Konec front v obchodech. Novela zákona ukládá povinnost pouštět zákazníky dovnitř po jednom

Sněmovna vyhověla stížnostem drobných obchodníků na zvyšování administrativní zátěže a schválila úpravu zákona, podle které musí zákazník po nákupu opustit provozovnu a dokud si prodejce nevyřídí nezbytné daňové formality, nesmí být do obchodu vpuštěn nikdo další. Poslanci úpravu projednali ve zrychleném režimu a protože prezident i senátoři se vzdali práva zákon vetovat, novela může vstoupit v platnost okamžitě.
Díky iniciativě poslanců z hnutí ANO budou neoblíbené fronty v obchodech brzy patřit minulosti.
Přestože jsou hlavní změny pro živnostníky plánovány až na začátek příštího roku, někteří obchodníci již nyní pocítí první pozitivní dopady reforem, iniciovaných hnutím ANO a ministerstvem financí. Legislativní úprava usnadní práci především v drobných provozovnách, kde majitelé zpravidla obsluhují sami. Ti budou nově pouštět zákazníky dovnitř po jednom, provedou registraci klienta a prověří si, že nedluží na žádných povinných odvodech nebo daních, až pak mu mohou poskytnout své služby či prodat zboží.
Klíčová změna se týká provozoven menších než 100 m², kde obchodník bezprostředně po odchodu zákazníka odešle elektronické daňové přiznání, až pak pustí dovnitř dalšího klienta. „Podobný systém bez problémů funguje například v ordinacích lékařů, takže předpokládáme, že obchodníci to také dokáží zvládnout a změnu zákona ocení,“ konstatuje náměstkyně ministra financí Mgr. Simona Hornochová.
V rámci přechodu na nový způsob obsluhy si živnostníci musí instalovat nový typ dveří s možností dálkového ovládání od pultu v prodejně. Vítězem tendru na výrobu automatických dveřních systémů se stala rakouská firma Kapsch.
Novela zákona ponechává menším provozům prostor pro výjimky, pokud se živnostník bude řídit instrukcemi z ministerstva financí a vhodně rozšíří nabídku služeb. „Mám dost šikovné ruce a dokážu provádět až tři opravy současně, tak jsem si byl stěžovat na městském úřadě. Po návratu už na mě čekal distributor s pověřením od Finanční správy a nabídl mi, že když rozšířím nabídku, tak bych mohl podávat daňové přiznání hromadně, vždy až na konci každého pracovního dne,“ uvedl v rozhovoru s reportérem ČT Filipem Horkým automechanik Jan Lorenc z Mělníka a pochlubil se nově instalovaným mrazícím boxem s logem Vodňanského kuřete v rohu jeho dílny. „Dnes mohu nabídnout třeba kuřecí prsa bez kosti v akci,“ dodal Lorenc.
Ministr Chovanec uklidnil veřejnost, že pachatel masakru v Uherském Brodě nepatřil do početné skupiny obchodníků, kteří nemají peníze na nový automatizovaný dveřní systém od firmy Kapsch.

Ministr Chovanec uklidnil veřejnost, že pachatel masakru v Uherském Brodě nebyl členem ani sympatizantem skupiny obchodníků, kteří nemají peníze na nový automatizovaný dveřní systém.

Zákazníci očekávají zvýšení komfortu při nákupech

Mezi prodejci se šíří obavy, že si na nový systém obsluhy nedokáží hned přivyknout a ze začátku budou chybovat. Mnozí zákazníci ale chystané změny vítají už nyní, především kvůli většímu komfortu a soukromí během nákupu. „Jsem od přírody spíše nesmělý typ člověka a navíc jsem byl nedávno zvolen do zastupitelstva Brno-střed, takže když jsem si chtěl pro všechny případy nakoupit do zásoby například prezervativy, musel jsem kvůli tomu cestovat na druhý konec města, kde mě nikdo nezná. Teď budu moci jít klidně do drogerie v naší ulici a ušetřím tak spoustu času pro práci ve prospěch městské části,“ svěřil se na svém facebookovém profilu student JAMU a člen kulturní komise Rady města Brna Robin Kvapil.
Na sociálních sítích se ihned po schválení zákona objevila také řada úvah a komentářů, které dávají zavedení nového systému obsluhy v obchodech do souvislosti s včerejším výročím únorového puče z roku 1948 a úterní střelbou v Uherském Brodě. Konspirační teoretik Daniel Vladyka (18) ze Zlína dokonce obvinil vládu, že masakr má na svědomí vycvičený agent, jehož úkolem bylo odvést pozornost od negativních reakcí na novou úpravu zákona. „Ten muž nebyl ani nikdo od nás, ani terorista, a dokonce ani živnostník, kterému chyběla finanční rezerva na nové dveře od firmy Kapsch. Mohu zatím potvrdit jen to, že střílel z jiných, dosud nezjištěných důvodů,“ vyvrátil podobné spekulace na pravidelném brífinku po jednání vlády ministr vnitra Milan Chovanec.

Mohlo by vás zajímat:

Stát spouští centrální registr zahrádkářů. Ilegální pěstitelé konopí už nezasejí

Zlaté časy poslední privilegované kasty bez administrativní zátěže jsou u konce.

Chodecká revoluce: Student Agency vstupuje do pěší dopravy

První chodník se žlutým povrchem byl slavnostně otevřen v parku u hlavního nádraží v Praze.

Uhradit koncesionářský poplatek

Další zprávy: