Opencard nekončí. Gymnazista ze Stodůlek vymyslel způsob, jak prodloužit životnost karty

Převod kompetencí k Opencard přímo na stůl primátora přinesl už po týdnu první výsledky. Hudečkův sekretariát zpracoval desítky podnětů od Pražanů a našel mezi nimi studentský projekt, který aktuální krizi v kauze problematické karty řeší překvapivě jednoduše a s minimálními náklady. V projektové dokumentaci student detailně popisuje způsob, jak zachovat životnost karty nalepením papírového kupónu a fotky na lícovou stranu Opencard. Dopsáním jména si pak uživatel dokončí identifikaci karty rovněž zcela sám bez účasti třetí strany.
Vizualizace projektu | Autor: Radim Kotalík
Nápad na projekt vznikl v hlavě studenta gymnázia ve Stodůlkách Radima Kotalíka (18) už před měsícem. Celou studii pak rozpracoval v rámci svých volnočasových aktivit a zaslal ji na adresu pražského magistrátu. „Od dětství se zajímám o dopravně-inkasní systémy ve světových metropolích a když jsem viděl, že mohu našemu hlavnímu městu pomoci, tak jsem neváhal,“ napsal Kotalík v úvodu studentské práce.

Inspiroval mě primátor, říká autor projektu

Mladý student přiznává, že dlouho marně hledal správné řešení. Inspiraci pro úspěšné dokončení realizace získal až díky nedávnému prohlášení primátora Hudečka. „Přečetl jsem si v denním tisku, že primátor převzal iniciativu a chce udělat vše pro to, aby zachoval funkčnost Opencard a zároveň jednal dle zásad dobrého hospodáře. Pak už bylo snadné projekt dokončit,“ odpovídal s plachým úsměvem Kotalík novinářům po skončení brífinku v budově magistrátu.
Gymnázium Jaroslava Heyrovského ve Stodůlkách, kde se zrodil projekt na záchranu Opencard.

Gymnázium Jaroslava Heyrovského ve Stodůlkách, kde se zrodil projekt na záchranu Opencard.

Princip studentského projektu Radima Kotalíka vychází z kvalitního povrchu čelní strany Opencard, která má dostatečnou velikost k nalepení průkazové fotografie o rozměrech 3.5×4.5 centimetrů. Na kartě rovněž zbývá dostatek místa na umístění časového kupónu standardní velikosti, jejichž matrice má Státní tiskárna cenin stále v archivu. Takto upravená Opencard má prakticky neomezenou životnost a jedinou drobnou kosmetickou vadou je nemožnost dobíjení v elektronických validátorech dopravního podniku.

Beta verze funguje, testy pokračují

Mluvčí magistrátu Mgr. Petra Hrubá informovala zástupce médií, že autor projektu již úspěšně ukončil testování beta verze. „Pan Kotalík nám prezentoval knihu jízd a doložil, že jím inovovaná karta zatím plně funguje na trasách MHD ze Stodůlek do centra a zpět,“ sdělila Hrubá. „Upravenou kartu používám už 14 dní, zatím jsem nenaleznul (sic) ani jedinou chybičku a dokonce mám subjektivní pocit, že se mi částečně zlepšil komfort cestování,“ upřesnil Kotalík. Testování bude nyní pokračovat už ve spolupráci s magistrátem na dalších místech v Praze a finální verze by měla být zveřejněna nejpozději do týdne.
Autor projektu Radim Kotalík se zúčastnil slavnostního setkání s prezidentem Zemanem.
Během tiskové konference vystoupil i ředitel Gymnázia Jaroslava Heyrovského RNDr. Vilém Bareš, který studenta na pražský magistrát doprovázel. „Na škole projekt sledujeme od začátku a od naší městské části už máme přislíben grant zhruba ve výši půl milionu korun na financování projektu,“ uvedl Bareš. Mladý student v reakci na slova ředitele ocenil vstřícný přístup vedení gymnázia, ale současně vyjádřil přesvědčení, že celou částku patrně nevyužije. „Určitě mi něco zůstane a včera při setkání s prezidentem Zemanem jsem mu oznámil, že nevyčerpané finanční prostředky chci převést do jeho fondu na splácení státního dluhu,“ doplnil Kotalík.
V létě čeká mladého studenta cesta do Silicon Valley na celosvětové setkání startuperů.

V létě čeká mladého studenta cesta do Silicon Valley na celosvětové setkání startuperů.

CzechInvest zaplatí cestu do zámoří

Gymnazistu také oslovila agentura CzechInvest s nabídkou prezentovat projekt americkým investorům v Silicon Valley na prestižní akci pořádané v San Franciscu. CzechInvest pokryje cestovní náklady a pomůže mladému podnikateli s navázáním důležitých obchodních kontaktů za oceánem. Od cesty si Kotalík slibuje především získání kapitálu potřebného k rozjetí nové Opencard v Brně, Ostravě a dalších evropských městech. Úspěch projektu Kotalíka samozřejmě těší. „Moje hlavní motivace je pomáhat lidem, i když už jsem se na internetu setkal také s kritikou od lidí, kteří sami nikdy nic nedokázali,“ dodal student.
O definitivním ukončení problémů s Opencard hovořil v Hyde Parku na ČT24 Tomáš Hudeček. „Opět jsem se ujistil, že máme spoustu talentovaných mladých lidí a když si z toho vezmou příklad i kolegové politici a místo prázdných řečí začnou konečně něco dělat, tak nemusíme mít o budoucnost naší země strach,“ konstatoval primátor. Na přímý dotaz jednoho z diváků pak Hudeček reagoval, že na pondělí svolal pracovní schůzku se zástupci pražských revizorů, kde se je pokusí přesvědčit o platnosti nově upravené Opencard.

Uhradit koncesionářský poplatek

Další zprávy: