Ve vládě vznikne korupční útvar

Vláda na včerejším zasedání schválila vznik Korupční rady vlády (KuRV). Nový tým bude zastřešovat veškerou korupční aktivitu vlády. Ta je dnes v pravomoci jednotlivých ministrů a jejich náměstků, což je dle vládního prohlášení nežádoucí stav.
Korupce | Ilustrační foto
Korupce | Ilustrační foto

„Vnitřní audit na ministerstvech ukázal, že v uplácení panuje naprostý zmatek. Některé firmy musí podplácet i na třech různých ministerstvech, aby měly alespoň jakousi pravděpodobnost, že zakázku dostanou. To naši zemi dělá nejistou pro investory,“ prohlásil na tiskové konferenci ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Politologové nejnovější krok vlády vítají. „V poslední době byly zaznamenány znepokojivé přesuny a sjednocování v protikorupčních aktivitách a myslím, že vytvoření KuRVu je jedinou správnou odpovědí ,“ tvrdí analytik nevládní Pocket Money International Grzegorz Wlapedanczyk. Opozice je k opatření kritičtější. Stínový ministr Facebooku Zdeněk Škromach zpochybnil na Facebooku premiérovy motivy k založení nového týmu: „Ze strany pana Nečase se jedná o zjevnou kompenzaci za neschopnost opatřit si penězovod standardní cestou. Za vlády ČSSD si premiér vždy našel cestu do kapes daňových poplatníků bez použití síly. Tedy kromě Špidly, ale to byl stejně hovno socan.“

Uhradit koncesionářský poplatek

Další zprávy: