Útok hackerů! Show Jana Šmause unikla na Internet

Nahrávka populárního diskusního pořadu unikla dva dny před televizní premiérou na Internet. Umístili ji tam neznámí hackeři. Předpokládá se, že stejní pachatelé nahrávku tajně vyrobili. Šmausova show je nejsledovanější zpravodajský pořad, běží každý týden již 10 let v hlavním vysílacím čase. Škody způsobené útokem hackerů jsou proto značné.
Diskusní show jsou u nás velmi populární televizní formát s dlouhou tradicí | Ilustrační foto

Do Show Jana Šmause jsou zvány významné osobnosti veřejného života, aktuální témata se střídají s tématy nadčasovými, vedle politických komentářů je v pořadu prostor i pro vědu a kulturu. Hosty uniklé diskusní show byli tentokrát profesor Kostelka z České astronomické společnosti, člen komise OSN pro globální oteplování docent Krátký, a vynikající belgický virtuos Godfried van Bouillon. Jan Šmaus dnes v emotivním prohlášení vyzval neznámé útočníky, aby nahrávku z Internetu okamžitě odstranili, hackeři zatím na výzvu nereagovali.

Produkční tým Šmausovy show předpokládá, že se neznámí hackeři osobně zúčastnili natáčení pořadu a nenápadně se skryli mezi ostatní běžné diváky. Tento scénář je aktuálně nejpravděpodobnější, otazník visí pouze nad tím, jak se něco takového mohlo vůbec stát, když se Show Jana Šmause natáčí v malém televizním studiu a vždy důsledně bez diváků. Populární moderátor totiž kolem sebe nesnese více jak tři úplně cizí osoby, a tento limit může být velmi snadno naplněn, pokud si Jan Šmaus pozve do svého diskusního pořadu hosty, které nezná.

Zdroj blízký Janu Šmausovi potvrdil, že moderátor nevylučuje možnost, že se na hackerském útoku podílel některý z hostů. Nahrávku mohl údajně pořídit Godfried van Bouillon, který je na nahrávce nejvíce slyšet, motivace světoznámého umělce však zůstává záhadou.

Přinášíme zvukový záznam i přesný přepis nahrávky. Omluvte zhoršenou kvalitu.

první část nahrávky Show Jana Šmause si poslechněte zde (zdroj: Internet)

OSN: globálnímu oteplování bude zamezeno

Jan Šmaus: Dobrý večer. Na půdě OSN se tento týden rozhodovalo o metodě, která nám pomůže vyřešit problém s globálním oteplováním. Vítězný návrh byl znám již z minulého zasedání – dalšímu globálnímu oteplování bude zamezeno tím způsobem, že se mírně zvětší vzdálenost mezi planetou Zemí a Sluncem (na monitoru ve studiu je spuštěna doplňující infografika). Návrh měl však dvě varianty, jak bude tato poměrně složitá operace provedena, a proto se v OSN řešilo, která z variant dostane přednost. Na telemostu přímo v budově OSN máme našeho člena komise pro globální oteplování, docenta Krátkého, k čemu tedy nakonec komise dospěla, pane docente?

Krátký: Nešlo o nic zásadního, řešil se vlastně jen drobný detail, jak bude zvětšení vzdálenosti mezi oběma vesmírnými tělesy dosaženo, a komise nakonec došla k jasnému závěru, který bude možná pro laickou veřejnost překvapivý, protože posunutí planety Země může na první pohled vypadat jako varianta méně komplikovaná. Komise však rozhodla, že těleso, se kterým se bude pohybovat, nebude Země, ale Slunce.

Jan Šmaus: To je nečekané rozhodnutí, všeobecně se počítalo, že zvolíte variantu s posunutím Země jako variantu méně nákladnou, co vás v komisi přimělo změnit názor?

Krátký: To je zcela prosté. Pokud bychom se rozhodli posunout planetu Zemi, narazíme na obrovské legislativní překážky, protože Země je obydlená a všichni obyvatelé Země by museli dát k takové věci souhlas, kdežto u Slunce žádné překážky nejsou, na Slunci nikdo nebydlí ani není vlastníkem půdy, jak je všeobecně známo.


Slunce není majetkem, který lze soudně vymáhat

Jan Šmaus: Není ovšem posunutí Slunce něčím, kde bude rovněž nutné získat souhlas obyvatelstva Země?

Krátký: Není. Uvědomte si, že pokud bychom pohybovali Zemí, současně budeme pohybovat například i vaším pozemkem s domem nebo vaším zaparkovaným automobilem, dokonce i s vámi – a k tomu nám vy musíte dát písemný souhlas, který nám zásah do vašich majetkových i osobnostních práv umožní. Ale u Slunce žádná taková právní vazba neexistuje, vy sice Slunce potřebujete, ale nemáte na něj žádný nárok, který byste mohl soudně vymáhat. Takže my, pokud…

Jan Šmaus: Promiňte, dovolte… Slunce má zásadní význam pro život na Zemi, bez ohledu na to, jak je to právnicky ošetřeno či není…

Krátký: Nechte mě dokončit větu, pane redaktore… My pokud hýbeme Sluncem, nepohybujeme rozhodně žádným vaším majetkem. Takže pokud bychom se, čistě hypoteticky, rozhodli přemístit Slunce úplně, například do nějaké jiné sluneční soustavy, kde by třeba o něco takového byl na trhu zájem, tak to pro vás bude jistě velmi nepříjemná situace, vy si sice budete moci podat trestní oznámení na neznámého pachatele, ale taková věc bude nakonec zcela jistě odložena. Více k tomu nemám co dodat, takže nyní mě prosím omluvte… (docent Krátký odkládá naslouchátko, je mírně rozladěný a mizí ze záběru)

Jan Šmaus: Děkujeme panu docentovi Krátkému do New Yorku… Dalším hostem přímo zde ve studiu (kouká do papírů) je profesor Kostelka z České astronomické společnosti… tak co na to říkáte, pane profesore, že podle nejnovějších zpráv přímo ze sídla OSN v New Yorku se nebude pohybovat Zemí, ale Sluncem?

Kostelka: Proč tohle děláte, proboha?

Jan Šmaus: Jste překvapený?

Kostelka: Proč vykládáte lidem tyhle nesmysly?

Jan Šmaus: Promiňte pane profesore, ale otázky tady kladu já…

Kostelka: Co to vykládáte o nějakém pohybování Zemí nebo Sluncem a podobné hovadiny?

Jan Šmaus: O pohybování Sluncem, o tom hovořil pan docent Krátký…

Kostelka: V životě jsem o tom chlapovi neslyšel…

Jan Šmaus: Docent Krátký, náš stálý zástupce v OSN pro otázky globálního oteplování…

Kostelka: Neznám žádného docenta Krátkého, kde jste proboha toho chlapa vyhrabali?

Jan Šmaus: V OSN? V New Yorku?

Kostelka: Povídám, kde jste proboha toho chlapa vyhrabali?

Jan Šmaus: To se musíte zeptat našeho šéfredaktora zpravodajství, já to tu pouze moderuji…

Kostelka: V OSN v New Yorku je docent Kalina.

Jan Šmaus: Šéfredaktor mě varoval, že s vámi možná budou potíže…

druhou část nahrávky Show Jana Šmause si poslechněte zde (zdroj: Internet)

Kostelka: Přemýšlíte vůbec nad všemi těmi nesmysly, co tu každý týden lidem vykládáte?

Jan Šmaus: Promiňte, ale já jsem pětinásobným vítězem ankety o nejoblíbenějšího moderátora ve zpravodajství.

Kostelka: Vy si vážně myslíte, že lidstvo je aktuálně na takové technické úrovni, aby mohlo pohybovat s vesmírnými objekty… s planetami…?

Jan Šmaus: Pan docent Krátký zmiňoval přímo Slunce…

Kostelka: …nebo dokonce se Sluncem?

Jan Šmaus: Otázky kladu já. A váš názor tedy je…

Kostelka: Samozřejmě že není!!!!

Jan Šmaus: Váš názor tedy není žádný?

Kostelka: Lidstvo NENÍ schopno pohybovat se Sluncem!!!

Jan Šmaus: Dobře, jak myslíte, já se nehádám, vy jste astrolog…

Kostelka: Astronom, vy ignorante!

Jan Šmaus: Astronom, astrolog, astronaut, zkrátka nějaký astro… (nahrávce není rozumět)


Show Jana Šmause

Show Jana Šmause sledují miliony televizních diváků

Kostelka: Poslyšte, já už vás sleduji dlouho!!!

Jan Šmaus: A nejste jediný, moji show sledují miliony televizních diváků…

Kostelka: Minule jste tu vykládal něco o tom, jak se vysoká úmrtnost kardiaků v Evropské unii vyřeší tím, že se budou kardiaci hromadně posílat zemřít na Venuši.

Jan Šmaus: No tak je spousta různých problémů v Evropské unii a spousta různých řešení těch problémů… (nahrávce není rozumět)

Kostelka: Co kdyby vás nějaký takový kardiak zažaloval? Co kdyby ten kardiak dostal infarkt, pokud by uslyšel ve vašem diskusním pořadu takovou zprávu?

Jan Šmaus: To by nás rovnou mohl zažalovat nějaký řidič, že viděl během mé show reklamu na nějaký automobil, že si ho zakoupil, že v něm havaroval a nyní je na vozíku…

Kostelka: Poslyšte, já jako vědec vás žádám, abyste přestali diváky mystifikovat!

Jan Šmaus: My nikoho nemystifikujeme, zkuste pochopit, že na světě dochází denně ke spoustě velmi složitých událostí, ve kterých se běžný divák velmi složitě orientuje a naším úkolem je divákovi tyto události nějak jednoduše a srozumitelně zprostředkovat.

Kostelka: V tom případě se ale přestaňte nazývat diskusní zpravodajský pořad, vymyslete si nějaký estrádní název a pozvěte si sem publikum, které na ty vaše nesmysly bude reagovat, třeba i smíchem, aby divák pochopil, že jde o estrádu a nemusel se zbytečně znepokojovat…

Jan Šmaus: Show Jana Šmause je myslím dostatečně seriozní název pro můj diskusní pořad… ale právě dostávám pokyn z režie, a jsme schopni vám v této věci alespoň částečně technicky vyhovět, pokud byste na něčem takovém chtěl trvat…

Kostelka: To bude nejlepší, ano… ale hlavně už nevykládejte lidem nějaké podobné nesmysly o posunutí Slunce dál od Země, protože i kdybychom to uměli, tak kam dál byste chtěl to Slunce (gestikuluje, sevřená pěst symbolizuje Slunce, druhou rukou kolem pěsti krouží) od nás posouvat, když my na Zemi kolem toho Slunce obíháme?

(je slyšet umělý smích, jaký se používá v sitcomech)

Jan Šmaus: Možná by stačilo to Slunce jen trochu zmenšit… (umělé pochvalné zajásání)

Kostelka: Vám opravdu nestačí, když vám jako vědec astronom vysvětluji, že lidstvo aktuálně a patrně ani nikdy v budoucnosti nic takového nedokáže?!! (umělý smích)

na monitoru vedle moderátora je vidět, že pan docent Krátký se vrátil, debatu sleduje a rád by se opět do debaty zapojil…

Jan Šmaus: Možná v OSN v New Yorku opravdu udělali chybu a nakonec se bude muset posunout se Zemí, a ne se Sluncem (umělé pochvalné zajásání)

docent Krátký na monitoru nesouhlasně gestikuluje (nahrávce není rozumět)

Kostelka: Posloucháte co říkám??! Lidstvo NENÍ schopno pohybovat ani se Sluncem, ani se Zemí… (umělý smích)


Kritizovat umí každý

Jan Šmaus: Ale to snad uznáte sám, pane profesore, že kdyby Země byla od Slunce dál, že by nás to globálně ochladilo? (umělé pochvalné zajásání)

Kostelka: Neuznám nic, ta úvaha je nesmyslná, když lidstvo nic takového není schopno realizovat… (umělý smích)

Jan Šmaus: Pane profesore, kritizovat umí každý, navrhněte tedy lepší řešení, když jste tak chytrý… (umělé pochvalné zajásání)

Kostelka: Slyšel jste někdy o planetě jménem Uran? (ticho, zvídavé zamručení)

Jan Šmaus: Tak určitě… Ale to už tuším není planeta, protože byla zrušena… (umělé pochvalné zajásání)

Kostelka: To bylo Pluto. (ticho, zvídavé zamručení)

Jan Šmaus: Já se nehádám, vy jste astrolog…

Kostelka: Astronom…. Planeta Uran je nejchladnější planetou Sluneční soustavy. Pokud by se podařilo dopravit vodík z Uranu sem k nám na Zemi a rozmístit ho v atmosféře… (ticho, zvídavé zamručení)

Uran je dále než Slunce (zdroj: Wikipedia)

Jan Šmaus: Ale Uran, ten je hodně daleko, že?

Kostelka: Ano.

Jan Šmaus: Dál než Slunce, že?

Kostelka: Ano.

Jan Šmaus: Tak proč se trmácet někam na Uran, když Slunce máme tady za humny a stačí ho jen trochu posunout? (burácivý a vítězný pochvalný jásot)

Jan Šmaus si vychutnává ovace, profesor Kostelka znechuceně kroutí hlavou a chce něco říci… (nahrávce není rozumět)

Jan Šmaus: Promiňte, pan docent Krátký v New Yorku je zpátky na telemostu a hlásí se o slovo…

Krátký: Sledoval jsem tu vaši debatu… takhle… já si pana astrologa nesmírně vážím…

Kostelka: Astronom… (rezignovaně)

Krátký: …on je kapacitou ve svém oboru, ale zde se ukazuje, že je vědec teoretik, který se v legislativní praxi neorientuje… podívejte se… takový přesun vesmírného tělesa je z právního hlediska čistý úkon, je to pouhý přesun, kde se nikterak nezasahuje do samotné struktury tělesa – ovšem přesun třeba i malého množství čehokoliv, včetně vodíku, z jednoho vesmírného tělesa na druhé, to je složitá věc, kdy je potřeba souhlasu obou stran, tedy nejen Země, ale i Uranu – navíc Uran je velmi vzdálená planeta, ležící prakticky na okraji sluneční soustavy, a my v současné době nevíme, zda si na Uran nečiní nárok někdo ze sousedního vesmírného sektoru, a už vůbec neznáme legislativu tohoto případného vlastníka, podle které by zřejmě mohl v jednočinném souběhu postupovat, pokud by zjistil, že se bez jeho svolení odváží z Uranu vodík… takže… neberte to nějak zle, ale my samozřejmě zůstaneme u toho nejjednoduššího a nejelegantnějšího řešení, tedy u posunutí Slunce…

zní dlouhý umělý burácivý smích

Krátký: Dovolte, ale musím se ohradit, vám je na mých slovech snad něco k smíchu?

umělý smích pokračuje

Jan Šmaus: …ne, ne, to není nic osobního, to snad jen zaspali v režii… (nahrávce není rozumět) …každopádně… pane profesore, pane docente, díky za váš čas a budeme se těšit v mé diskusní show či v dalších zpravodajských pořadech zase brzy na shledanou… Naším posledním hostem dnes bude potomek slavného šlechtického rodu a přední světový hráč na vuvuzelu, belgický virtuos Godfried van Bouillon.

Godfried van Bouillon: Bon soir! (ticho, zvídavé zamručení)

Jan Šmaus: Mistře, vítejte v České republice, chystáte nové album s Londýnskou filharmonií, v Hannoveru jste nedávno vystoupil na Open Air festivalu pro 100 000 diváků, v Antverpách provozujete úspěšnou hudební akademii, máte několik nominací na letošní ceny Grammy… těch otázek, co jsem vám chtěl položit, je skutečně mnoho, ale bohužel se nám přes značné úsilí nepodařilo najít žádného volného tlumočníka do belgičtiny, takže si otázky necháme na příště a dnes nám mistře alespoň zahrajte… (gestikuluje, napodobuje hru na vuvuzelu)

Godfried van Bouillon: Oui… (hraje)

třetí část nahrávky Show Jana Šmause si poslechněte zde (zdroj: Internet)

Uhradit koncesionářský poplatek

Další zprávy: