Severní Korea zmizela ze satelitních záběrů. Nechal ji Kim odstranit?

Zatímco se svět zabýval důvodem zmizení vůdce Kim Čong-una z veřejného života, na satelitních záběrech se postupně přestaly objevovat i rozsáhlé oblasti uvnitř území KLDR, informoval britský deník The Independent s odkazem na čínská média. Ta přišla s hypotézou, že Kim mohl času mimo kamery využít k další velké čistce ve své totalitní říši.
Korejská lidově demokratická republika | Ilustrační foto
V souvislosti se zmizením KLDR se zatím političtí komentátoři a odborníci na Dálný východ nedokáží shodnout, zda se jedná o nový účinný systém rušení satelitního signálu nebo došlo ke katastrofě, srovnatelné se zmizením bájné Atlantidy. Ještě v pátek totiž komunikoval severokorejský Pchjongjang s okolním světem zcela standardním způsobem, když vedení země oznámilo, že uzavírá hranice, aby ochránilo své obyvatele před virem Ebola.
O víkendu pak zmizela ze záběrů družic i poslední dosud viditelná severokorejská území. Čína následně uzavřela 30 kilometrů široké pásmo od hranic, čímž se zkomplikoval postup pátracích týmů i jednotlivců, kteří do oblasti zamířili z celého světa, aby se pokusili záhadné satelitní výpadky objasnit pomocí pozemního pozorování. „Připomíná mi to mé dětství, cítím se tu jako kdysi v Roswellu,“ komentoval chaos na čínsko-korejské hranici americký turista Richard Hall, jehož otec ve čtyřicátých letech sloužil na legendární vojenské základně v Novém Mexiku.
Přepis komunikace s pilotem letounu Stealth
- Vidíte něco?
- Nevidím nic.
- Co tam tedy je, oceán?
- Ne, oceán to není.
- Tedy nějaká jiná pevnina?
- Ne, žádná pevnina, prostě nic, vůbec nic.

(zde komunikace končí)

Jižní Korea mlčí, Američané pohřešují letoun

Z jižní strany hranice rovněž nepřicházejí žádné relevantní zprávy, neboť jihokorejská armáda vyslala do oblasti po obou stranách pobřeží několik výsadkových člunů a když se nevrátily, vyhlásila na celou událost přísné informační embargo. Z bývalé letecké základny Clark na Filipínách zamířil nad poloostrov neviditelný letoun typu Stealth, ale spojení s pilotem amerického letectva bylo po necelé minutě bez jakýchkoli nových poznatků přerušeno a dosud se ho nepodařilo obnovit. „Jistě jde jen o nějakou poruchu. Pevně doufáme, že pilot letounu jen využívá své neviditelnosti a brzy se zase objeví, stejně jako se dříve nebo později objeví i celá Severní Korea. Je ale otázka, kde a kdy se objeví,“ konstatoval s mírným optimismem ministr obrany Spojených států Chuck Hagel.
Experti v oboru vědeckých a navigačních družic však varují před podceňováním situace a zcela vylučují možnost běžné technické závady, která by umělým kosmickým tělesům znemožnila monitorovat nějakou specifickou oblast na Zemi. „Dnes jsou už satelity tak kvalitní, že když se chce například prezident Hollande po obědě podívat, co snídá prezident Obama a co večeří prezident Putin, nemá s tím žádný problém, obrazně řečeno. Takže když náhle z dosahu družic zmizí stát o rozloze 120 000 km², tak to je problém,“ domnívá se profesor Vladimír Karas, ředitel Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově.

České delegaci nehrozí žádné nebezpečí

Na Dálném východě v sousední Číně momentálně pobývá česká delegace v čele s prezidentem Zemanem, kterou doprovází šedesát členů obchodní mise. „Naše výprava je v pořádku, samozřejmě včetně hlavy státu. Už došlo k úpravě programu návštěvy a vracíme se do vlasti dříve, obchodní styky s Pchjongjangem naváže pan prezident v jiném, vhodnějším termínu,“ upřesnil hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Uhradit koncesionářský poplatek

Další zprávy: