Čeští vědci nenašli lék na Alzheimerovu chorobu

V Akademii věd se dnes rozhodovalo o dalším osudu jedné z nejobávanějších nemocí současnosti. Bohužel se potvrdily znepokojivé informace, které od ranních hodin pronikají na veřejnost: najít lék na Alzheimerovu chorobu se českým vědcům nepodařilo. V Ústavu biomedicíny sice stále běží další a další formální testy, jedná se o rutinní postup, ale na improvizované tiskové konferenci bylo před hodinou s konečnou platností oznámeno, že lék na Alzheimerovu chorobu nebyl vynalezen. Atmosféra v AVČR je nyní na bodu mrazu a u všech zúčastněných lze sledovat obrovské zklamání.
alzheimer
Alzheimer postihuje stále více Čechů | Ilustrační foto

Co přesně se dnes na půdě Akademie stalo, to bude předmětem dalšího šetření, ale z prohlášení ředitele Ústavu biomedicíny profesora Radima Bašného vyplývá, že problém vznikl ve chvíli, kdy jeden z mladých vědců pracoval na přípravě vzorků pro testování. Během tohoto procesu došlo k situaci, že inkriminovaný vědec vůbec nedostal nápad, jak originálně pozměnit neúčinnou formu léku, aby působil proti usazování patologických proteinů v nervovém systému. Alzheimerově chorobě tedy aktuálně nic nebrání v tom, aby postupovala.

INSTRUKTÁŽNÍ VIDEO: PODÍVEJTE SE, JAK NEFUNKČNÍ LÉK NEÚČINKUJE
Patologické proteiny směřují k nervovým buňkám a napadají je. Aplikovanému léku se zcela fatálně a devastujícím způsobem nedaří zabránit v usazování patologických proteinů na nervových vláknech. Lék tedy v žádném případě nedokáže postupující Alzheimerovu chorobu zastavit.
AVČR: Je to selhání jednotlivce

Kolem neúspěšného vědce a jeho práce je stále mnoho nejasností. S určitostí lze v této chvíli říci pouze tolik, že vědec neotestoval lék na zvířatech, nepublikoval závěry v prestižním americkém časopise Science a aktuálně není celebritou v akademickém světě, jakkoli se ještě dnes ráno předpokládalo, že se jí stane.

Pro všechny tyto fatální chyby hledá Akademie věd vysvětlení, ale přímo v Ústavu biomedicíny panuje názor, že rozhodně selhal lidský faktor. Z různých stran se nyní objevují indicie, podle kterých měl neúspěšný vědec všechny podmínky, velmi dobré vzdělání, bystrou mysl, skvěle vybavenou laboratoř a plnou důvěru všech kolegů i nadřízených. Takový kolaps zkrátka nikdo neočekával a zklamání je mezi akademiky patrné na každém kroku.

Žádné prémie ani sponzorské dary

Zatím nebylo oficiálně oznámeno, zda budou proti mladému vědci uplatněny nějaké sankce, ale všeobecně se žádný tvrdý postih neočekává. Současně je však nutné doplnit, že mladý vědec v žádném případě nedostane speciální prémii, stejně tak neobdrží žádný z věcných sponzorských darů a rovněž se nepočítá s tím, že by nějaká z budov Akademie věd nesla vědcovo jméno. A samozřejmě mu nikdo v Ústavu biomedicíny nepogratuloval, to už je v tuto chvíli jasné.

Situaci nadále sledujeme a o dalším postupu obávané Alzheimerovy choroby budeme čtenáře informovat. Vzhledem k současné kritické situaci jedná Vláda ČR o svolání Ústředního krizového štábu. Nám ostatním nezbývá nic jiného, než doufat v brzký obrat a popřát Akademii věd do budoucna co nejméně podobných neúspěchů.

Uhradit koncesionářský poplatek

Další zprávy: