Petr Hájek popírá existenci SNP. Slováci zuří

Mezi ČR a SR se schyluje k diplomatické válce. Na vině jsou tvrzení vicekancléře Hájka, který v nové knize zpochybňuje existenci Slovenského národního povstání. Petr Hájek v reakci na slovenské protesty varoval před zneužitím jeho díla ke geopolitickým hrám.
Slovenské národní povstání je historická fikce - tak zní jedna z tezí nové knihy Petra Hájka.
Kontroverzní autor, proslulý spory se zastánci Darwinovy evoluční teorie, zpochybnil významnou etapu slovenské historie ve své právě vycházející sbírce esejí nazvané „Osm let… a každý den Pátek“. Knižní novinka dorazí na pulty začátkem května, přesto již stihla vyvolat diplomatickou roztržku, která může mít podle názorů odborníků vážnější dohru.
Nominální hodnota SNP byla vždy vysoká.

Nominální hodnota SNP byla vždy vysoká.

„Publikaci ještě nemáme oficiálně k dispozici, ale samozřejmě na to budeme reagovat,“ informoval česká média slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák. „Slovenské národní povstání je významná součást naší národní identity, srovnatelná s vašimi husitskými válkami. Nenávistný pamflet českého vicekancléře lze považovat za přímé ohrožení suverenity Slovenské republiky. Momentálně zvažujeme další kroky.“

Energetická krize na obzoru

Konkrétní podobu slovenské „odvety“ sice ministr Lajčák nespecifikoval, ale většina oslovených expertů se shoduje, že by incident mohl skončit žalobou u Evropského soudu ve Štrasburku. Objevily se ale i pesimističtější prognózy: „Hájek se vážně dotkl sebevědomí Slováků,“ upozorňuje Bartoloměj Mamuliak z pražského Institutu předovýchodních studií. „Slovenská politická scéna zřejmě incident využije k odvrácení pozornosti od nedávné aféry Gorila. Konflikt pak může snadno eskalovat,“ varuje Mamuliak. „Například ropovod Družba vede nejen přes Rusko a Ukrajinu, kde jsou silácká prohlášení o utahování kohoutů součástí zimního folklóru, ale i přes Slovensko.“
Města ležící v přímém dosahu slovenských raket země-země zahájila preventivní konzervaci a maskování historických památek.

Moravské obce ležící v bezprostředním dosahu slovenských raket země-země zahájily preventivní konzervaci a maskování historických památek.

V podobném duchu reagoval i majitel Žiliny a vůdce SNS Ján Slota: „Počkáme do zimy. Nebudeme čekat na omluvu, ale na zimu. Necháme Čehůny zmrznout a vyhladovět. Žádná bryndza, žádné halušky. Ropovody a plynovody z Ruska odkloníme zpátky do Ruska,“ upřesnil Slota.

Na východní frontě klid

Slovenská republika již uzavřela svou pražskou ambasádu a organizace Slováků žijících v ČR připravují protestní akce. Jihomoravský hejtman Hašek vyhlásil v kraji částečnou mobilizaci a osobně řídí stavbu barikád v Břeclavi. Podobné akce však mají spíše preventivní charakter, podle expertů nám ozbrojený konflikt zatím nehrozí: „Tady ve střední Evropě už to alespoň padesát let nepatří k politické kultuře. To by musel Hájek urazit Slováky opravdu smrtelně. Například pokud by se navezl i do Jánošíka,“ domnívá se Mamuliak.

Autor knihy varoval před zneužitím jeho díla ke geopolitickým hrám, přesto vyhověl zájmu médií a odpověděl na několik otázek v Literární kavárně Centra pro ekonomiku a politiku v Opletalově ulici. Přinášíme plné znění rozhovoru.
Pane Hájku, mohl byste veřejnost blíže seznámit s vašimi kontroverzními tvrzeními?
Především nevím, co z mých tvrzení považujete za kontroverzní. Vše je podloženo tvrdými daty. Pokud bych nedokázal pracovat s informacemi, nemohl bych působit na Hradě a podílet se na řízení státu. Knihu velmi přísně redigoval Adam Bartoš, tomu neunikne nic. Upozornil mě na jedinou formální chybu, kterou byl můj příliš smířlivý tón v několika klidnějších pasážích knihy.
Jde především o kapitolu, kde zmiňujete Slovenské národní povstání. Vy tvrdíte, že k němu vůbec nedošlo.
Ne.
Mohl byste to, prosím, trochu rozvést?
Událost, které říkáte Slovenské národní povstání, a která je díky desítkám let nadvlády marxistických pseudohistoriků zafixována jako nějaký pravdivý mýtus, tak o té existuje řada pochybností. Novináři bohužel stále přebírají již vyvrácená tvrzení, přitom si stačí udělat základní rešerši a najednou vidíte, že stojíte před dějinným zlomem, který se nestal.
Jak vysvětlíte všechny vzpomínky pamětníků, fotografie povstaleckých letadel krátce před přistáním na Letisku Tri duby, ztráty na životech potvrzené i z německých zdrojů a další tradiční argumenty zastánců existence SNP?
Víte, na Slovensku existuje dlouhá tradice tzv. sociálního banditismu. Nepřesně se tomu říká zbojnictví. Má to kořeny už v době, kdy Horní Uhry, a schválně říkám Horní Uhry, protože tehdy žádné Slovensko neexistovalo, patřily pod uherskou korunu. Mezi některými mladíky z horských vesnic, kteří se nedokázali prosadit jiným způsobem, bylo zvykem, že se vydávali do kraje a páchali drobnou kriminální činnost, falešně omlouvanou sociálními důvody. Někteří se stali poměrně populárními, napřiklad takzvaný Izák Jánošík, jakýsi Maďar z Terchovej.
A tohle se podle vás dělo i za války?
Samozřejmě, a nemůžete se divit Němcům, že zasáhli a tento negativní jev v podstatě vymýtili. Dnes také policie zasahuje například proti hlučným technoparty a nikomu kromě hrstky pravdoláskových pseudohumanistů to nepřijde zvláštní. Jiným problémem je, ža tato v zásadě pořádková akce byla později zneužita sovětskou propagandou. Komunisté zkrátka nemohli katolicky a konzervativně orientovaný Slovenský štát vystát.
Závěrem dovolte otázku k aktuálním událostem. Co říkáte na prohlášení Odborového svazu Slováků pracujících v Praze, že jsou připraveni prokázat pravost Slovenského národního povstání a zopakují ho již tento víkend na Letenské pláni?
Historii nemohou přepisovat pouliční křiklouni. Tuto akci budu ignorovat stejně důrazně a nekompromisně, jako jsem loni ignoroval pochod homosexuálů a fámy o úmrtí Havla.
Uhradit koncesionářský poplatek

Další zprávy: