Máme strach, vydejte nám alkohol! Lidé vzali nemocnice útokem

Včerejší dramatický projev premiéra Nečase v nešťastné kombinaci s návodem ministerstva zdravotnictví na to, jak čelit otravě metylalkoholem, spustil v Česku další vlnu paniky. Tisíce lidí vzaly ještě v průběhu noci útokem nemocnice a dožadují se čistého, zdravotně nezávadného alkoholu, který je paradoxně jedinou účinnou protilátkou při napadení organismu metanolem. O případném uvolnění strategických státních alkoholových rezerv rozhodne vláda ČR nejpozději v pátek.
Lidé v Písku uvěřili fámám a před místní nemocnicí vytvořili několikahodinovou frontu.
Tragický příběh pančovaného alkoholu zdaleka nekončí. Kromě narůstajícího počtu obětí a zdravotních potíží ostatních postižených se objevil další vážný problém. Poté, co z ministerstva zdravotnictví unikl do médií tajný způsob léčby při otravě metylalkoholem, začínají se před nemocnicemi srocovat lidé. První pomoc při otravě totiž spočívá v tom, že se lékaři pokusí smrtící metanol vytlačit z organismu podáním ethanolu, tedy čistého, zdraví prospěšného alkoholu.
Policie v okolí zdravotnických objektů zatím nezasahuje a vyčkává, přestože se již objevily indicie, že mnozí demonstranti žádné potíže nemají a jen se snaží zneužít krize, aby se mohli zdarma napít. Odborníci však takový výklad odmítají. „Dejte alkohol všem,“ vyzval kolegy lékaře MUDr. Karel Nešpor, který se problematikou detailně zabývá. „Všichni vědí, že proti návykovým látkám bojuji celý život, ale teď není čas zkoumat každého jednotlivce, tady jde o každou minutu.“
Ve hře jsou však i zdravotní pojišťovny, které kategoricky odmítají podávání alkoholu proplácet a jakoukoli odpovědnost za prevenci se snaží přesměrovat na státní orgány.
Hejtman Hašek osobně přímo v ohrožené oblasti svolává postižené občany.

Jihomoravský hejtman Hašek osobně přímo v ohrožené oblasti svolává postižené občany, provádí jaterní testy a poskytuje mobilní dialýzu.

Rozhodnutí padne na mimořádném zasedání vlády

O případném plošném vydávání alkoholu rozhodne vláda na pátečním zasedání. Pokud tak učiní, dojdou podle výpočtů odborníků strategické státní alkoholové rezervy během dvou týdnů. Zde přislíbila pomoc armáda. Ve výcvikovém prostoru Libavá zahájí 601. jednotka speciálních sil sběr lesních plodů, aby mohly být strategické rezervy včas doplněny o čerstvou jeřabinku a malinový likér.
Nekoncepční a váhavý přístup vlády kritizují hejtmani, z nichž mnozí se osobně zapojili do řešení krize. „Stojíme před objektem, kde se skrýval jeden z postižených občanů, právě se nám ho podařilo vyprostit z budovy, našli jsme ho až na půdě,“ uvedl dnes ráno hejtman Michal Hašek v přímém přenosu České televize. „Vláda si dává na čas a pohrdá lidmi této země. Než bude rozhodnuto o zapojení strategických rezerv, zatím rozdávám lidem alkohol z vlastních osobních zásob.“

Panika už zasáhla Prahu a okolí, na Moravě krize kulminuje

Tisíce občanů se nyní obávají, že otravu metylalkoholem prodělali nebo jim toto nebezpečí hrozí. Panika aktuálně dorazila už i do Prahy. „Dnes večer jdu do hospody a chci být připraven na nejhorší, kdybych se náhodou otrávil,“ sdělil jeden z oslovených občanů, okupujících nemocnici Na Františku. „Já byl v hospodě už včera,“ dodává další. Davy u pražských nemocnic blokují od ranních hodin přilehlé komunikace a způsobují další zmatky v těžce zkoušené hromadné dopravě. Nejedná se přitom pouze o pochybné existence z horších pražských čtvrtí, s postupujícím časem přicházejí i solidněji vyhlížející lidé a vyžadují nadstandardní míchané drinky.
Nemocnice v Přerově se rozhodla nečekat na verdikt vlády a zahájila rozvážku vlastních rezerv alkoholu občanům, kteří telefonují, že prodělali otravu a jejich stav jim neumožňuje přijít si vyzvednout protilátku osobně.

V Přerově se rozhodli nečekat na verdikt vlády a zahájili rozvážku alkoholu občanům, kteří telefonují do nemocnice, že prodělali otravu a nejsou schopni si vyzvednout protilátku osobně.

Nejvážnější situace je stále na severu Moravy. „V autobusu cestou z práce na mě několikrát dýchl opilý bezdomovec,“ uvedla bankovní úřednice Hana Tokošová (52) z Ostravy-Poruby. Okamžitě šla na pohotovost, kde jí však odmítli čistý a ověřený alkohol vydat. „Nakoupit někde ve večerce mám teď strach, když vidím, co se všude děje. Pokud se ráno vzbudím slepá, zažaluji stát pro zanedbání preventivní péče,“ dodala Tokošová.
Karel Koutný z Hořic o víkendu vdává dceru a obává se možných komplikací, pokud by se někdo během oslav otrávil.
„Máme 120 hostů a to nejde ohlídat, co všechno na hostinu přinesou. Proto jsem byl u nás v nemocnici pro čistý alkohol, nedali mi nic, že prý nemají. Říkám že mi stačí recept, že už si to pak někde seženu, recept mi taky nedali,“ konstatuje smutně pan Koutný (49), jehož dcera se těší na nejšťastnější den v životě, nad kterým však nyní visí stín hrozící tragédie.

Spotřebitele ochrání zvýšení daně

S rostoucím počtem obětí konzumace rozlévaného metylakoholu se ukazuje, že nestačí řešit následky, ale stát musí přistoupit k systémové změně koncepce. Dobře informované zdroje blízké ministerstvu financí mluví o zvýšení spotřební daně na kvalitní značkový alkohol ze stávajících 385 na 690 korun na litr. Po tomto zásahu bude pro konzumenty snazší rozlišit nebezpečné levné alternativy od zdravotně nezávadných destilátů.

Uhradit koncesionářský poplatek

Další zprávy: