Prezident Klaus slavnostně ukončil charitativní akci Movember

Za účasti hlavy státu byl včera na Pražském hradě slavnostně zakončen měsíc boje proti rakovině prostaty. Stejně jako ostatní účastníci iniciativy, poskytl prezident republiky svůj knír k dispozici pro dražbu prostředků na výzkum a prevenci této obávané mužské choroby. Oholený knírek Václava Klause zalitý v polymethylmethakrylátu bude vystaven do 31. prosince 2011 před svatováclavskou kaplí v katedrále svatého Víta.
Staromódní ozdoba rtů, se kterou jsme mohli celý listopad prezidenta vídat, již patří minulosti.
Charitativní kampaň Movember vymysleli před osmi lety australští surfaři. Když se v listopadu 2003 přestali holit pod nosem, asi netušili, že během dalších ročníků dokáží jejich pokračovatelé, fousáči po celém světě, vybrat přes miliardu korun. Zúčastnění muži se celoměsíčním pěstováním kníru stávají součástí osvětové akce o rizicích rakoviny prostaty. Název kampaně vznikl z anglických slov „november“ (listopad) a „mo“ (zkratka pro „moustache“, tedy knír). Letos se Movember díky účasti nejvyššího ústavního představitele celospolečensky prosadil i v České republice a konečně získal status důstojné oslavy lidského odhodlání a solidarity.
Václav Klaus experimentoval s knírem i dříve, obvykle se však jednalo o epizodní události osobního charakteru bez ambicí na mezinárodní globální efekt. Například při druhé prezidentské kandidatuře v únoru 2008 si rovněž nechal narůst knír, neboť hradní vizážista večer před rozhodující volbou vypočítal, že s knírem se Klausova volitelnost u poslanců z levého okraje politického spektra zvýší o 33,3 procenta. Tehdy prý pomohl rychlorůstový preparát na hormonální bázi, jehož složení prezidentská kancelář dodnes tají.
Odbornice na hormonální výživu Světlana Svitáková však tuto možnost vylučuje. „Podobné preparáty nebyly v roce 2008 ještě dostupné ani na trhu, ani mimo něj, a popravdě řečeno, nejsou dostupné dodnes. Normální zdravé osobě nemůže něco takového pod nosem přes noc vyrůst. Václav Klaus si musel pod nátlakem komunistů ten knír nalepit,“ domnívá se Svitáková.
Uhradit koncesionářský poplatek

Další zprávy: