Pražská doprava se mění, akce recesistů přerostla ve vítězství občanské společnosti

To, co začalo jako žert a umělecká provokace, končí prvním velkým vítězstvím občanské společnosti v České republice. Původně mystifikační dopravní kampaň Ztohoven získala postupně podporu Transparency International, Hnutí Duha, Dětí Země, Ligy otevřených mužů a dalších neziskových a humanitárních organizací. Dopravní podnik v Praze přistoupil pod tlakem na avizované změny a 1. září je začal uvádět do praxe.
Zástupci oslovených organizací uvítali především zrušení mnoha zastaralých spojů, které přispěje k rozvoji městské a příměstské cyklistiky. Další příznivé reakce hovoří o transformaci MHD v zážitkovou turistiku, na kterou dnes mnoho lídí nemá peníze. Politoložka Vladimíra Dvořáková označila aktuální revoluční události v Praze za první velké vítězství občanské společnosti v polistopadové historii a předpokládá, že další města budou na vývoj v metropoli reagovat.
I N F O R M O V A L I   J S M E   P R V N Í

Ztohoven opět udeřili. Přesvědčili Prahu, že v dopravě zavládne chaos

Série mystifikací a kampaně na zastávkách MHD způsobily v metropoli paniku. Celý článek…

Prázdninový žert dostal dopravní podnik na kolena

O údajných rozsáhlých změnách v pražské dopravě se šeptalo delší dobu, ale reálné obrysy získala celá akce až ve chvíli, kdy mystifikátoři ze skupiny Ztohoven pronikli v přestrojení do vysílání České televize a do dalších médií. Pražané sice fiktivní kampaň nepochopili a přijali ji se smíšenými pocity, ale ohlášeným změnám až na výjimky bezvýhradně uvěřili.
Pražský dopravní podnik nakonec tlaku veřejnosti i občanských organizací podlehl a byl donucen přikročit k realizaci změn ve stejném duchu a rozsahu, jak je umělecká skupina připravila. Tento fakt považují skeptici z řad odborníků na rozvoj městské infrastruktury za jediný drobný nedostatek projektu. Odborníci přiznávají členům Ztohoven status vyhlášených a kvalifikovaných umělců, ale obávají se, že zásahy do složité problematiky veřejné dopravy vyžadují kromě kvalitního výtvarného a mediálního zpracování také informace o potřebách cestujících a další běžné znalosti spíše technického charakteru.
Uhradit koncesionářský poplatek

Další zprávy: