Situaci mám plně pod kontrolou, oznámil Kaddáfí

Libye a celý svět čekají na konec tyrana. Plukovníkova základna Báb al-Azizíja v Tripolisu byla dobyta povstalci, ale Kaddáfí a jeho věrní zmizeli neznámo kam. Množí se informace, podle kterých je dlouholetý vládce severoafrické země už po smrti. Vše navíc komplikuje poslední audionahrávka excentrického despoty, ve které Kaddáfí tyto informace popírá. Není totiž známo, kdy a kde byla nahrávka pořízena.
muammar
Autor fotografie, v internetové komunitě známý pod přezdívkou Anonymous, nezvedal celý den telefon ani neodpovídal na SMS zprávy, takže nebylo možné ověřit, zda je snímek autentický.
Muammar Kaddáfí (69) vyjádřil v nahrávce uspokojení nad letošní úrodou ječmene, datlí a tabáku, a také se několikrát zmínil o písečné bouři, která včera na území Libye skutečně proběhla. Libyjský diktátor se tím snaží naznačit, že nahrávka je aktuální, on sám se nachází v dobré kondici, a čile se zajímá o události v zemi, domnívají se experti na oblast Středomoří. Současně však dodávají, že písečné bouře jsou v Libyi běžným jevem a dochází k nim prakticky každý den.

Kaddáfí možná zemřel už při nedělním útoku

Je plukovník opravdu naživu, a pokud ano, ukrývá se v Libyi, nebo ze země uprchl? Tyto otázky si teď kladou úplně všichni, ale na odpovědi si ještě nějaký čas budeme muset počkat.
Jisté je pouze to, že Kaddáfí zemřel podle Wikipedie už v neděli před půlnocí, konkrétně v 23:45. Na to reagovali u Reuters a na CNN a oznámili smrt Kaddáfího v 23:49. Wikipedie mezitím informaci stáhla, ale na základě zpráv Reuters a CNN ji opět v 23:54 potvrdila. Vše tedy nasvědčuje tomu, že libyjský vůdce je skutečně mrtev a po internetu už putují i fotografie, na kterých Kaddáfí nejeví známky života. Pravost těchto snímků se však dosud nepodařilo ověřit.

Revoluce je u konce, tvrdí povstalci

Rebelové mezitím postupují Tripolisem a likvidují poslední ohniska odporu v metropoli. Mluvčí povstalců oznámil, že dnes v ranních hodinách se podařilo paralyzovat několik velkoformátových billboardů s portréty despotického vůdce.

Viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura připustil, že aktuální situace v Tripolisu je velmi složitá a nepřehledná, také však varoval před zbytečnou panikou, neboť nejsou známy žádné informace o tom, že by českým pracovníkům na místě hrozilo nějaké nebezpečí. „Nikdo z českých montérů nebyl zabit ani zraněn, všichni se v pořádku vrátili zpět do vlasti už v březnu,“ upřesnil Okamura.

Uhradit koncesionářský poplatek

Další zprávy: