ochrany vypršela, protože uplynulo více než 70 let od smrti autora.

Památka brilantního romanopisce pošlapána

Vzhledem k tomu, že původní autor je již velmi dlouho mrtev, nebylo možné zjistit jeho aktuální názor na to, že mu bylo jeho dílo ukradeno. Podařilo se nám však oslovit německé potomky skutečného spisovatele Viewegha, a ti neskrývali rozhořčení nad způsobem, jakým byla památka brilantního romanopisce pošlapána. Z původní syrové a naturalistické prózy, psané kdesi v zasněžených zákopech a prodchnuté nářkem umírajících kamarádů, zbyla dle jejich slov jakási plytká červená knihovna, kde červená nesymbolizuje krev válečnou, ale krev menstruační.

přečtěte si ukázku původní románové verze německého prozaika Viewegha

Uhradit koncesionářský poplatek

Další zprávy: