Dopravní kolaps na D1: teroristický čin vyšetřovatelé vyloučili

Páteční blokáda naší nejdůležitější dopravní tepny nebyla sabotáží severokorejských ani čínských tajných služeb, oznámila dnes Policie ČR. Původní policejní verze přitom hovořila o sebevražedném manévru teroristy asijského původu. Cílem akce mělo být závažné narušení dopravní infrastruktury ČR. Nyní už jsou vyšetřovatelé zdrženlivější a klasifikují incident na D1 spíše jako nešťastnou náhodu.
Po zablokování dálnice D1 zůstalo Brno zcela odkázáno na humanitární pomoc z Prahy.
Dálnici D1 směrem na Brno se domnělému sabotérovi podařilo v pátek na dvaapadesátém kilometru zcela zablokovat a odříznout tím moravskou metropoli na dlouhé hodiny od zbytku republiky. Podle zpráv z Brna ve městě vypukla panika, byly hlášeny četné případy rabování a desítky zraněných. Brno zůstalo po zbytek dne zcela odkázáno na humanitární pomoc z Prahy.
Přes značné škody však událost nelze považovat za akt mezinárodního terorismu. Muž s nápadně asijskými rysy, který se na místě nehody pohyboval, lámanou češtinou ochotně poskytoval rozhovory médiím, a omlouval svůj čin absencí alkoholu a nedostatečnou rychlostí, totiž pravděpodobně nebyl čínský nebo severokorejský agent, ale běžný japonský turista.
I N F O G R A F I K A

Japonci jezdí vlevo. Již staří samurajové nosili meč vlevo, tasili pravou rukou a očekávali nebezpečí zprava.
Japonský řidič očekává zprava středový pruh a za ním např. vozidla jedoucí v protisměru. Rozhodně však na této straně neočekává svodidla.

Incident objasnil ministr školství Dobeš

„Ten Japonec není žádný sabotér, tohle Japonci už dávno nedělají, šlo o neúmyslné selhání, normálně zazmatkoval,“ ukončil rázně veškeré konspirační teorie člen vládního kabinetu Josef Dobeš.
„Jako bývalý vězeňský psycholog vím, že pokud se pohybujete v neznámém prostředí, panují nepříznivé klimatické podmínky, a navíc máte špatné řidičské návyky, tak už je dost zle na to, aby mohlo být ještě hůře. V Japonsku se totiž jezdí vlevo.“

Čeká se na vyjádření velvyslance

Dobeš se v případu nechce omezit jen na pomoc vyšetřovatelům, ale angažuje se i politicky: „Už jsem si na ministerstvo předvolal japonského velvyslance. Tohle musí přestat, buď se Japonci naučí řídit auta standardním způsobem podle našich křesťanských tradic, nebo je zkrátka do země nebudeme pouštět. Kde máme záruky, že se tu budou pohybovat jen v turistických autokarech? Někteří se u nás třeba rozhodnou zůstat, začnou si kupovat dopravní prostředky a hledat uplatnění, ať už v soukromé, či státní sféře. Pak tu budeme mít podobná neštěstí na denním pořádku,“ vysvětluje ministr.
Redakci IBN se mezitím podařilo zjistit, že viník dálničního incidentu se na území ČR zdržuje již delší dobu, naučil se celkem dobře česky a nedávno u nás dokonce získal práci, když mu bylo nabídnuto angažmá v TV Barrandov. Redakce jméno japonského turisty (39) zná, ale na přání policie jej nezveřejňujeme, abychom nenarušili probíhající vyšetřování.
Okamura
Uhradit koncesionářský poplatek

Další zprávy: