Sloučení volebního a loterijního zákona pomůže naplnit státní kasu i peněženky voličů

Sněmovna dnes začne projednávat sloučení zákonů o volbách a loteriích. Návrh má podporu nejsilnějších politických stran a očekává se jeho hladké přijetí. Výsledná úprava splňuje přísná kritéria demokratických voleb a navíc dává každému šanci na finanční výhru a na vylepšení společenského postavení, čímž motivuje občany k vyšší volební účasti. Současně umožní vznik nové příjmové položky ve státním rozpočtu.
Sloučením zákonů se mnohým občanům výrazně zlepší dostupnost volebních místností. Od příštích voleb plně postačí dostavit se do nejbližší provozovny vybavené terminálem Sazky.
Díky sloučení volebního a loterijního zákona čeká občany několik změn, z nichž nejvýraznější spočívá v umístění volebních místností. Těmi se v době konání voleb stanou pobočky sázkových kanceláří po celé České republice. Volební komise zasednou přímo na pobočkách, ověří totožnost občana a ten si pak u přepážky vsadí na libovolný politický subjekt, který byl k volbám připuštěn. Volební výsledky se vypočítají podle preferencí voličů – na koho se nejvíce sázelo, získává nejvíce mandátů, takže demokratický princip voleb zůstane zachován. Revoluční novinkou je vyplácení výher voličům podle získaných procent subjektu, na který si vsadili.

Podrobnější informace ke sloučení obou zákonů poskytl v rozhovoru s redaktorkou Denisou Potůčkovou jeden z předkladatelů úpravy, poslanec Boris Šťastný.
Pane poslanče, zní to lákavě, přijít k volbám, splnit si občanskou povinnost a ještě mít šanci přitom vyhrát nějaké peníze.
Tak určitě, nízká volební účast nás trápí už léta a zde se otevírá perspektiva ke zlepšení. Jinak ten princip je celkem jednoduchý, uvedu příklad: přijdete k volbám, zaregistrujete se a vsadíte si na politickou stranu, která pak po sečtení výsledků získá 20 procent. Takže například při vstupním tisícikorunovém vkladu vyhrajete 200 korun, a to je příjemné, dosud jste při volbách neměla šanci vyhrát nic. Sázky na strany, které nepřekročí pětiprocentní hranici pro vstup do sněmovny, tak ty budou převedeny do státního rozpočtu v plném rozsahu. Tito sázející tedy výhru nezískají, a dobře jim tak, nemají sázet na outsidery, to vám řekne každý zkušený sázkař, že dlouhodobě se to nevyplácí, a ani krátkodobě, pokud nemáte štěstí.
VÝHERNÍ VOLEBNÍ AUTOMATY
Sloučení volební a loterijní legislativy přinese obcím povinnost zajistit dostatek výherních automatů s volební tematikou. Smyslem nařízení je zachovat volební návyky v období, kdy se volby nekonají. Volební automaty nejsou přímé hlasovací nástroje a budou plnit vzdělávací funkci. Nastavení automatů s využitím předvolebních preferencí pomůže upevnit vztah občanů ke kvalitním politickým stranám. Šance na jackpot s trojicí stranických symbolů bude shodná s procenty strany v aktuálních průzkumech.
Počkejte, pane poslanče, pokud je má sázka 1000 korun a dostanu 200, tak jsem nic nevyhrála, to jsem 800 korun prohrála.
Takhle to paní redaktorko nemůžete počítat, hovoříme o volbách, takže bych nepoužil termín sázka, ale chcete-li, například něco jako volební daň. To jsou peníze do státního rozpočtu, o které jste nepřišla, protože se vám vrátí zpátky třeba hned v tom dalším volebním období, až vám například hned vedle vašeho domu z těch peněz postavíme novou moderní dálnici. Takže vy skutečně v tomto případě vyhráváte 200 korun, a je na tom lákavé i to, že podobně vyhraje téměř každý, až na ty tvrdohlavé voliče, kteří si jen kvůli nějakým nepraktickým ideálům vsadí na outsidery.
Dobře, pokud přistoupíme na váš výklad, vyhrají tedy téměř všichni, ovšem vy nabízíte, že v novém volebním modelu lze vyhrát ještě mnohem víc. Narážím na to, že součástí vašeho návrhu je i takzvaný superbonus, kolem kterého je řada nejasností, občanský aktivista Matěj Hollan ho dokonce přirovnal k legendární Hellerově Hlavě XXII. Můžete našim čtenářům ve stručnosti princip superbonusu objasnit?
Pan Hollan často a rád používá tyto dramatické spirály, přitom superbonus je ryze transparentní a motivační prvek v naší koncepci. Jde o to, že pokud některý politický subjekt získá plný počet hlasů, tedy 100 procent, tak se občan, který si na tuto stranu vsadil, tedy de facto ji volil, stane držitelem superbonusu. To znamená, že ne ta strana, ale on sám bude vítězem voleb s pověřením sestavit vládu a parlament. A když ten občan projeví zájem o libovolnou funkci ve státní správě, včetně funkce prezidenta, bude ji mít plné právo se vším respektem vykonávat, ať už tím vítězem bude kdokoli.
Tak především je nepravděpodobné, že nějaká strana dostane plný počet hlasů.
Ovšem možné to je! Stejně jako lze vyhrát první cenu ve Sportce, také je to nepravděpodobné, a vidíte – řada lidí sází klidně celý život, přestože nic nevyhráli! Přitom ty výhry se pohybují ve výši pár milionů korun, což je směšné. Náš případný vítěz superbonusu, pokud si například zvolí funkci eurokomisaře, vydělá tuto částku hned první rok svého mandátu jen na dietách a cestovních výlohách.
Ale pane poslanče, kdyby takový scénář proběhl a některá strana získala 100 procent, tak ten vítěz superbonusu, co na tu stranu vsadil, přece nebude jediný. Těch vítězů bude docela dost, když ta strana získala 100 procent… a okamžik… nechte mě to spočítat… ti vítězové vlastně budou všichni. Takže řekněme, při padesátiprocentní volební účasti – kde chcete najít ve státním rozpočtu prostředky na platy čtyř miliónů prezidentů?
No, je vidět, že vám to docela pálí… Víte, paní redaktorko, to jste možná neměla takhle naplno říkat, tím ničemu nepomůžete. Předně – ne každý se nutně chce stát zrovna prezidentem. Ale jinak vaše obavy chápu, rozpočet je už i teď docela napjatý. My se tomu pochopitelně budeme snažit předejít – ovšem zdůrazňuji demokraticky předejít – aby ten stav nenastal, protože pokud by vyhráli všichni a vládli všichni, došlo by k anarchii a to by nás nikam neposunulo. Já osobně například vůbec nemám chuť se účastnit nějakých pouličních šarvátek, navíc mám celkem nevýrazný hlas a nejsem sportovně orientovaný, takže by to pro mě bylo dost nevýhodné. Jsme tedy domluveni s kolegou Michalem Haškem, který rovněž nesportuje, že každý budeme sázet na jinou politickou stranu, což by mělo stačit, aby nikdo těch 100 procent nezískal.
Proč tedy vůbec ten superbonus nabízíte?
Jak už jsem řekl, chceme voliče motivovat. Uvědomte si, že každý není zběhlý v matematice, aby si spočítal, že když vyhraje on, vyhrají s ním všichni ostatní. Ovšem právě pro tuto část voličů to může být lákavá představa, protože oni jiný způsob, jak se dostat k moci, prakticky nemají, než pomocí vítězství v nějaké takové mimořádné loterii. A my nikoho nehodláme diskriminovat, my chceme, aby každý měl šanci.
Děkuji za rozhovor.
Uhradit koncesionářský poplatek

Další zprávy: