Válka médií: Konflikt Ratha a Drábka záminkou pro útok na Infobaden

Několik konkurenčních deníků označilo redaktory Infobadenu za recesisty a vtipálky. Podobná prohlášení vnímáme jako snahu vytlačit nás z mediálního trhu. Cílem útoku se tentokrát stala zpráva o rozšíření agendy úřadů práce. V denících vyhodnotili článek jako fikci, naše informace však nedokázali vyvrátit. Novináři z Lidovek, iDnes, Parlamentních listů i Blesku čerpali pouze z reakce na náš článek, která se později ukázala být problematická a možná dokonce sama pochází z fiktivního zdroje.
FIKCE VERSUS REALITA. Pokud bude dvojník Václava Klause citovat respektovaného matematika, že jedna a jedna jsou dvě, přestane to být pravda?
Redaktor iDnes Jan Jiřička ve čtvrtek jako první z uvedených deníků doslova uvedl: „Středočeský hejtman David Rath se chytil do pasti falešných zpráv. Na svém facebookovém profilu se pustil do ostré kritiky ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka za nápad, aby úřady práce fungovaly i jako seznamky. Informaci ale vypustili recesisté.“ Článek se objevil dokonce i na titulce iDnes a hrubě poškodil náš zpravodajský portál.
Deník později zprávu upravil, neboť díky pozorným čtenářům vzniklo podezření, že skutečnou recesí je pravděpodobně až Rathova reakce a do pasti se chytil novinář z iDnes. Narážky na Infobaden a zmínky o recesistech ale v článku zcela nepochopitelně zůstaly.
F O T O G A L E R I E
Přinášíme exkluzivní pohled do zákulisí předních českých médií. Lidovky zprávu nenápadně a v tichosti upravily, iDnes také, Blesk raději vše smazal, Parlamentní listy zachovaly původní verzi. O dokumentaci již požádala Fakulta žurnalistiky Univerzity Karlovy, která ji chce využívat jako případovou studii. Originály i úpravy článků jsou v plném rozlišení k nahlédnutí v podrobné šestidílné fotogalerii.

Kritika Drábka je podvrh, tvrdí Rath i média

Konkurenční média i hejtman Rath se nyní snaží odvést pozornost jiným směrem a přesvědčují veřejnost, že kritika ministra Drábka a jeho projektu státní seznamky byla fikce, dílo neznámého mystifikátora. Přitom existují desítky důkazů, že hejtman Rath kritizuje Drábka zcela běžně a při každé příležitosti. Tyto důkazy lze dohledat v archivu České televize, na webu Poslanecké sněmovny, na oficiálních webech Středočeského kraje i Davida Ratha a na mnoha dalších místech. Redakce Infobadenu žádá všechny slušné novináře, aby se nedali do této špinavé hry zatáhnout. Čtenáři mají právo znát pravdu.
Infobaden vychází z celé aféry s čistým štítem a zůstává certifikovaným zpravodajským zdrojem, ze kterého jiní přebírají, ale bez respektu k naší tvrdé práci zasahují do původního textu. Fakta hovoří zcela jasnou řečí: ministr Drábek významně modifikoval a rozšířil agendu úřadů práce, hejtman Rath ministra dlouhodobě a otevřeně kritizuje. Vše ostatní je jen štvavá kampaň konkurence a účelové vytržení našich informací z kontextu.
Uhradit koncesionářský poplatek

Další zprávy: