Severokorejské letectvo zaútočilo na sídlo Wikipedie

Dnes v ranních hodinách středoevropského času provedly vzdušné síly severokorejské lidové armády letecký útok na kalifornské sídlo společnosti Wikipedia v San Franciscu. Útok KLDR následoval necelý týden poté, co americká vláda ukončila vyjednávání s KLDR a definitivně odmítla vydat do KLDR autory hesla KLDR na anglické verzi Wikipedie, které podle názoru vedení KLDR nepravdivě informovalo o KLDR.
wiki-slide
Američané korejského původu jsou po útocích podezříváni a nuceni se identifikovat. Někteří začínají pálit fotografie a dokumenty.
Před neočekávaným útokem Severokorejců byly servery Wikipedie vytaženy z obranných postavení v klimatizovaných serverovnách a seřazeny na parkovacích plochách před sídlem společnosti. Stály tam nekryté, tak těsně vedle sebe, že se dotýkaly datovými a napájecími kabely. Byla to sice dobrá obrana proti sabotérům, kterých se ostraha objektu obávala, ale pro letecký útok se servery staly takřka ideálním cílem.
Většina zaměstnanců Wikipedie údajně při zvuku letadel ani nezvedla hlavu. Zvyklí na neustálé manévry a taktická cvičení proti útokům internetových hackerů a trollů vůbec nepředpokládali, že to nejsou jejich spojenci.
admirál Jang Se-Hong

admirál Jang Se-Hong

San Francisco kontroluje armáda

Guvernér Kalifornie vyhlásil okamžitě po zničujících náletech stanné právo. Armáda převzala kontrolu nad San Franciscem. Pro Američany korejského původu nyní nastalo nebezpečí a všichni jsou nuceni identifikovat se podle země, kde se narodili. Někteří začínají pálit fotografie a dokumenty. „Probudili jsme spícího obra,“ zveřejnil ve statusu na svém facebookovém profilu admirál Jang Se-Hong, který severokorejské akci velel na palubě jedné z letadových lodí.
Zakladatel Wikipedie Jimmy Wales již na adrese en.wikipedia.org umístil svou fotografii. Snímek pohublé a tradičně smutné Walesovy tváře je doplněn prohlášením, které severokorejskou agresi odsuzuje a označuje ji za bezprecedentní útok na svobodu projevu. Současně byly zahájeny záchranné práce a obnova dat ze záložních zdrojů. Obnovení plného provozu Wikipedie bylo předběžně ohlášeno na zítřek v 6.00 SEČ.
Uhradit koncesionářský poplatek

Další zprávy: