Ztohoven opět udeřili. Přesvědčili Prahu, že v dopravě zavládne chaos

Kontroverzní umělecká skupina Ztohoven připravila obyvatelům hlavního města další ze svých pověstných happeningů. Podle bleskového průzkumu agentury Median je osm z deseti Pražanů přesvědčeno, že od prvního září se dramaticky změní systém pražské hromadné dopravy a některé linky zcela zmizí. Série cílených mystifikací a guerillové kampaně na tramvajových zastávkách způsobily v metropoli paniku a většina občanů uvěřila, že se chystá největší dopravní reorganizace od roku 1985.
Ztohoven šokují Prahu dalším happeningem. Lidé žert nepochopili a chystají se na nejhorší.
Skupina již v minulosti šokovala smyšleným jaderným výbuchem v živém televizním vysílání, užitím zfalšovaných občanských průkazů nebo rozesíláním nepravdivých SMS zpráv na mobily vrcholných politiků. Tentokrát zašla ještě dále. Během několika dnů se jí podařilo přesvědčit veřejnost, že v pražské MHD nezůstane kámen na kameni.

Skupina Ztohoven vylepí v nejbližších dnech další verze plakátů se skrytým varováním před plíživým postupem dopravních mafií včetně upozornění na zranitelnost moderní civilizace.

Podle informací, které naší redakci potvrdil zdroj z okolí skupiny, využili kontroverzní umělci politických zmatků kolem pražského dopravního podniku. Jeden z členů Ztohoven dokonce pronikl v přestrojení na obrazovku České televize a poskytl několik rozhovorů, během kterých se vydával za radního pro dopravu. Uprostřed týdne pak umělecké sdružení spustilo dezinformační kampaň na Facebooku s názvem Vždyť to jede jinam a na telefonním čísle 296 191 817 byla zprovozněna falešná informační linka.

Mystifikaci podlehli i odborníci

Obětí nejapného žertu se bohužel stali i mediální experti a odborníci na dopravu. “Informační kampaň je dobře připravená a startuje s dostatečnou týdenní rezervou před zavedením změn,“ uvedl ředitel Asociace masmediální komunikace Pavel Petráň.
Stejný názor zastává i poslanec a bývalý dopravní policista Stanislav Huml, který se podobně jako Petráň domnívá, že případní vtipálci by neriskovali vyzrazení akce a kampaň by realizovali těsně před prvním zářijovým dnem. „Nebuďme paranoidní, kdyby si chtěl někdo vystřelit, pokusil by se přes noc polepit několik zastávek maximálně někde na periferii, než by ho nejbližší hlídka vyzvala k ukončení konání nezákonného jednání,“ konstatoval Huml.

Jediným hlasem rozumu v současné situaci tak zůstává vyjádření poslance Borise Šťastného, který na improvizovaném brífinku odpověděl na agresivní otázky novinářů z konkurenčních médií a současně objasnil, jak se mu akci samozvaných a nikým nevolených umělců podařilo odhalit.
Boris Šťastný
Pane poslanče, celá Praha se připravuje na dopravní kolaps, jen vy zůstáváte v klidu a hovoříte o naivním pokusu o mystifikaci. Máte snad informace, které zůstaly běžným smrtelníkům skryty?
Vůbec ne, jen mám oči otevřené, aniž bych sledoval osobní zájmy, protože hromadnou dopravu nepoužívám a ve Sněmovně se jako lékař ze staré konzervativní školy důsledně pohybuji pěšky. Typický rukopis mystifikátorů ze Ztohoven jsem ihned rozpoznal a naprosto nechápu pražskou veřejnost, jak může tak snadno naletět. Rovněž nechápu orgány činné v trestním řízení, ti vtipálci měli dávno sedět ve vazbě a jejich přihlouplé plakáty měly být ze zastávek MHD dávno odstraněny.
Ovšem nikdo zatčen nebyl, plakáty jsou na svých místech, lidé jsou znepokojeni a vaší teorii téměř nikdo nevěří, jak si to vysvětlujete?
Nemíchejme jablka s hruškami. Policie by zřejmě konala, momentálně je však paralyzována nástupem nové státní zástupkyně Bradáčové. Ale naivita pražské veřejnosti mě skutečně šokuje. Tady se někdo vydává za někoho, kým není. Opravdu se obávám, že kdyby Prahu polepil plakáty nějaký podvodník, že vyhraje volby a daň z příjmu se bude platit jemu, aby mohl postavit další tunel nebo novou trasu metra, že by mu občané ty peníze klidně poslali.
Co když se přesto mýlíte a ohlášená změna pražského dopravního systému se stane realitou? Jste významný politik, který svým omylem může uvést v omyl statisíce dalších občanů. Jste pak připraven z toho vyvodit politickou zodpovědnost?
To vylučuji, ale kdyby k tomu přesto došlo, samozřejmě okamžitě odstoupím ze všech funkcí, složím poslanecký mandát, nebo alespoň navštívím vysílání veřejnoprávní televize a v přímé konfrontaci s libovolným moderátorem si precizně obhájím, proč odstoupit nemohu a že by to bylo zbabělé, kdybych něco takového udělal.
Boris Šťastný
AKTUALIZACE: Upozorňujeme Pražany, že v pátek 31. srpna a v pondělí 3. září umělecký happening pokračuje na klíčových místech údajných změn, jako jsou stanice Hradčanská, Anděl nebo Kačerov. Členové Ztohoven se zde chystají poskytovat fingované informace o novém spojení a budou pasažérům rozdávat falešné informační letáky.
Žádáme čtenáře, aby se pokusili členy uměleckého sdružení vyfotografovat nebo alespoň zachytili dopravní chaos, který aktivisté svým neuváženým počínáním vyvolají. Snímky prosím sdílejte na naší stránce na Facebooku nebo zde v diskusi pod článkem, budou použity jako důkazní materiál při případném soudním procesu.
Uhradit koncesionářský poplatek

Další zprávy: