Na podzim 1989 šířila StB falzifikát Několika vět

Ústav pro studium totalitních režimů dnes oznámil, že byly objeveny falešné verze výzvy Několik vět, které Státní bezpečnost na podzim 1989 šířila mezi občany. Ve zprávě Ústavu je popsáno, jak se v říjnu 89, kdy Několik vět podepisovalo stále více občanů, snažila StB tento proces ze všech sil zastavit. Obecně se vědělo, že výzva existuje a byl znám i její název, takže lidé tušili, že těch vět je několik. Málokdo však tehdy věděl, a mnoho lidí to neví dodnes, kolik je ve výzvě těch vět přesně. Právě této neznalosti StB využila a mezi obyvatelstvo distribuovala svou falešnou verzi, která byla mnohonásobně delší než originál.
republikova_rada
brífink po jednání Republikové rady Jistoty | Foto: vlad tepes, olol.cz

Hned po zveřejnění zprávy Ústavu pro studium totalitních režimů nám do redakce začalo volat mnoho populárních osobností a současných politiků, o kterých je známo, že Několik vět nepodepsali, nebo podepsali až v době, kdy to bylo zcela bezpečné. Jedním z nich je i bývalý člen KSČ, OF, ČSL, ČSSD, ODS a NHL, aktuálně předseda strany Jistota, poslanec Boleslav Bod, který nám v krátkém rozhovoru přiblížil události revolučního roku 1989.

INFOBADEN: Pane předsedo, před hodinou na tiskové konferenci vaše strana oznámila, že vy a dalších sedm členů Republikové rady Jistoty jste se stali v roce 1989 obětí mystifikace Státní bezpečnosti, kdy vám byl podstrčen falzifikát výzvy Několik vět. Můžete našim čtenářům popsat okolnosti, za kterých k tomu konkrétně ve vašem případě došlo?

Boleslav Bod: Výzvu Několik vět mi 15. října 1989 večer přivezl kamarád, se kterým jsme se znali z Lidových milicí. Výzvu jsme celou složili u mě v garáži a hned po jeho odjezdu jsem ji začal číst. Pochopitelně jsem naprosto netušil, že se jedná o falzum, stejně jako mě ani ve snu nenapadlo, že ten kamarád je u StB, to jsem zjistil až po několika letech z Cibulkových seznamů.

INFOBADEN: Jak ta výzva na vás působila? Nebylo vám nic nápadné?

Boleslav Bod: Vůbec ne, bylo to několik balíků nacyklostylovaného papíru, jak bylo tehdy u ilegálních materiálů běžné… šlo o typický samizdat. Samotný obsah byl poměrně složitý, špatně se mi to četlo, tedy vše ukazovalo na to, že jde o výtvor z intelektuálských disidentských kruhů. Proto mě ani nepřekvapila délka té výzvy, disidenti měli tehdy většinou nenáročnou práci nebo seděli ve vězení, takže měli dost času na psaní.

původní krátká verze výzvy Několik vět

INFOBADEN: Naše čtenáře bude jistě zajímat, co bylo skutečným obsahem tohoto falzifikátu Státní bezpečnosti. Podařilo se vám to později s odstupem času zjistit?

Boleslav Bod: Ano, když jsem v roce 1996 kandidoval do sněmovny za lidovce, musel jsem si dostudovat řadu materiálů, abych byl v nové funkci kompetentní. Až tehdy mi došlo, že jsem v roce 1989 přečetl celý Starý a Nový zákon.

INFOBADEN: Proč jste tedy neoznámil už v roce 1996, že jste se stal obětí mystifikace StB?

Boleslav Bod: To je myslím pochopitelné, obával jsem se reakce veřejnosti a především reakce mých tehdejších voličů, bylo mi to zkrátka trapné, že jsem tak naletěl a té falešné výzvě uvěřil.

INFOBADEN: Váš stud a obavy patrně nebyly na místě, vždyť Bibli věří miliony lidí na celém světě. Nicméně, šlo skutečně o ďábelský plán StB, který kdyby vyšel na sto procent, mohl změnit dějiny naší země. Nikdo by v listopadu 1989 nedemonstroval, všichni by četli Několik vět a náměstí by byla prázdná. Kdy se to podařilo vám, pane předsedo, dočíst tuto falešnou výzvu?

Boleslav Bod: Myslím, že přesně o tohle tehdy Státní bezpečnosti šlo, oni přesně věděli, co se chystá a chtěli občany udržet doma. Já sám jsem Několik vět dočetl 5. ledna 1990, pochopitelně jsem podepsal, hned poté jsem si přečetl noviny, zjistil jsem, že prezidentem je Václav Havel a že v létě budou svobodné volby. Ještě ten den odpoledne jsem vystoupil z KSČ a podal si přihlášku do Občanského fóra.

INFOBADEN: Děkujeme za rozhovor.

Uhradit koncesionářský poplatek

Další zprávy: