Zklamání roku: Babiš nikdy žádným agentem nebyl, lidé požadují nové volby

Dnešní verdikt bratislavského soudu potvrdil, že i politický marketing má své hranice. Uměle budovanou legendu o neohroženém agentovi dokázalo rozmetat několik nenápadných slovenských důchodců. První reakce příznivců hnutí ANO se daly očekávat: žádají okamžité vypsání mimořádných voleb, aby mohli znovu rozdat karty.
Až slovenský soud musel českým voličům odhalit, že nezískali prominentní kabinet ve stylu akčních filmů, ale jen další z řady obyčejných poslepovaných koaličních vlád.
Mysteriózní legenda o agentovi tajných služeb, se kterou šéf hnutí ANO při volbách okouzlil pětinu národa, splaskla s ostudou a hořkou pachutí. Osmnáct měsíců po jmenování ministrem vyplavala pravda konečně na povrch: Andrej Babiš lhal, podvedl voliče a rafinovaně umožnil, aby se šířily pověsti o jeho tajných misích, ale skutečným agentem StB nikdy nebyl.
Česko ztratilo šanci se zařadit do vybrané společnosti států, vedených bývalými elitními agenty tajných služeb.

Ztratili jsme šanci zařadit se mezi vybrané mocnosti, vedené bývalými elitními agenty tajných služeb.

Před bratislavským soudem se nabubřelý politický marketing definitivně srazil s realitou. „Tento muž mezi nás nikdy nepatřil,“ konstatoval stroze Július Šuman, který údajně v 80. letech Babiše ke spolupráci s tajnou službou získal. František Hákač, který měl být Babišovým styčným důstojníkem, si na nic nevzpomíná. Draze budovaný kult se nečekaně zhroutil pod tíhou svědectví několika odvážných občanů.

Babiš kouzla zbavený: voliči už plánují protestní akce

Bezprostředně po výroku slovenského soudu, přenášeného živě na ČT24, se české sociální sítě zaplnily zklamanými Babišovými sympatizanty. Odpoledne je v Praze svolán protestní pochod před Úřad vlády a další akce budou následovat. Na facebookovém profilu hnutí ANO přibývají každou minutu desítky nespokojených komentářů. „Když jsem dostala od Babiše na mítinku koblihu, tvářil se přitom úžasně tajuplně,“ stěžuje si Jana Haléřová (32) z Nymburka: „Doma jsem ji opatrně otevřela a víte, co bylo uvnitř? Jenom blbá marmeláda!“
Pamatujete? Republika plná billboardů, na kterých charismatický a do bronzova opálený muž v bílé rozhalence ve stylu Daniela Craiga provádí jednotlivé kandidáty ANO iniciačním rituálem. Nyní se však ukazuje, že Babiš zřejmě uspěl ve volbách podvodem. K StB ho totiž nikdy nevzali.
Přední český politolog Tomáš Lebeda v rozhovoru pro Českou televizi označil dnešní Babišovu prohru u bratislavského soudu za událost, kterou očekával už dávno. „Kdyby byl Babiš agent, tak by se pochlubil na rovinu, jako Putin. Copak nebylo voličům ANO podezřelé, že v programu hnutí nejsou zmíněny žádné územní požadavky, dokonce ani anexe Lužicka, od nepaměti území Slovanů?“ diví se Lebeda.

Selhala média? Je nás málo, brání se novináři

Domácí eso mezi bulvárními novináři Pavel Novotný připouští, že média měla voliče varovat, ale zároveň sebe i své kolegy omlouvá. „Vzhledem k policejní akci, která byla určitě jen shodou okolností načasovaná na prázdniny, došlo k tomu, že jsme museli zjišťovat detaily o Janě Nagyové a na další investigativní práci nám už zkrátka nezbyl čas,“ hájí se Novotný.
„Ten falešný obraz agenta jsme snadno mohli rozbít i bez Slováků už před volbami,“ uvědomuje si další přední publicista Jindřich Šídlo a současně kritizuje šéfredaktora Týdne Plesla, který podle něj zatajil důležité informace a zveřejnil je až nyní. „Pokud Jaroslav v dnešním komentáři přirovnává Babiše k agentovi 007, tak asi musel tušit, že Babiš – na rozdíl od Bonda – získal povolení zabíjet až s nákupem Kosteleckých uzenin. Proč si to nedal do souvislostí? Náhoda? Asi těžko,“ uzavírá Šídlo.
JAK TO VIDÍ JAROSLAV PLESL
Příběh Andreje Babiše se až nápadně podobá osudům nejslavnější postavy Iana Fleminga, okouzlujícího Jamese Bonda. Podobá se s jediným, sice malým, ale důležitým rozdílem, který měl dnes podvedené a pozdě lamentující voliče varovat: skutečný agent 007 by nikdy svou profesi nevyměnil za nudný život obchodníka s řepkou olejnou, i kdyby mu slibovali desetkrát větší bohatství, než je to Babišovo. Proč? Bond svou prací žil naplno a doopravdy, se všemi riziky i rozkošemi, které taková životní cesta přináší.
My ostatní běžní smrtelníci, včetně Andreje Babiše, o něčem takovém můžeme jenom snít, protože si dobře uvědomujeme, že chránit na plný úvazek celou planetu před zkázou a zničením je úkol, na který zkrátka nemáme. Můžeme si podobné historky vymýšlet před kamarády v hospodě, pokud nám nevadí, že se nám vysmějí. Andreji Babišovi jsme ale uvěřili.

Uhradit koncesionářský poplatek

Další zprávy: