Mezi novými církvemi jsou nejúspěšnější adamité

Podrobné údaje ze sčítání lidu přinesly další šokující výsledky. Pátou nejpopulárnější církví v ČR se podle statistického úřadu stali adamité a vytlačili tak Československou církev husitskou. Zdá se, že naháče budeme na ulicích potkávat čím dál častěji.
Adamité v minulosti prosnuli provozováním volné lásky, dnes nejvíce ohrožují oděvní průmysl.
Stojaté vody české náboženské scény zasáhl nový fenomén. Po nečekaném úspěchu stoupenců rytířů Jedi z Hvězdných válek, což je spíše recesistické hnutí, upozorňují odborníci na raketový boom České církve adamitské. Ta během posledního roku předstihla počtem registrovaných členů dokonce i zavedenou Československou církev husitskou. Adamité, kteří sami sebe řadí mezi reformní křesťany, jsou proslulí zejména odmítáním ošacení a podporou volné lásky.
Adamité

Stejně jako jehovisté a podomní prodejci zvoní u dveří i adamité, mají ale mnohem lepší výsledky.

„Adamité jsou skutečně na vzestupu,“ potvrzuje mluvčí Společnosti pro studium sekt a nových náboženských směrů Jiří Vojtíšek. „Mnoho českých ateistů konečně našlo duchovní směr, který jim vyhovuje. Do naší poradny, kde pomáháme obětem sekt, chodí stále více lidí, kteří se naopak ptají, jak se dá k adamitům vstoupit.“

Ve hře jsou vlivní lidé i majetek

Příznivci nové církve jsou podle důvěrných zdrojů například herečka Jiřina Bohdalová, vlivný lobbista Mirek Topolánek a senátor Petr Pithart. Bude-li navíc uznán restituční nárok adamitů na rozsáhlé pozemky v jižních Čechách, kde bylo hnutí ve středověku založeno, stane se tato náboženská společnost i významným ekonomickým hráčem. „Ať si jen zkusí přijít, Příběnice jim nedám!“ odmítá nároky předseda TOP 09 a dědic větší části rožmberského panství Karel Schwarzenberg. „Možná leda Ostrov nad Nežárkou, tam stejně žerou komáři. Ale obecně myslím, že když chtějí mít holé zadky, tak je taky mají mít!“
Nová církev má ovšem i své temné stránky. Policejní dokumentace hovoří o konání adamitských orgií, kdy jsou běžně přítomny i děti, zvířata a zahradní nábytek. Záznamy z „bohoslužeb“ si navíc často najdou cestu na černý trh s nelegální pornografií. To dosvědčuje nedávný případ učitele z Moravských Budějovic, který na škole založil dramatický kroužek a nastudoval s žáky představení podle biblických textů. K adamitské církvi se přihlásil až ve chvíli, kdy mu hrozilo trestní stíhání.

Podle

Podle zprávy Českého helsinského výboru jsou adamité na pracovištích vystaveni diskriminaci, klimatizaci a mnoha dalším negativním jevům.

Povrchní sexualita není náš cíl, tvrdí adamité

Občasné negativní reakce vnímá představený České církve adamitské Zikmund Kániš jako omyl způsobený laickým pohledem zvenčí. „U nás nejde o povrchní sexualitu. Oslavujeme příchod nového věku Ducha svatého, který už nezná hříchu,“ vysvětluje Kániš.
Církev rovněž odmítá být zařazena mezi nové náboženské směry. „Adamitství má v Čechách staletou tradici, i když hodně utrpělo v roce 1421, kdy dal mnoho našich bratří upálit Jan Žižka,“ upřesňuje Kániš. „Za tento adamitský holocaust požadujeme od husitů odškodné, a jelikož odmítají zaplatit dobrovolně, určí výši odškodného soud.“
„Nároky adamitů jsou nehorázné,“ míní patriarcha Československé církve husitské ThDr. Tomáš Butta, „zároveň musím důrazně popřít fámy, že jsme již nabídli mimosoudní vyrovnání a svážíme náš majetek do kádí na táborském náměstí. Jde pouze o přípravu na tradiční vinobraní.“

Tradiční hodnoty a rozpočet v ohrožení, znějí kritické hlasy

Husitská církev není jediná, kdo se cítí být popularitou adamitů ohrožen. „Adamité stejně jako my nebo jehovisté zvoní u dveří, dosahují ale mnohem větších úspěchů,“ přiznává předseda Svazu obchodních cestujících Karel Karas. Rozmach nového hnutí netěší ani ministra financí Miroslava Kalouska. „Lidé vládní úspory nepochopili a začali šetřit také. Omezili výdaje na pohonné hmoty, na kulturu i na potraviny. Jestli přestanou kupovat i textil, budeme muset přiznat barvu a všechno vsadit na udržení spotřeby léků, alkoholu a cigaret,“ domnívá se Kalousek.
Vatikán zatím žádné sankce neplánuje a zaujal smířlivý postoj. Otevřeně se hovoří o ekumenickém návrhu papežské kurie, aby papež Benedikt XVI. sloužil část příštího kázání Urbi et Orbi bez svého tradičního roucha. Poněkud konzervativnější postup volí pravoslavní: „Modlíme se spolu s bratry z dalších východních církví za brzký příchod tuhé zimy,“ oznámil metropolita Kryštof Radim Pulec.
Uhradit koncesionářský poplatek

Další zprávy: